NEZAPAMĆENI VANDALIZAM U SABORNOJ CRKVI U VRANJU: Crvenom bojom oskrnavljeni ikonostas i 20 ikona (FOTO)
U HRAMU Svete Trojice u samom centru grada dogodio se nezapamćeni vandalizam. Za sada nepoznate osobe uništile su ikonostas i dvadeset ikona, potvrđeno je "Novostima" u Osnovnom javnom tužilaštvu u Vranju.
J.S.
Nepoznata osoba oštetila je ikone crvenom bojom, kojom su obojene uglavnom oči svetaca. U Tužilaštvu kažu da je slučaj prijavljen u petak u večernjim satima.
J.S.
Naloženo je uzimanje video snimaka i traga se za NN licem.
Eparhija Vranjska se ovim povodom još uvek nije oglašavala.
Podaci na sajtu Eparhije Vranjske kažu da je slikarski deo posla na ikonostasu Crkvena opština poverila Dimitru Krsteviču - poznatijem kao Dičo Zograf, čuvenom i najdarovitijem ikonopiscu tog vremena, koji je oslikao ikonostas 1860. godine.
J.S.
Na ikonostasu Saborne crkve u Vranju naslikao je prestone i praznične ikone, likove apostola i celivajuće ikone, dok su freske u soklu, carske dveri i Krst Hristovog Raspeća oslikali drugi ikonopisci.
Potpunu valorizaciju vrednosti ikonostasa i ikona Saborne crkve u Vranju uradili su konzervatori Republičkog Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Beograda, prilikom čišćenja i konzervacije ikonostasa i ikona hrama, 2001. Godine.
J.S.
Zbog toga tužilaštvo slučaj radi po službenoj dužnosti jer je ikonostas pod zaštitom države.
BONUS VIDEO: LOZNICA PROSLAVLjA SPASOVDAN: Svečano u Hramu Vaznesenja Gospodnjeg
Preporučujemo
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Snimci Hane Ikodinović zapalili internet - vreli kadrovi (VIDEO)
STARIJA ćerka "novosadske barbike" i proslavljenog vaterpoliste Danila Dače Ikodinovića, Hana Ikodinović, izrasla je u pravu lepoticu i već odavno joj tepaju da je "najleša ćerka poznatih roditelja u Srbiji".
26. 03. 2026. u 21:36 >> 21:50
Komentari (2)