KO JE BIO NAJNAČITANIJI U TRSTENIKU? Bogatstvo jednog abadžije, 5.000 knjiga, čuva Narodna biblioteka "Jefimija" (FOTO/VIDEO)
BOŠKO Nikolić (1923-1991) iz sela Donji Ribnik kod Trstenika bio je najnačitaniji čovek svoga vremena.
Foto: S.Babović
Po profesiji je bio krojač. Osim što je radio kao “abadžija”, strastveno je sakupljao knjige. Nije štedeo ni vremena ni para da nabavi i vrlo retke publikacije, štampane s kraja 19.i početkom 20.veka.
Njegove unuke poklonile su Narodnoj biblioteci “Jefimija” čak 5.000 vrednih Nikolićevih knjiga.
Svaku od njih, krojač je uredno popisao. Vodio je kataloške listiće, po svim pravilima biblitekarstva. Zahvaljujući Nikoliću, biblioteka je dobila dragocene knjige o medicini, pravima, istoriji. Posebno je sakupljao zavičajna izdanja.
Najnačitaniji Trsteničanin, bez klasičnog obrazovanja i škole, bio je i jedan od inicijatora obnove rada biblioteke 1954. Te godine poklonio je izvestan broj svojih knjiga. Sam je napisao jednu: Monografija Hrama Svetog Arhangela Gavrila (1824-1984), bogomolje u Gornjem Ribniku.
Bio je i legenda moravskog i državnog pčelarstva: njegov pčelinjak u Ljubostinjskom Prnjavoru kod manastira Ljubostinje, brojao je više od 100 košnica.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
AMERIČKE SNAGE NAPUŠTAJU IRAK Zaidi: Od ovog datuma kreće povlačenje vojske
IRAČKI premijer Ali el Zaidi izjavio je danas da će američke vojne snage napustiti Irak do 30. septembra, ocenivši da njegova poseta Vašingtonu predstavlja početak nove faze u odnosima dve zemlje, zasnovane na ekonomskoj saradnji, a ne na vojnim vezama.
14. 07. 2026. u 19:45
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)