MOGUĆE VRAĆANJE POŠILJAKA: Rešen problem sa “Poštama” na koji su upozoravali advokati, javni beležnici i izvršitelji
SASTANAK predstavnika "Pošte Srbije" sa predstavnicima advokatskih komora, Javnobeležničkom i Komorom izvršitelja, rešio je problem koji je mogao da preraste u noćnu moru za sve građane koji vode neki sudski spor.

Foto Tanjug
Naime, promenom uputstva koje je "Pošta" donela u oktobru, branioci nisu mogli resornoj pošti da dostave potvrdu Advokatske komore Srbije da su na odmoru, pa da se sva pismena koja im stignu u to vreme vrate sa naznakom "na putu".
Do sada su stvari tako funkcionisale, doduše ne na osnovu Zakona o poštanskim uslugama, već na osnovu dogovora koji su branioci imali sa "Poštom". Ovo je naročito bilo važno, kako nam je objasnio predsednik Advokatske komore Beograda (AKB) Momčilo Bulatović, jer se u takvim slučajevima nije računalo da je pošta uručena. S promenom prakse, advokatska preporučena pošta stajala je pet dana u pošti, posle čega se vraćala sudu, ako je on pošiljalac, i kačena je na oglasnu tablu.
To opet znači da zakonski rokovi teku, pa advokat, ne znajući da mu je stigla bilo kakva presuda, propušta vreme da reaguje i odgovori. Krajnja posledica mogla je da bude gubitak spora.
- Prema tom uputstvu advokati koji su sami u kancelariji, praktično, nisu mogli da idu na odmor jer nije imao ko da primi poštu - kaže Bulatović.
Svesna problema, "Pošta" je inicirala sastanak i predstavila novi krovni ugovor koji bi obezbedio povoljnije uslove advokatima, izvršiteljima i notarima.
- Na inicijativu AKB, već ranije je dogovoreno, pa je ovaj sastanak iskorišćen da se i ostale advokatske komore informišu, da će ubuduće prilikom uručenja sudskih pismena i pisama po upravnom i prekršajnom postupku kao jedan od razloga neuručenja biti "primalac otputovao" - kažu u "Pošti".
E- KNjIGA
NA sastanku je, kažu takođe u "Pošti", advokatima, notarima i izvršiteljima prezentovana elektronska prijemna knjiga - besplatna aplikacija koja olakšava prijem pošiljaka i obezbeđuje njihovo praćenje u svim fazama.
Preporučujemo

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (1)