GIHT, OTKRIVEN GLAVNI FAKTOR NASTANKA: Ovo su detalji...
DO SADA se smatralo da su masna hrana i alkohol glavni okidači za razvoj gihta, ali veliko istraživanje otkriva da jedan faktor ima najveću ulogu u nastanku ove bolesti.

Foto: Shutterstock
Giht je hronična bolest, inače vrsta artritisa, koja izaziva jak bol u zglobovima. Ova bolest se uglavnom povezuje sa prejedanjem i preteranim konzumiranjem alkohola, ali poslednja saznanja naučnika ukazuju da je genetika značajno veći faktor rizika za razvoj gihta nego što se to ranije smatralo..
Nedavna velika studija, koju je sproveo međunarodni tim naučnika, proučavala je genetske podatke prikupljene od 2,6 miliona ljudi u 13 različitih grupa DNK podataka. Među njima je bilo 120.295 pacijenata sa gihtom.

Foto: Shutterstock
Upoređujući genetske kodove osoba sa gihtom sa ljudima bez gihta, tim je pronašao 377 specifičnih DNK regija u kojima su postojale varijacije specifične za to stanje – od kojih 149 ranije nije bilo povezano sa gihtom.
Genetika ključna u razvoju gihta
Iako su životni stil i faktori životne sredine svakako i dalje važni faktori rizika, nalazi ove studije sugerišu da genetika igra glavnu ulogu u nastanku gihta. Štaviše, istraživači smatraju da postoji još neotkrivenih genetskih veza za razvoj gihta.
- Giht je hronična bolest sa genetskom osnovom i nije krivica obolelog – mit da je giht uzrokovan načinom života ili ishranom treba razbiti - rekao je epidemiolog Toni Meriman sa Univerziteta Otago na Novom Zelandu.
Kako nastaje giht?
Giht se javlja kada postoji visok nivo mokraćne kiseline u krvi, koja zatim formira oštre kristalne igle u zglobovima. Kada imuni sistem tela počne da napada te kristale, to dovodi do značajnog bola i nelagodnosti.

Foto: Shutterstock
Genetika je važna u svakoj fazi tog procesa, sugerišu istraživači. Prema mišljenju naučnika, genetika naročito utiče na verovatnoću da imuni sistem tela napadne kristale i na način na koji se mokraćna kiselina prenosi po telu.
Više mogućnosti za lečenje "bolesti kraljeva"
Ovo veliko istraživanje daje značajno bolji uvid u zdravstveni problem koji vekovima muči ljude. Giht je, podsetimo, poznat i kao "bolest kraljeva", budući da su svojevremeno oni najviše bolovali od ove bolesti.
Za giht postoji lek, koji može da spreči napade, ali i da ga izleči, ako se redovno uzima.

Foto: Shutterstock
Pored toga što naučnici sada bolje razumeju uzroke gihta, ova studija pruža više mogućnosti za istraživanje kada je u pitanju lečenje ove bolesti, posebno u smislu upravljanja imunološkim odgovorom tela na nakupljanje mokraćne kiseline. U stvari, postojeći lekovi bi mogli da se prenamene za upravljanje imunološkim odgovorom.
- Nadamo se da će vremenom bolji i pristupačniji tretmani postati dostupni sa novim ciljevima koje smo identifikovali. Giht zaslužuje veću pažnju u zdravstvenim sistemima - poručio je epidemiolog Meriman.

Foto: Shutterstock
Istraživanje je objavljeno u časopisu ""Nature Genetics".
(sciencealert)
BONUS VIDEO:
SRETENjE NA INSTITUTU NA DEDINjU: Patrijarh osveštao kardiovaskularnu bolnicu
Preporučujemo

AMERIČKI VOJNICI PRONAĐENI MRTVI NA GRANICI SA BELORUSIJOM: Nestali tokom vežbe, uzbuna u NATO
ČETIRI američka vojnika koja su nestala tokom NATO vežbi u Litvaniji su poginula, javio je portal LRT (Litvanska radio-televizija), pozivajući se na izvore.
26. 03. 2025. u 17:16

RODITELjI POGINULE DECE FORMIRALI ŽIVI ŠTIT: Ne dozvoljavaju da se tela odnesu na obdukciju
RODITELjI koji su u požaru izgubili svoju decu u diskoteci "Puls" u Kočanima ne dozvoljavaju da se tela nastradalih odnesu na dodatnu obdukciju u Skoplje, tražeći da im se odmah predaju kako bi pripremili sahrane, javlja Plusinfo.
16. 03. 2025. u 19:40

MILICA BEZ POSLA: Tragačica dobila otkaz, završila na Birou za zapošljavanje - kao tehnološki višak! Od tada nije našla novi
JOKANOVIĆEVA se nalazi na Birou za zapošljavanje, a ovu temu javno je pokrenula voditeljka RTS-a Tanja Peternek Aleksić.
28. 03. 2025. u 15:24
Komentari (0)