General Hrabovski napada Karlovce

Jovanka Simić

20. 05. 2018. u 16:59

Napad mađarske vojske na Karlovce, Srbi su uspeli da odbiju i da je nateraju na povlačenje. Kada je bilo izvesno da će biti potučeni do nogu, s mađarske strane zavijorila se bela zastava

Генерал Храбовски напада Карловце

Prof Ivan Stratimirović, kraj spomen obeležja na mestu gde je vođena bitka za Karlovce / Foto Jovanka Simić

Za napad na Sremske Karlovce mađarska vlada i general Janoš Hrabovski odabrali su 12. jun, prvi dan hrišćanskog praznika Duhovi, kada se proslavlja silazak Svetog duha na apostole u Jerusalimu, 50 dana posle Hristovog vaskrsenja.

Topovi Hrabovskog zagrmeli su u šest sati izjutra iznad karlovačke varoši, u kojoj je tih dana ionako malo ko imao sna i spokoja u iščekivanju neizbežnog srpsko-mađarskog rata, koji će za za Srbe, ali i za Mađare, promeniti tok istorije u revolucionarnoj 1848. godini.

Iskusni ratnik Hrabovski (71), u napad sa Petrovaradinske tvrđave, poveo je dobro naoružanu regimentu "Dom Miguel", brojnu pešadiju, artiljeriju i eskadron konjice. Bitka se vodila kod ćuprije na Pivari, a sistem rovova protezao se prema Bukovcu.

ODBRANOM Karlovaca komandovao je gotovo trostruko mlađi i neiskusni Đorđe Stratimirović (26). Imao je na raspolaganju znatno slabije opremljenu i pripremljenu vojsku - poprilično nedisciplinovan "sremski provincijalni bataljon", ali i dve kompanije naoružanih domobranaca, kao i blizu 200 graničara Varadinske pukovnije na čelu s nekoliko podoficira prebeglih na srpsku stranu. Srpski komandant imao je u svojim redovima odred Srbijanaca, među kojima je bio i Crnogorac Vulo Vujadinović, kao i manji broj nenaoružanih Bačvana.

Prema ratnom izveštaju koji u svojoj knjizi "Srpska Vojvodovina - Bitka za Karlovce 12. jun 1848" navodi istoričar dr Žarko Dimić, oružje kojim je vojska Srpske Vojvodovine raspolagala sastojalo se od pušaka (dve vrste: "šoce" na kremen i perkusion puške, tzv. kapislare), sablji, kopalja, pištolja i topova.

POJEDINI odredi bili su naoružani puškama raznih vrsta, koje su bile sakupljene od ljudi po celoj Vojvodini. Dobrovoljci iz Srbije bili su naoružani puškama, pištoljima i jataganima. Graničari su imali puške sa bajonetom relativno kratkog dometa - od 80 do 200 metara. Veći deo vojničkih pušaka nađen je u titelskom arsenalu, a određeni broj zaplenjen je od regimente puka u Sremskoj Mitrovici, Pančevu i Rači.

Topove je izlivao zvonolija Petrović iz Novog Sada. Narod, zanatlije, kolari, kovači, remenari i užari stavili su se svom srcem, znanjem i veštinama na raspolaganje Glavnom odboru srpskog narodnog pokreta.

ODBOR je apelovao na rodoljubivo građanstvo da priloži rublje i čarape za vojsku, jer su neki odredi bili veoma loše obučeni. U spisima koje u svojoj knjizi objavljuje dr Žarko Dimić, pominje se da je Odbor nabavljao i opanke za vojsku. Odeća je bila šarolika: narodne nošnje iz Srbije, Crne Gore, Banata, Bačke, Srema, odeća sastavljena od graničarskih, građanskih i oficirskih uniformi i odela.

