ZA MUZEJ SAKUPIO 3.000 STARINA: Dujo Pilipović iz Krajišnika kod Sečnja sve bliže ostvarenju stare želje
U SVOM porodičnom zdanju u Krajišniku kod Sečnja, pitomom selu u srcu banatske ravnice, Dujo Pilipović baštini mnoštvo "opipljivih" uspomena.

Foto S. Sokolov
Decenijama ih je sakupljao, a sada ima više od 3.000 eksponata: raznih predmeta, poljoprivrednih mašina i alatki, oružja, sablji, mačeva, noževa, starijih od jednog veka.
Istu strast imali su i Dujovi otac i ujak, a sada i on sakuplja i uredno "slaže" tradiciju, obrise kulture i burnih socioloških razmirica, uspona i padova, bogaćenja i siromašenja srpskog naroda kroz 20. vek. I sve to što je brižljivo sakupljao, simbolično naziva "muzej naših života".
- Moja želja jeste da on jednog dana bude istinski muzej starina i riznica predmeta iz prošlosti, koji će oslikavati jednu epohu i sve njene karakteristike - domaćinski nas je dočekao Dujo, koji uz suprugu, sina i ćerku, ima četvoro unučadi i živi u nadi da će oni nastaviti porodičnu tradiciju sakupljanja starih predmeta.
Uz nasleđenu pasijuprikupljanja starina i sposobnost da na prvi pogled spozna njihovu vrednost i značaj, najstariji član porodice Pilipović, koja je u Banat došla iz Drvara, grada na reci Unac, bavi sepoljoprivredom, uzgojem stoke, naročito ovaca i voćarstvom.
Na voćnjak je i posebno ponosan jer u njemu ima oko 1.000 sadnica kruške, jabuke i drenjine.
Njegovi eksponati, starine koje je pasionirano sakupljao, odavno nemaju dovoljno mesta u, nekada im namenjenoj prostoriji, u dvorištu porodične kuće. Nju je nazvao etno-kućerak.
Ali budući da je sada premala za sve predmete, Dujo je zbog toga, preko bašte, kako to Krajišnici kažu, u drugoj ulici, kupio kuću. A, nju će, ne krijući da želi to svim srcem, da preuredi u pravi muzej.
- Nadam se da ću to za života ostvariti i tako ispuniti davnašnji san i moj, ali i mojih oca i ujaka - dodaje Dujo, nama se čini kao da je plan tog svojevrsnog muzeja već iscrtao u glavi, a svaki eksponat već smestio na precizno određeno mesto.
- U nekoliko navrata dolazili su mi i stručnjaci iz Muzeja u Zrenjaninu i nisu skrivali oduševljenje. Uskoro ćemo realizovati dogovor, rešio sam da Muzeju u Zrenjaninu, poklonim eksponate koji su im zanimljivi i to će biti početak naše uspešne saradnje.
Bilo je slučajeva da mi ljudi stidljivo pokucaju na vrata i pitaju me da li ću im dozvoliti da pogledaju starine, uz objašnjenje da su čuli za moje eksponate i da su s namerom došli da vide moj muzej. E, meni to vala bude milo. Uh, srce mi se razneži.
Naglašavajući da se uvek trudi da fino ugosti sve takve putnike namernike, ali i prolaznike koji kada nabasaju u Krajišnik, osim priča o legendarnom Krajišniku Jovandeki Babiću i ostalim junacima iz romana "Osma ofanziva" Branka Ćopića, koji je najbolje opisivao meštane Krajišnika mahom doseljenike, čuju i za Duju Pilipovića.
Dujo je inače, potomak porodice iz Drvara. Njegov deda bio je partizan, član garde i jedan od branitelja pećine u kojoj se skrivao Josip Broz Tito, tokom velike nemačke ofanzive poznate pod imenom Desant na Drvar. A, u Drugom svetskom ratu, čojstvo i junaštvo, iskazali su i njegov otac ujak.
Preduslovi za bavljenje ovim hobijem, kako Dujo naziva svoju strast prema sakupljanju starina, su životno iskustvo i strpljenje, volja da se sa ljudima razgovara. Samo tako se, kako kaže, može dosegnuti do njihove duše, a potom i zaviriti na tavane i u podrume njihovih kuća, u šupe i ostave, jer tamo obično, u dubokoj tami, nalaze se predmeti istorije i prošlosti, koji su obeležje epohe, običaja i tradicije naroda i kraja u kojem žive, iz kojeg su došli i gde su se naselili.

Foto S. Sokolov
ČUDOTVORNA RAKIJA OD DRENjINE
ISPRIČAO nam je Dujo još i da su njegovi preci govorili da ko nije probao rakiju od drenjine, ne zna šta je istinski užitak, a ko je redovno pije, živeće zasigurno 100, pa i 107 godina. A, upravo toliko živeli su mnogobroni njegovi preci, pa on ne skriva nadu da će i on "zaokružiti" barem vek. Osim rakije od, kako kaže, čudotvorne drenjine, Krajišnici tradicionalno pripremaju sok, džem i slatko, a poslednjih decenija i liker.
TOP IZ VELIKOG RATA
SVOJEVRSNI raritet u bogatoj Dujovoj riznici starog oružja je i top iz Prvog svetskog rata. Nije hteo da nam otkrije gde ga je pronašao, ali ga je smestio u dvorištu svoje porodične kuće.
Preporučujemo

KONSTITUTIVNA SEDNICA SO SEČANj: Nebojša Meljanac novi predsednik opštine (FOTO)
09. 05. 2022. u 17:58

IMATE ZELENU OAZU? U Sečnju biraju najlepše dvorište, u toku je prijavljivanje
26. 04. 2022. u 22:21

135 HILjADA EVRA STIGLO U SEČANj: Sredstva namenjena za više segmenata (FOTO)
07. 03. 2022. u 15:48

LEPE VESTI ZA MEŠTANE OPŠTINE SEČANj: Novčana pomoć za poljoprivredna gadzinstva
21. 12. 2021. u 15:20

SKANDAL U BRITANIJI, PORODICE U ŠOKU: Direktorka mrtvačnice gledala crtani film sa mrtvim bebama u svojoj kući
EJMI Apton (38), osnivačica udruženja Florrie’s Army u Lidsu u Engleskoj, našla se u centru velike afere nakon što su roditelji preminule dece otkrili da su tela njihovih beba držana u njenoj kući umesto u mrtvačnici.
27. 08. 2025. u 17:50

OVO JE DETALjAN SPISAK NAMIRNICA KOJIMA ĆE PASTI CENA: Nove ekonomske mere važne za građane
PRESEDNIK Srbije Aleksandar Vučić istakao je juče prilikom izlaganja o smanjenju marži na kućnu hemiju i prehrambene proizvode, a u okviru predstavljanja novih ekonomskih mera za građane, da sniženje koje će uslediti kao posledica ograničenja trgovačkih marži obuhvata 3000 proizvoda iz 23 grupe.
25. 08. 2025. u 13:15

GLUMICA I RANIJE IMALA PROBLEMA SA ZAKONOM? Burne reakcije Rusije na hapšenje Bikovićeve bivše, zahteva se STROGA kazna
LEPOTICA iz Sankt Peterburga, koja se proslavila dramom "Led", za oko nam je zapela zahvaljujući romansi sa partnerom iz pomenutog filma, popularnim srpskim glumcem koji je i u Rusiji izgradio zavidnu karijeru.
06. 09. 2025. u 11:32
Komentari (0)