Alarm u Predsedništvu Jugoslavije

Bogoljub Janićević

07. 03. 2018. u 18:30

Ni godinu dana od Titove smrti, 11. marta 1981, počele su demonstracije u Prištini, koje su se širile i na sve veće gradove. U njima je učestvovalo nekoliko stotina hiljada Albanaca

Аларм у Председништву Југославије

Studentske demonstracije u Prištini Foto arhiv "Borba"

FORMIRANjE Pokrajinskog sekretarijata za spoljne poslove usledilo je posle iscrpnih razgovora koji su vođeni između srpskih i kosovskih najviših komunističkih rukovodstava.Smatralo se da Kosovo može biti most za uspostavljanje dobrih odnosa sa susednom Albanijom, koja je Jugoslaviju smatrala neprijateljskom zemljom i podsticala separatizam i nacionalizam među Albancima na Kosovu.

Kosovo je tako započelo da vodi svoju spoljnu politiku, a da se nije konsultovalo o svim svojim potezima sa republikom ili federacijom. Naravno, prvo mesto za razvijanje spoljnopolitičkih odnosa za Kosovo i prava destinacija je očekivano bila Albanija. Tamo su se odmah sjatili mnogi građani pokrajine. Postignut je i dogovor o razmeni predavača na Univerzitetima. Sačinjen je spisak profesora iz Tirane koji su iz Albanije dolazili u Prištinu, isto tako i spisak profesora Albanaca sa Kosova koji su držali predavanja studentima na Tiranskom univerzitetu.

IZ BEOGRADA se na sve to nije reagovalo. Iščekivalo se da će konačno otopliti odnosi Tirane i Beograda, a da će Kosovo biti most koji će ovaj proces ubrzati. U Jugoslaviji i Srbiji se smatralo da će poboljšanje odnosa sa Tiranom Albance, posebno mlade ljude, zadojene separatizmom i bliskošću sa Albanijom, odvratiti od razmišljanja o stvaranju posebne države ili pripajanju Kosova Albaniji, odnosno stvaranju "velike Albanije".

Rukovodstvo sa Kosova je uspelo da ubedi čelne komuniste u Srbiji i Federaciji, da će se na taj način kod mladih razviti svest o tome da je moguć zajednički život sa Srbima, kada mladi shvate kako se tamo u Albaniji živi, i kada vide sve što njihovi vršnjaci u Albaniji nemaju, i kada uporede svoj položaj u Srbiji, i šta im Srbija omogućava. Ili kada uporede ukupan ekonomski razvoj Srbije i Albanije koja je tada bila jedna od najnerazvijenijih i najsiromašnijih zemalja u Evropi.

U OKVIRU razmene profesora, kao bomba je odjeknulo saznanje, da najveći broj profesora koji dolaze u Prištinu iz Tirane svako predavanje završava rečenicom, da mladi Kosovci moraju bar jednom godišnje da pokažu da su Albanci. To je značilo, da moraju da iskažu, baš na Univerzitetu, nezadovoljstvo i odbojnost prema Srbiji i demostrativno pokažu svoja politička opredeljenja. Iako se o tome sve znalo, da se albanski profesori u prepunim amfiteatrima dočekuju i ispraćaju aplauzima, srpski komunisti nisu smatrali da to može predstavljati bilo kakvu opasnost po Srbiju i da to neće uticati na položaj Kosova u budućnosti.

Prognoze zapadnih diplomatskih i obaveštajnih krugova, kao i analitičara, da će se velika Jugoslavija raspasti posle smrti Tita, počele su da se realizuju. Na tajnim i javnim sastancima komunisti Albanci tražili su podršku za odvajanje od Srbije, najpre od rukovodstava iz Slovenije i Hrvatske, za koje se znalo da će iskoristiti prvu priliku i da će proglasiti samostalnost.

NIJE prošlo ni godinu dana od Titove smrti, a već 11. marta 1981. godine izbile su studentske demonstracije u Prištini, koje su se planski širile i na sve veće gradove na Kosovu. U njima je učestvovalo nekoliko stotina hiljada Albanaca. Zahtev je svuda bio istovetan - Kosovo republika. Započelo se sa "stidljivim" isticanjem parola za poboljšanje uslova stanovanja i ishrane u studentskim domovima. A potom je došlo do eskalacije protesta o navodnom teroru koji Srbija vrši nad Albancima i o njihovom neravnopravnom položaju. Parola "Kosovo republika" je bila u prvom planu.

Te godine kada izbijaju ove demonstracije na Kosovu, u analizama stanja i procenama najvišeg rukovodstva u Jugoslaviji i Srbiji, nije moglo da se nasluti da će se samo deset godina kasnije Jugoslavija raspasti u krvavom građanskom ratu. A još manje da će SR Jugoslavija, odnosno Srbija 1999. godine biti bombardovana i da će se u takav rat umešati vojni savez NATO, kao i da će demokratska Evropa satanizovati Srbiju, podržati bombardovanje i aktivno učestvovati u njemu.