U svojoj knjizi "Uspomene" Stratimirović beleži da se mađarska prethodnica u šest sati ujutro najpre sukobila s dobrovoljcima iz Srbije, s kojima je bio i Crnogorac Vule Vujadinović, inače odličan strelac, kao i nekoliko Bačvana koji su od oružja imali samo - obične batine. Pošto su seljaci, nastanjeni u krajnjim kućama na ulazu u Karlovce sa varadinske strane, otvorili puščanu paljbu na mađarsku vojsku, oni su odgovorili bombardovanjem grada.

NEPREDVIDIV, PREK I VRLO HRABAR U ISTORIJSKOJ literaturi postoji nekoliko opisa Stratimirovićeve ličnosti i njegove uloge u srpskom pokretu. Jedan od najupečatljivijih zapisa ostavio je Mihailo Polit-Desančić, koji kaže da je "vožd" 1848. godine bio još vrlo mlad i izvanredno lep čovek, pritom samouveren, nepredvidiv, prek i vrlo hrabar. "Bio je vrlo omiljen u srpskom narodu, naročito kod šajkaša, jer je svugde s njima išao u vatru i bio je vođa i duša u srpskom ustanku. Ličnom odgovornošću davao je primer vojnicima, koji su ga neizmerno voleli", zabeležio je Polit-Desančić. Da su generalu manjkale neke od osobina koje navodi Desančić, bez sumnje, bitka za Sremske Karlovce imala bi po Srbe drugačiji, porazan ishod. Bez ove istorijske pobede, Srpska Vojvodovina doživela bi slom, baš kao i san u moćnoj "žuto-garnoj carevini" o prisajedinjenju Srbiji.

ŽESTOKE borbe su se vodile do 11 časova, a sve vreme s karlovačkih crkava zvonila su zvona na uzbunu. Bio je to znak za uzbunu, pa se do večeri 12. juna u karlovačkom logoru sakupilo oko 15.000 ljudi. Kada se pred Mađarima pojavio odred koji je Stratimirović na njih poslao kroz šumu, njihova vojska se povukla prema Petrovaradinu.

I tako na brzinu sakupljeni i opremljeni, Srbi su uspeli da odbiju napad mađarske vojske i da je nateraju na povlačenje. Kada je bitka bila najžešća, a srpska vojska pretila da "do nogu" potuče Mađare, general Nužan pojavio se na konju sa belom zastavom u ruci i sa predlogom Srbima da se borbe obustave dok se srpska deputacija, predvođena patrijarhom Rajačićem, ne vrati iz Inzbruka. Bilo je to oko 11 časova. Borbe su obustavljene. Hrabovski, razočaran razvojem bitke i neočekivano snažnim otporom Srba, povukao je svoju vojsku u Varadin.

ISTOG dana Glavni odbor je uputio proglas srpskom narodu:

"Neprijatelj narodnosti naše poslao je na nas vojsku iz grada Varadina s topovi, koja je vojnom prevarom do Karlovaca dovukla se i iznenada bitku protiv naše narodne vojske, po zapovesti podplaćenog komandirendera Hrabovskog, započela. U ovoj bici palo je 11 Srba junaka, poginulih na polju časti i slave za svetu našu narodnost, ime, jezik."

Prema podacima Glavnog odbora, Mađari su imali 15 poginulih, na obe strane bilo je ranjenih, a 13 kuća je uništeno. Carska štampa objavila je drugačije podatke - nazivajući bitku "krvavim incidentom", navedeno je da su u Karlovcima koje je Hrabovski bombardovao i koji su "goreli na 14 strana" izgubili tri stotine ljudi, "a naši hrabri vojnici imali su šest mrtvih i više ranjenih".

POSLE Karlovačke bitke, Srpski narodni pokret proširio se na čitavu Granicu. Srpski oficiri i vojnici graničarskih bataljona masovno su otkazivali poslušnost i priključivali se pokretu. Stratimirović je postao neprikosnoveni vođa i predvodio je još nekoliko pobedonosnih srpskih bitaka. Narod ga je nazivao "vrhovnim voždom", a on se predstavljao kao narodni general.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije