POVRATAK FRANCUSKE NA BALKAN: Predavanje dr Aleksandre Kolaković na Jutjub kanalu KCNS
NAPOMINjUĆI da se trenutno nalazimo u istorijskom trenutku kada se razmatra povratak Francuske na Balkan, dr Aleksandra Kolaković navodi da bi bilo dobro da se podsetimo kada je do njenog dolaska na ove prostore prvi put došlo.

FOTO: Dr Aleksandra Kolaković (KCNS)
Na prelazu iz 19. u 20. vek ekonomski interesi uslovljavali su kulturno prisustvo Francuske u balkanskim zemljama. Zahvaljujući francusko-srpskim udruženjima pomaganim od strane diplomata i gostujućih profesora, balkanski narodi sticali su predstave o Francuskoj, ali savlađivanjem jezika i nakon školovanja na strani, delovali su u obrnutom smeru, odnosno – informisali su Francuze o Balkanu.
Kao važno istraživanje, dr Kolaković pominje studiju Ljubinke Trgovčević koja je došla do rezultata da je svaki treći strani student na francuskim univerzitetima 1899. godine bio sa Balkana – sve do 1914. najviše je bilo Rumuna.
Dr Kolaković navodi pregnuća intelektualaca koji su bili najznačajniji za stvaranje slike o balkanskim narodima u Francuskoj – u prvom redu profesora Viktora Berara, Emila Omana i Ernesta Denija, dopisnika Alena de Penenrena i Žana Pelisijea i u ranijim predavanjima pominjanog Luja Ležea, najpoznatijeg slaviste tog doba.
Predavanje dr Aleksandre Kolaković na temu „Francuska slika Balkana na početku 20. veka" možete se pogledati na Jutjub kanaluKulturnog centra Novog Sada .
Preporučujemo

KRIZNI ŠTAB PRELOMIO: Evo šta je odlučeno na današnjoj sednici
28. 12. 2021. u 17:29 >> 17:47

NE OPUŠTAJTE SE ZA PRAZNIKE: Policija će narednih dana vršiti pojačanu kontrolu
28. 12. 2021. u 19:52

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

ŠOK PRIZOR NA EVZONIJU: Čovek stigao na granicu u ovo vreme, nema žive duše! Evo kada da krenete put Grčke
LETNjI odmor za mnoge građane Srbije i regiona započinje u beskrajnom redu na graničnom prelazu Evzoni, na ulazu iz Severne Makedonije u Grčku.
20. 07. 2025. u 11:15

VELIKE DEVOJKE: Federerove ćerke više nisu male - lepe bliznakinje, vidite na koga liče (FOTO)
PORED njih dve, Rodžer Federer je otac dvojice dečaka - Lea i Lenija.
22. 07. 2025. u 17:19
Komentari (0)