POČETNI OTPOR SRBA KAKO se nije nazirao kraj demonstracija Albanaca, i kako su oni dobijali sve veću podršku iz inostranstva, srpski živalj zbog opšte nesigurnosti se sve više iseljavao sa Kosova.Istovremeno, počelo je stalno privođenje "destruktivnih srpskih elemenata", pod optužbama da se tajno sastaju, sa namerom da ruše ustavni sistem Srbije i naruše ravnopravni položaj Srba i Albanaca koji u tom trenutku vlada. Zbog svega toga dolazi do tihog i početnog ozbiljnog otpora Srba sa Kosova i Metohije.

DANONOĆNI razgovori, te 1981. godine, vođeni su između rukovodstava Srbije i Kosova oko saopštenja o karakteru demonstracija na Kosovu. Naime, trebalo je oceniti karakter demonstracija studenata kojima su se priključili i građani albanske nacionalnosti. Za samo mesec dana policija je više puta intervenisala i rasterivala demonstrante. Demonstracije su bivale sve žešće i rušilačke. U pojedinim delovima pokrajine, odnosno gradovima, prerastale su u početak oružane pobune. Iz mase demonstranata pucalo se na policiju.

Rukovodstvo na Kosovu insistiralo je na tome da se u oceni o demonstracijama kaže da su one bile studentske, da su se studenti samoinicijativno organizovali i da nisu imale za cilj razbijanje Srbije i Jugoslavije. Insistirali su da se uzgred pomene da su se "umešali i neki elementi sa neprihvatljivim parolama". Za njih je bilo veoma važno da se ponovi stara matrica kako komunisti rade na sprečavanju srpskog nacionalizma, koji u takvoj situaciji "može biti veoma opasan", po međunacionalne odnose, koji su ipak ocenjeni "kao stabilni".

PONOVO su Srbi i nepostojeći srpski nacionalizam bili krivi za bezbednosno stanje na Kosovu. Ali ovoga puta kod partijskog i državnog rukovodstva, u Predsedništvu i CK Jugoslavije upalila se crvena lampica i uključio se alarm...Konačno su shvatili da ove demonstracije nisu bile baš bezazlene i bezopasne... U rušilačkim neredima poginulo je više policajaca i civila i pričinjena je ogromna materijalna šteta.

Pokrenuto je i pitanje slanja na Kosovo dodatnih policijskih snaga, organizovanih u Združene odrede milicije, koji su trebalo da budu raspoređeni po većim gradovima pokrajine, i angažovanje jedinica JNA da bi se sprečila dalja eskalacija pobune. Rukovodstvo Srbije bilo je za to da se pošalju dodatne snage kao ispomoć kosovskim policijskim snagama, ali i da se u slučaju nastavka rušilačkih naleta, na Kosovu i Metohiji uvedu vanredne mere, odnosno da bi se proglašavanjem vanrednog stanja suzbile dalje demonstracije koje su najavljivane kao "crni utorak" i "crni petak". Ove pretnje su najavljivane ukoliko se ne ispune, sada već politički zahtevi vođa demonstracija o promeni ustava, kojim bi se omogućilo definitivno odvajanje Kosova od Srbije.

BEZ dozvole organa Pokrajine i njenog glasa dodatne snage JNA i policije nisu mogle da uđu na Kosovo. Tek kada je postignuta saglasnost između saveznih organa sa jedne, u kojima su bili i predstavnici Albanaca i srpske vlasti sa druge strane, dodatne snage su dobile odobrenje da uđu na Kosovo.

Posle dva dana blokade kod mesta Merdare na administrativnoj granici Srbije i Kosova, jedinice vojske i policije uspele da u ranim jutarnjim satima uđu na Kosovo i odmah budu smeštene u kasarne, sa obrazloženjem, da ukoliko budu primetne mogu izazvati dodatno nezadovoljstvo Albanaca i izazvati nove tenzije "koje će dalje komplikovati situaciju i doprineti da dođe do nesagledivih posledica".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Првоборац

08.03.2018. 10:00

,,nije moglo da se nasluti da će se samo deset godina kasnije Jugoslavija raspasti u krvavom građanskom ratu''!? Tačno, nije moglo da se ,,nasluti'' već da se sasvim jasno VIDI! Te 1981 sam kao svršeni maturant služio vojsku u Sinju, u Hrvatskoj i sve mi je bilo jasno što sam jasno i glasno rekao prvo svom ocu i rodbini (kraljevom gardisti, a potom i penzionisanom pukovniku JNA i prvoborcu), koji je ,,dobrovoljno'' penzionisan u 46 godini koju godinu pre Leke Rankovića. 1991 je pokazala lice!