POLITIČKA pozadina atentata na jugoslovenskog suverena, na današnji dan pre 88 godina, 9. oktobra 1934, ostala je velika nepoznanica.

Leštanac

09.10.2022. 17:28

Osamdesetih godina prošlog veka radio sam u jednoj susednoj zemlji, sa jednim gradjevinskim gigantom iz vreme SFRJ. U kontaktima sa pojedinim nižerazrednim političarima, kad god smo se dotakli Jugoslavije, mnogi su izjavljivali da je Jugoslavija "veštačka Verjsajska tvorevina" i najavljivali raspad Jugoslavije. Čak sam jedno jutro na svom stolu našao kartu SFRJ i okolne zemlje na formatu A-4 , gde su bile ucratene granice buduće jugoistočne Evrope, Balkansko poluostrvo, i normalno rasparčana Jugoslavija. Žao mi je što nisam sačuvao tu kartu. Smtrao sam da je to sprdnja i bacio. Što se kasnije i dan dans ostvaruju te granice.

ZAvram

09.10.2022. 21:49

Захвалност аутору на овој, за многе Србе болној, али, исцрпној анализи мучког убиства великомученика, блаженопочившег краља Александра Првог. Версајски мир је убио, не само југословенског суверена, већ и своју творевину, коју су храбри српски витезови (око 1,3 милиона Срба изгинуло у Отаџбинском рату), платили својим животима. Велика Британија, наш вековни непријатељ, кад-тад ће се разнизати због ужасног зла, које је починила Србима. И не само нама. Усташе, Немачка, ВМРО... Ни данас нас не остављају на миру. А ми Срби, као људи без кичме и поноса, у Београду још увек немамо споменик краљу Александру. А пуцањ у Марсељу 1934. године, најдубље је ранио срца српског рода. Злочиначки куршум неправде још увек је у нашим срцима, која болно крваре...