OD "BITLSA" DO "TAMO DALEKO": Srpski i britanski vojni orkestri oduševili Beograđane, uživanje uz muziku kao pre korone (FOTO/VIDEO)
UMETNIČKI ansambl Ministarstva odbrane "Stanislav Binički" i Gudački orkestar Grofice od Veseksa održali su večeras zajednički koncert ispred Kulturnog centra Beograda.

Foto: Ministarstvo odbrane Republike Srbije
Posebno inspirisani vojni muzičari, izveli su splet svetski poznatih hitova, popularne kompozicije filmske i umetničke muzike srpskih, britanskih i internacionalnih autora, kao i čuvene i uvek rado slušane srpske vojne marševe, ali i tradicionalne britanske melodije.
Za dirigentskom palicom smenjivali su se Katarina Božić, major Igor Mitrović iz Ansambla "Binički" i gošća iz Ujedinjenog Kraljevstva, kapetan Sara Marinesku, saopšteno je iz Ministarstva odbrane.
Mnogobrojni prolaznici na početku pešačke zone Knez Mihailove ulice i Trga Republike, zastajali su i začas postali oduševljena publika koja je aplauzom nagradila svaku od izvedenih melodija.
S posebnim oduševljenjem uživalo se u hitovima grupa Kvin, Aba i Bitlsi, muzici iz filmova o Džejmsu Bondu, kolažu srpske tradicionalne muzike i uvek rado slušanim "Tamo daleko" i "Pukni zoro".
U redovima srpskih i britanskih vojnih muzičara, jedna violina bila je u rukama ambasadorke Velike Britanije Šan Maklaud, koja im se pridružila u izvođenju nekoliko numera.
Da je večerašnji koncert dva vojna orkestra ono što je nedostajalo građanima Beograda tokom epidemije koronavirusa govori i Beograđanin Relja Ćurčin.
- Oduševljen sam, lepo, prelepo, posle ove korone da čovek može da jedan koncert pod vedrim nebom ovako sluša - rekao je.
Među spontano okupljenom publikom bilo je i onih koje je ovaj koncert podsetio na nastupe koji se održavaju na ulicama svetskih metropola.
- Ulepšalo mi je veče. Fenomenalno je, kad god sam putovala u bilo kojoj svetskoj metropoli ovo je uobičajena stvar i volela bih da to bude i u Beogradu - rekla je Nataša iz Beograda.
U publici su se našli i poznavaoci i poštovaoci rada Umetničkog ansambla Ministarstva odbrane "Stanislav Binički", poput beograđanke Svetlane Blagojević.
- Koncert mi se jako dopada. Vidim da je na repertoaru popularna muzika, to nama odgovara, malo nas uveseljava. Ja sam tu slučajni prolaznik, volela bih da bude stalna praksa, a već oni imaju svoje koncerte koliko znam i na Kalemegdanu i tako dalje, pošto pratim rad ansambla "Stanislav Binički"- rekla je Blagojević.
Organizatori i pokrovitelji ovog jedinstvenog muzičkog dešavanja su Ministarstvo odbrane i britanska ambasada u Beogradu, u saradnji sa Kulturnim centrom Beograda.
Nadahnuti nastup Umetničkog ansambla "Stanislav Binički" i Gudačkog orkestra Grofice od Veseksa predstavlja nastavak saradnje vojnih orkestara Republike Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva koja je započeta još pre nekoliko godina.
Tom prilikom je Umetnički ansambl "Stanislav Binički" ugostio kolege iz Orkestra divizije Princa od Velsa, podseća se u saopštenju Ministarstva odbrane.
Preporučujemo

SRPSKO RV NAJJAČE U REGIONU: Hrvatska i Bugarska planiraju značajne nabavke
01. 06. 2021. u 20:17

HELIKOPTERI VS 50 PUTA NADLETALI “SLOBODU”: Izbacili 110.000 litara vode
04. 06. 2021. u 22:30

KUPUJEMO JOŠ HELIKOPTERA I PVO SISTEMA? Šugajev – Srbija je strateški partner Rusije
04. 06. 2021. u 18:00

PUTIN IMA PREDLOG ZA KRAJ RATA, PODRŽAVA GA I AMERIKA! Oglasio se Lukašenko posle sastanka sa ruskim predsednikom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je posle današnjeg sastanka sa ruskim liderom Vladimirom Putinom u Moskvi da će Kremlj uskoro izaći sa „vrlo dobrim predlogom“ za okončanje rata u Ukrajini, koji, kako tvrdi, u velikoj meri podržavaju i Sjedinjene Države.
26. 09. 2025. u 20:19

RUSI NAPALI SEVERNO OD KIJEVA: Desetine hiljada ljudi bez struje i vode, Ukrajinci besni zbog nedostatka odbrane
RUSKI dronovi gađali su u četvrtak, 25. septembra, ključnu infrastrukturu u gradovima Černigov i Nižin na severu Ukrajine, ostavivši desetine hiljada stanovnika bez struje i vode.
25. 09. 2025. u 16:56

MOGUĆA I ZATVORSKA KAZNA: Koje sankcije prete Laziću - advokat objasnio šta čeka pevača posle saobraćajke
ADVOKAT Boško Žurić detaljno je objasnio kakve kazne sleduju za ono što je uradio pevač Darko Lazić.
26. 09. 2025. u 12:39
Komentari (3)