KOVID BOLOVANJE - 65 ILI 100 ODSTO PLATE? Jedno je preporuka, a drugo zakon, šta se više poštuje?

Novosti onlajn

28. 01. 2022. u 10:53

SVE je više zaposlenih na bolovanju zbog kovida i sve je više onih koji se pitaju kako firma plaća korona bolovanje ili boravak u kući zbog izolacije, a skraćena izolacija za obolele i kontakte dovela je do novih nedoumica.

КОВИД БОЛОВАЊЕ - 65 ИЛИ 100 ОДСТО ПЛАТЕ? Једно је препорука, а друго закон, шта се више поштује?

Foto: Tanjug

Zakonski se isplaćuje 65 odsto, a preporuka Vlade je da bude 100 odsto.

Šta se više poštuje - preporuka ili zakon?

Zakon o radu nije se menjao i ne pravi razliku između kovid bolovanja ili nekog drugog. To znači da su poslodavci u obavezi da isplate 65 odsto od zarade. Međutim, Vlada je još u aprilu prošle godine preporučila da se isplaćuje cela zarada.

- Ovaj zaključak ne može direktno da se primeni, već poslodavac mora ili kolektivni ugovor u saradnji sa sindikatima da donese ili pravilinik o radu, uglavnom neki opšti akt, ukoliko nema tih opštih akata može ugovorima o radu kod svih zaposlenih da predvidi iznos do 100 odsto plaćenog bolovanja za tih 30 dana - kaže Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije.

Preporuka je i dalje na snazi, ali ne predstavlja obavezu za poslodavca.

- Činjenica je da postoji preporuka Vlade da se isplaćuje 100 odsto nadoknada zarade. Međutim, to je samo preporuka i zato što zakon nije izmenjen, poslodavci nemaju obavezu da isplaćuju veći iznos od toga. Sa druge strane, postoje poslodavci koji su i pre kovida isplaćivali veći iznos naknade zarade kada se radi o oboljenjima koja nisu profesionalna te stoga ti poslodavci i dalje to čine, ali to je prosto u diskreciji poslodavca - navodi Ksenija Ivetić Marlović, advokat za radno pravo.

Nedavno skraćen period izolacije za obolele i kontakte doveo do novih nedoumica

- Bolovanje određuje lekar i on će odrediti prema stanju svakog pacijenta koliko taj pacijent treba da bude na bolovanju – neko manje, neko duže, zavisi kakvo je stanje, tako da će opet bolovanje biti kako odredi lekar i u skladu sa tim će se isplaćivati naknada zarade u smislu dužine trajanje bolovanja - dodaje advokatica.

Već dve godine privreda se bori sa kovidom. Teško je naći zamenu za bolesne radnike, opada produktivnost, neki se poslovi otkazuju.

- Teško je uspostaviti te procese i uz najbolju moguću organizaciju, najbolji mogući menadžment i ideju, problem je veliki. Poslodavac svaki ulaže u svoje zaposlene, ako je on oformio neki svoj tim, on želi zaposlene da zadrži, da motiviše i velika većina bi isplatila 100 odsto, ali teško je u današnjem momentu zaraditi da bi mogao i te neke ekstra troškove da pokriješ - naglašava Budimčevićeva.

Korona brojke rastu iz dana u dan, ali ne postoji precizan podatak o tome koliko je osoba na bolovanju. Inače, naknadu za sprečenost za rad do 30 dana isplaćuje poslodavac, a za duži period Fond za zdravstveno osiguranje.

(RTS)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Komentari (4)

ALBANCI U ŠOKU: Crnogorski sudija peharom udario trenera iz lažne države Kosovo (VIDEO)