U ŠKOLSKOM UDŽBENIKU OMALOVAŽAVANJE ROMA: "Klet" objavio rasističku pitalicu, najavljena tužba
U LEKTIRI "Narodne umotvorine lake za đake trećake", u izdanju kuće "Klet", objavljena je pitalica zbog koje je pokret Opra Srbija reagovao, ističući diskriminatorski jezik prema romskoj zajednici.
Pitalica glasi: "Pitalo Ciganče majku: Koji je dan najdulji u godini? Oni kad se čeka večera bez ručka."
Pokret Opre Roma najavljuje da će protiv Ministarstva prosvete i izdavačke kuće "Klet" podneti tužbu Poverenici za zaštitu ravnopravnosti zbog ovog sadržaja.
Činjenica da se u planu i programu nalazi sadržaj koji koristi pogrdan naziv za Rome, ocenjuju u Opre Roma, govori da je obrazovni sistem Republike Srbije društveno neodgovoran prema romskoj zajednici.
- Ovo je tragično za Srbiju iz više razloga. Pre svega, nepoštovanja prava nacionalne manjine jer naziv Rom je usvojen 1971. godine, a Romi su zvanično u Srbiji od 2002. godine nacionalna manjina. Zašto se u udžbenicima i dalje nazivamo "Ciganima"? Ovakvo podsticanje stereotipa i diskriminacije deci od devet godina je pokazatelj mnogo ozbiljnijeg problema. Etnička pristrasnost u udžbenicima i nastavnim planovima i programima protiv Roma je sistemski problem - ocenjuju iz pokreta.
Naglašavaju da "iako izdavači tvrde da su multikulturalni i da poštuju različitost svih ljudi, nijedan od udžbenika ne istražuje ili uči o rasizmu protiv Roma u istoriji Srbije", i dodaju da nastavni planovi i programi često pristupaju temama o Romima na nepotpun i obmanjujući način, najčešće podstičući negativan narativ i posebno opravdavajući obespravljenost Roma.
ODGOVOR IZ "KLETA": "Ciganče je hipokoristik, reč od milja"
Dr Ana Vukmanović, urednica za srpski jezik i književnost u IK "Klet" u pisanom saopštenju objašnjava da se "romsko dete u pitalici ne pominje u negativnom kontekstu, i da je reč Ciganče hipokoristik, reč od milja, čime se ističe pozitivan emotivni stav prema onome na koga se reč odnosi."
Dalje navodi da se pitalicom skreće pažnja na važan problem siromaštva, pa se učenici u razgovoru "mogu podstaći da razmišljaju o teškom socijalnom položaju Roma – kako nekad, tako i danas".
- Budući da tekst narodne pitalice nismo mogli da menjamo, nameće se zaključak da je trebalo da ga izostavimo. Mi, naprotiv, mislimo da je važno govoriti o problemu siromaštva i da se ovom pitalicom ni na koji način ne iskazuje negativan odnos prema Romima, već se skreće pažnja na njihov težak položaj - kaže se u saopštenju.
DUKIĆ MIJATOVIĆ: OŠTRO OSUĐUJEM SVAKI GOVOR MRŽNjE
Marijana Dukić Mijatović, član Predsedništva Srpske napredne stranke i državni sekretar ministarstva prosvete, istakla je da oštro osuđuje svaki govor mržnje, sprovođenje bilo kog vida diskriminacije i nepoštovanja manjinskih i ljudskih prava, te multikulturalnosti i različitosti svih ljudi, što su osnovni postulati politike predsednika Aleksandra Vučića.
- Upravo je dijalog sa romskom zajednicom, koji predsednik Vučić aktivno vodi živ, svakodnevan i realan iznedrio niz mera podrške pripadnicima romske nacionalnosti, kao što su afirmativni upis u predškolske ustanove i osnove škole bez dokumenata, te osmišljavanje mnogobrojnih mera afirmativne akcije upisa romske dece u srednje škole, kao i stipendiranje i mentorsku podršku. Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja kreirao je i Uputstvo za sprečavanje ranog napuštanja obrazovanja sa preporukama i predlozima mera za prevenciju osipanja. Učenici romske nacionalnosti imaju i mogućnost da pohađaju izborni program Romski jezik sa elementima nacionalne kulture, a istraživanje Unicefa MICS (Multiple Indicator ClusterSurvey-MICS) ukazuje da su mere Vlade Srbije unapredile obrazovanje romske populacije - rekla je ona.
Dukić Mijatović ističe da je sve što je navedeno učinjeno u poslednjih 10 godina, i dovelo do značajnih pomaka kojima se Ministarstvo prosvete diči: 20% više romske dece pohađa pripremni predškolski program, 15% više romske dece upiše osnovnu školu, odnosno 20% srednju, a 12% više nego ranije su uključene devojčice u srednjoškolsko obrazovanje, dok je povećan broj studenata romske nacionalnosti.
