Pašteta od fazana za Si Đinpinga
21. 12. 2016. u 17:35
Predsednik Kine, koji je u junu ove godine proveo tri dana u Srbiji, na svakom koraku pokazivao je svoje oduševljenje dočekom i svim onim što je video u Beogradu i železari u Smederevu

Tomislav Nikolić, Si Đinping i Aleksandar Vučić
OD KADA su naprednjaci preuzeli vlast, na svim nivoima u Srbiji 2014. godine, predsednik Srbije Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić bili su domaćini velikom broju najmoćnijih političkih figura na svetu.
U poslednje dve godine, Srbija je ugostila predsednike Rusije i Kine, Vladimira Putina i Si Đinpinga, šefa kazahstanske države Nursultana Nazarbajeva, kineskog premijera Li Kećijanga, potpredsednika SAD Džozefa Bajdena, na desetine šefova vlada, ministara spoljnih poslova...
Ruski predsednik Putin stigao je u treću posetu Srbiji u oktobru 2014. godine. Tokom šestočasovnog boravka u Beogradu posetio je Groblje oslobodilaca Beograda, u Palati Srbija razgovarao sa Nikolićem i Vučićem, gde mu je upriličen i svečani ručak. Na kraju se obratitio na vojnoj paradi povodom 100 godina od početka Prvog svetskog rata i 70 godina od oslobođenja Beograda u Drugom svetskom ratu. Predsednik Nikolić mu je uručio najviši orden “na velikoj ogrlici” za izuzetne zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Srbije i Rusije.
Odlazeći iz kratke posete Beogradu Putin je u svoje kofere spakovao ikonu Bogorodice Vladimirske, dve knjige - o Srbima u ratovima i o istoriji srpsko-ruskih odnosa, kao i šest litara čuvene rakije “tomovače” koju peče predsednik Nikolić. Ni ruski predsednik, po dobrom slovenskom običaju, nije došao praznik ruku. Svom domaćinu, predsedniku Srbije, poklonio je servis za čaj sa ruskim motivima.
Jedan od Putinovih domaćina u Beogradu ispričao je da je tokom svečanog ručka priređenog za Putina vladala opuštena i prijatna atmosfera:
- Na meniju nije bilo ništa posebno ni ekstravagantno. Za predjelo su posluženi pršuta i sirevi, zatim, teleća čorba, riba i teleća šnicla i, na kraju, palačinke u šatou.
PREDSEDNIK Kine u junu ove godine proveo je tri dana u Srbiji, a na odlasku nije krio svoje oduševljenje zbog načina na koji je dočekan i onim što je video u Beogradu i Smederevu, gde je sa premijerom Vučićem posetio “Železaru”.
Đinping je rekao da je već po ulasku njegovog aviona na srpsko nebo video toplinu i dobrodošlicu, jer je letelica dobila pratnju tri srpska “miga 29”.
- Osećam se kao kod kuće - rekao je Si.
Tokom svečanog dočeka ispred Palate Srbija, uz predsednika Đinpinga bila je i supruga Peng Lijuan. Prvoj dami Kine društvo je pravila Nikolićeva supruga Dragica. Posle intoniranja himni i pozdrava državnoj zastavi Srbije, dva predsednička para krenula su ka holu zdanja, gde su im se putevi razdvojili. Pošto se pozdravio sa Dragicom, kineski predsednik rukovanjem se “oprostio” i od svoje supruge, što je izazvalo smeh prisutnih.
Premijer Vučić je u Palati Srbija priredio ručak za predsednika Đinpinga, kojem su prisustvovali i srpski ministri i članovi kineske delegacije, a na meniju su bili pašteta od fazana, mešano meso i razne vrste ribe, dok su gosti mogli da se zaslade tradicionalnom srpskom pitom sa orasima.
Kineski premijer napravio je i “femili foto” sa porodicom predsednika Nikolića, koji je priredio večeri za gosta iz Kine i njegovu suprugu. U Skupštini grada Beograda, u prisustvu Vučića, Kećijang se družio sa našim glumcima i sportistima, među kojima su bili Ljubiša Samardžić i Ljubiša Tumbaković, a na poklon je dobio i potpisan reket Novaka Đokovića.
I poslednjih nekoliko meseci, premijer Vučić imao je gust raspored poseta uticajnih svetskih državnika. U avgustu je, uz pogaču i so, dočekao Bajdena na aerodormu, a nakon zvaničnih razgovora u Palati Srbija, potpredsednik SAD javno je izrazio saučešće porodicama poginulih u NATO bombardovanju Srbije 1999. godine. Vučić je s Bajdenom prošetao i Skadarlijom, gde je vašingtonski zvaničnik kupio supruzi na poklon par opanaka, ćaskao sa građanima koji su se tu zatekli, pa čak i zaigrao uz taktove pesme “Kraj jezera jedna kuća mala”, Zvonka Bogdana.

BEOGRAD je u decembru 2015. bio domaćin ministarskog saveta OEBS, kojem su, između ostalih, prisustvovali i američki državni sekretar Džon Keri i ruski šef diplomatije Sergej Lavrov. Sastanke u beogradskoj “Areni” obeležio je čitav niz zanimljivih susreta, gafova, anegdota. Tako se, čekajući da izađe na fotografisanje sa Kerijem, Lavrov spremao da zapali cigaretu. Ipak, protokol ga je pozvao, pa nije imao kratak predah. Novinari su primetili i da je šef austrijske diplomatije Sebastijan Kurc kucao poruke na svom telefonu dok je premijer Vučić govorio na plenarnoj sednici OEBS. Za večeru, koja je za učesnike samita priređena u zgradi Generalštaba, Dačić je pripremio i poduži muzički repertoar sa omiljenim numerama. Neformalni deo otvorio je duetom sa svojim kolegom Lavrovom, sa kojim je otpevao “Podmoskovske večeri”. Visoke zvanice ostale su do posle ponoći.
CITIRANjE TARABIĆA
OSIM kineskog predsednika, u Srbiju je dolazio i premijer Li Kećijang, koji je sa premijerom Vučićem u decembru 2014. godine otvorio Pupinov most, između Borče i Zemuna. Pred velikim brojem okupljenih građana, Li Kećijang je obraćanje počeo sa “dobar dan”, a završio sa: “Hvala”, poručivši da ga je premijer Vučić tokom boravka u Srbiji naučio nekoliko srpskih reči.
Posetu Kećijanga obeležiće i detalj da mu je predsednik Nikolić, tokom susreta, citirao i reči kremanskog proroka Mitra Tarabića, da će “doći će ljudi sa istoka, žuti ljudi, i zavladaće svetom. Oni će piti vodu sa srpske reke Morave”.