TRI OPCIJE ZA NAPLATU ŠTETE: Ako vam je drvo palo na automobil, ove procedure treba da znate

Novosti online

13. 12. 2021. u 21:57

GRAĐANI iz svih delova Beograda juče i danas prijavljivali su da im je drveće padalo na automobile i nanosilo štetu, čak 800 takvih prijava je bilo za nešto manje od 24 časa, a s obzirom na to da se slično vreme očekuje i narednih dana, ovakve nemile scene mogu da se ponove.

ТРИ ОПЦИЈЕ ЗА НАПЛАТУ ШТЕТЕ: Ако вам је дрво пало на аутомобил, ове процедуре треба да знате

Foto: Đ.S.

Ono što oštećene najviše zanima, jeste kako da naplate štetu: evo šta sve treba da znate ako vam se desi ovako nešto, piše Blic.

Ako vam se desi da svog ljubimca ugledate zgnječenog ispod stabla, ne očajavajte, jer postoji tri načina kako da dobijete odštetu.

"Ako imate kasko, niste u problemu"

Naime, ukoliko je vaše vozilo kasko osigurano onda i niste u velikom problemu i možete očekivati da će šteta brzo biti nadoknađena, i to direktno od osiguravajućeg društva.

Što se procedure tiče, ukoliko je šteta velika, neophodno je prvo se obratiti policiji koja će vršiti uviđaj na licu mesta i napraviti zapisnik, a ukoliko šteta ipak nije velika dovoljno je samo MUP-u prijaviti slučaj, kažu iz osiguravajuće kuće.

Odmah zatim se, kako navode, možete javiti svojoj osiguravajućoj kući gde se popunjava obrazac za prijavu i predaje zapisnik sa uviđaja. Odluku o tome kolika je visina odštete daje procenitelj koji donosi i rešenje.

Foto: Đ.S.

 

Ukoliko je drvo sa javne površine, obratite se JKP "Zelenilo"

Ako nemate kasko osiguranje, a na automobil vam je palo drvo ili grana sa one prvršine koju održava JKP "Zelenilo Beograd", štetu će vam pokriti oni.

Na pitanje kako da građani znaju da li je površina u sistemu "Zelenila" ili ne, u ovom gradskom preduzeću kažu da je najbolje da se njima prvo javite, gde će i dobiti tačnu informaciju.

- Ukoliko se radi o našoj površini, kolege koje izlaze na teren prave zapisnik o šteti, pa dalje ide procedura ka osiguravajućoj kući i šteta vrlo brzo bude nadoknađena. Radi se o nekoliko dana - kažu u ovom gradskom preduzeću.

Inače, sugrađani mogu prijaviti slučajeve oborenih, prelomljenih ili oštećenih stabala koja mogu ugroziti bezbednost i naneti materijalnu štetu Centru za informisanje JKP „Zelenilo-Beograd“ radnim danom od 7:30 do 15:30 časova na broj telefona 011/2630-506, a posle tog vremena i vikendom dežurnoj službi JKP „Zelenilo – Beograd” na broj telefon 011/2650-683.

Šta ako je sporno stablo u privatnom posedu?

Što se tiče treće opcija, procedura je tu najkomplikovanija. Ona se odnosi na one slučajeve kada do oštećenja nije došlo sa javne površine koju održava JKP "Zelenilo Beograd".

U tom slučaju morate da pozovete MUP. Po izlasku na teren, oni će izvršiti uviđaj i načiniti zapisnik na osnovu koga se naknada može potraživati od vlasnika poseda, kažu za "Beograd na Blic" iz jedne osiguravajuće kuće.

Problem je što se ovakvi slučajevi najčešće rešavaju preko suda, što znači da podrazumevaju i podnošenje tužbe i kompletan sudski postupak.

(Blic)

BONUS VIDEO: PALO DRVO U KOSOVSKOJ ULICI: Kolaps u Beogradu

 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ECOMONDO: Centralno mesto za dijaloge o održivim praksama, tehnološkim rešenjima i inovacijama