NOVA STANICA U SMEDEREVU: Ponovo započeta automatska merenja kvaliteta vazduha u blizini Železare (FOTO)
DIREKTOR Agencije za zaštitu životne sredine, dr Srđan Lalić i direktor za tehničke poslove Železare HBIS SERBIA, g-din Zhao Kaixing, potpisali su danas Ugovor o donatorstvu kojim se Agenciji predaje automatska stanica za merenje kvaliteta vazduha u naselju Radinac (Smederevo) koje se nalazi u neposrednoj blizini Železare.

Foto: Instagram/sepa.gov.rs
Nova stanica biće sastavni deo mreže automatskih stanica u okviru državnog monitoringa kvaliteta vazduha koji sprovodi Agencija, a u skladu sa Uredbom o utvrđivanju Programa kontrole kvaliteta vazduha u državnoj mreži.
Grad Smederevo ovim će imati tri automatske merne stanice koje prate kvalitet vazduha. Automatska stanica za merenje kvaliteta vazduha u Radincu postojala je do 2012. godine. Merenja suspendovanih čestica obnovljena su početkom 2020. godine, a od danas ponovo će moći da se prate koncentracije zagađujućih materija na satnom nivou. Nova stanica sadrži analizatore za praćenje koncentracija sumpor-dioksida (SO2), azot-dioksida (NO2), ozona (O3), ugljen-monoksida (CO) i suspendovanih čestica (PM10/PM2.5).
Na stanici će se pratiti i meteorološki podaci a ostaće takođe i manuelna merenja suspendovanih čestica kako bi se i dalje analizirala prisutnost teških metala u njima.Puštanje stanice u rad doprineće praćenju stanja životne sredine, odnosno kvaliteta vazduha u neposrednoj blizini industrije što je veoma značajno kako bi moglo adekvatno i pravovremeno da se reaguje u slučaju nekog akcedenta i povišenih koncentracija opasnih po zdravlje ljudi.
Agencija za zaštitu životne sredine sprovodi merenja kvaliteta vazduha na 38 mesta širom zemlje, a stanicom u Radincu ojačaće državni monitoring što će doprineti kvalitetnijoj slici stanja kvaliteta vazduha u Republici Srbiji

NOVINARKA RTCG POKUŠALA DA ISPROVOCIRA VUČIĆA: Predsednik Srbije joj očitao bukvicu - "Naravno da odoše"
CRNOGORSKA novinarka iz Radio televizije Crne Gore (RTCG) pokušala je da isprovocira predsednika Srbije Aleksandra Vučića pitanjem o izručenju Svetozara Marovića.
16. 05. 2025. u 16:08

AMERIČKI MEDIJI OTKRIVAJU: Rusiju će na pregovorima u Istanbulu predstavljati ova dva zvaničnika
VISOKI bivši zvaničnik Kremlja, koji je želeo da ostane anoniman zbog osetljivosti teme, rekao je da će Rusiju na predstojećim pregovorima u Istanbulu predstavljati ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i savetnik predsednika za spoljnu politiku, Jurij Ušakov, objavio je list Vašington post.
14. 05. 2025. u 09:19

"UBIĆU SE, HOROR!" Marija otkrila dugo čuvanu tajnu: "Rođena sam bez..."
"JA ću da se ubijem, znači horor!"
16. 05. 2025. u 13:39
Komentari (0)