Ona ističe da je, imajući u vidu sve istaknute aktivnosti koje država sprovodi, potpuno nejasno kako je Republika Srbija i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prepoznato kao diskriminatorno, kada Ministarstvo niti propisuje niti odobrava sadržaj lektire, već propisuje oblasti za dodatno izučavanje i vrlo je jasno da je na izdavaču da, konkretno u ovoj temi "narodne umotvorine" izvrši selekciju i pretvori u lektiru.
- Pitanje koje je ključno i postavljam ga Kletu je sledeće: Zašto ste se opredelili pored hiljada i hiljada priča, pripovetki i umotvorina baš za ovu diskriminatornu? Kojim ste se kriterijumima vodili, da li ste imali u vidu društvenu opasnost ovakvih odabira i ranjivost romske populacije? Najmanje što možete da uradite je da se javno izvinite svima kojima ste naneli bol, javnosti, koju ste uznemirili i da otklonite u najkraćem roku iz svojih izdanja sve slične sadržaje. Bilo bi lepo i da u ime dobre volje svim pripadnicima romske populacije donirate besplatne udžbenike. Nije teško biti pristojan i human. Srbija je snažno uz Rome - zaključila je Marijana Dukić Mijatović.
TASIĆ KNEŽEVIĆ: OBRAZOVANjE JE OMOGUĆENO I PRILAGOĐENO SVAKOME
Nataša Tasić Knežević, narodna poslanica Srpske napredne stranke, izražava zabrinutost i žaljenje što su Romi po ko zna koji put osetili na svojoj izranjavanoj koži govor mržnje, diskriminaciju i nepoštovanje manjinskih i ljudskih prava, kao multikulturalnosti i različitosti svih ljudi.
- Neverica da se ovakvi ispadi dešavaju je veća upravo jer je predsednik Aleksandar Vučić uložio ogromne napore da romska zajednica živi bolje, što smo osetili kroz niz mera podrške, donetih kao rezultat kontinuiranog dijaloga sa romskom zajednicom, kao što su afirmativni upis u predškolske ustanove i osnovne škole bez dokumenata, te osmišljavanje mnogobrojnih mera afirmativne akcije upisa romske dece u srednje škole, kao i stipendiranje i mentorsku podršku - ističe Tasić Knežević.
Ona dalje navodi i da zahvaljujući takvoj politici poštovanja pripadnika manjina i razumevanja da je različitost bogatstvo naše države, uspeli smo mnogo toga, pa i da smanjimo napuštanje škole, posebno kod romskih devojčica, i podstaknemo na dalje obrazovanje.
- Svesni da je obrazovanje ključno za uspeh pojedinca u životu, upravo u obrazovanje Roma se najviše ulagalo. Srbija je pokazala da je obrazovanje omogućeno i prilagođeno svakome, bez obzira koje je nacionalne pripadnosti, gde i kako živi, kao i da je tu da podrži, motiviše razvoj svih nas. Osetili smo da smo jednaki u ostvarivanju prava, da nas naša Srbija itekako voli. Zna romska zajednica da Ministarstvo određuje područje edukativnih sadržaja, kao što su to narodne priče, pripovetke i umotvorine starih vekovima, a takođe zna i da su izdavači ti koji vrše i odabir konkretnih užih jedinica - ističe Tasić Knežević.
Ona potom postavlja pitanje i očekuje odgovor od Kleta: "Zašto nas nazivate Ciganima? Koji su vas razlozi vodili da se opredelite od brojnih pripovetki baš za ovu, koja nas boli dok je čitamo?"
- Mi želimo da zaboravimo koliko smo patili, koliko smo bili gladni, koliko su nas odvajali i gledali kao nižu rasu. Pomozite našoj deci da se obrazuju kvalitetno, umesto što nas povređujete. Hvala predsedniku Vučiću i našoj Srbiji što su odškrinuli vrata i za našu decu nekih lepih budućih godina, da živimo časno i ravnopravno - zaključila je ona.
DRAMA U FRANCUSKOJ: Masovna pucnjava, učestvovalo nekoliko stotina ljudi
U MASOVNOJ pucnjavi povezanoj s trgovinom drogom u zapadnoj Francuskoj, teško je povređeno petoro ljudi, među kojima i jedan tinejdžer, rekao je ministar unutrašnjih poslova Bruno Retailleau, piše Gardijan.
01. 11. 2024. u 11:25
PUTINU U POMOĆ STIŽE NAJELITNIJA VOJSKA: Šta je "Olujni korpus", jedna od najmoćnijih specijalnih jedinica na svetu
SEVERNOKOREJSKA pojačanja dolaze usred naznaka da se Rusija bori s popunjavanjem svojih snaga.
30. 10. 2024. u 12:37
HRVAT UGLEDAO SRPSKU ZASTAVU NA PODU: Odmah upalio kameru i uradio ovo - zbog njegovog poteza se usijale mreže (VIDEO)
IVAN iz Hrvatske oduševio je čitav region kada je jednim malim gestom pokazao kako je malo potrebno a jako lepo, držati se one čuvene rečenice "voli svoje, poštuj tuđe".
01. 11. 2024. u 10:24 >> 10:28
Komentari (0)