"TETEJCI" I "DUGE DEVETKE" IZ ŠUPA - U POLICIJU: Akcija razoružavanja građana - rok za predaju nelegalnih komada mesec dana
GRAĐANI Srbije, prema procenama, imaju najmanje 300.000 komada ilegalnog oružja, najviše je automatskih pušaka M70 (jugoslovenska verzija "kalašnjikova"), kao i "Zastavinih" pištolja: "tetejaca" (M57), "dugih devetki" (M88) i CZ 99. Upravo na povlačenje ovog "arsenala", ili bar njegovog većnjeg dela, računa se u akciji koja je počela juče. Naime, do 8. juna, svi koji imaju nelegalne "duge" ili "kratke" cevi, bombe, eksplozivne naprave i sl. imaju rok da ih predaju policiji, bez sankcija.
Svi koji predaju cevi u narednih mesec dana ne moraju da dokazuju njihovo poreklo, nije im potrebna nikakva dokumentacija, a ne moraju čak ni da se legitimišu!
Oružje je moglo i do sada da se preda, a policija je, mahom u koordinaciji sa specijalizovanom agencijom UN za kontrolu naoružanja, imala u poslednjih dvadesetak godina 10 većih akcija prikupljanja. Prema procenama MUP-a, samo od 1992. do 2015. godine, u sedam akcija, prikupljeno je oko 100.000 komada oružja i oko milion komada municije, a posle donošenja aktuelnog Zakona o oružju i municiji, od jula do novembra 2016. godine, prikupljeno je 926 komada oružja, 400 komada minsko-ekslopozivnih sredstava i oko 60.000 komada municije.
Legalno oružje, pak, prema rečima Duška Ilića, iz Nacionalne asocijacije za oružje Srbije (NAOS), poseduje oko sedam odsto građana, odnosno nešto više od pola miliona. Oni imaju registrovanih oko 766.000 komada, od čega oko 220.000 kratkih cevi. Predsednik države najavio je da će ovaj broj biti smanjen za oko 90 odsto. Ilić očekuje da će u posedu građana realno ostati oko 40.000 pištolja.
- S obzirom na to da je ponuđen i otkup za legalno oružje, verujem da će jedan broj ljudi, oko 10 odsto, vratiti ono što im nije potrebno, a što su verovatno nasledili - kaže Ilić.
Oni koji žele da zadrže uspomenu na dedu, oca ili pokojnog muža, mogu ove cevi i da onesposobe. Procedura košta oko 150 evra, od čega su oko 100 evra troškovi licenciranog oružara, koji će izvaditi udarnu iglu, probušiti cev i sve zavariti. Preostalih 50 evra su troškovi odnošenja u Kragujevac, u Agenciju za ispitivanje, žigosanje i obeležavanje oružja, naprava i municije, radi dobijanja potvrde da je oružje onesposobljeno, kao i izdavanje dozvole za posedovanje takvog oružja u MUP-u.
Zatvorske kazne do 15 godina
ZA neovlašćenu izradu, prepravljanje, prodaju, nabavku, razmenu ili držanje vatrenog oružja za koje se može dobiti dozvola, izmenama zakona predviđen je zatvor od jedne do osam godina, a kada je u pitanju oružje za koje se ne može dobiti dozvola (automatske puške i eksplozivne naprave) od dve do 12 godina. Ukoliko su u pitanju veće količine oružja ili oružje velike razorne moći, kazna je od pet do 15 godina. Ista je kazna i za neovlašćeno nošenje. Novina je i dvogodišnji moratorijum na izdavanje dozvola za držanje i nošenje kratkog vatrenog oružja, donet 4. maja. Ovu odredbu MUP planira da proširi i na kategoriju lovačkog oružja.
Profesor Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i stručnjak za oružje Vladimir Barović podržava "razoružavanje" građana i pooštravanje sankcija, a veruje i da će jedan broj ljudi sada prodati legalne polovne pištolje ili puške licenciranim trgovcima. Prosečnom žitelju Srbije, kako kaže, nije potreban ni pištolj, ukoliko se ne bavi sportskim streljaštvom, ni zabranjena automatska puška. Međutim, rezultata neće biti bez preventive i širenja bezbednosne kulture "u narodu koji je dugo vodio oslobodilačke ratove i ima tradiciju držanja oružja".
- Oružje i municija se i nesavesno drže i nesavesno koriste. Svake godine u lovu pogine 12 do 15 ljudi, a u januaru smo imali ranjavanje trinaestogodišnjaka kog je otac poveo u lov. Naš narod voli da šenluči, nesvestan da svaki metak mora da padne i možda nekog pogodi - kaže Barović, i dodaje da treba voditi računa da sada ne poraste nelegalno tržište.
Jer, uvek će biti sveta iz kriminalne zone koji će kupovati oružje "na crno", ali strogim sankcijama i edukacijom od toga treba odvratiti ostale.
Za one koji poseduju registrovano oružje ubuduće će biti predviđene provere na šest meseci ili godinu dana, sa lekarskim, psihijatrijskim i drugim pregledima, kao i test na drogu, najavljen samo 48 sati ranije. Ovo će biti uređeno novim nacrtom Zakona o oružju i municiji, a on bi, kako je najavio Milan Andrić, pukovnik i pomoćnik sekretara MUP-a, mogao da bude gotov do kraja nedelje. Ovaj propis će predvideti i obavezan psihološki pregled onog koji podnosi zahtev za držanje i nošenje oružja. U nekim situacijama utvrđivaće se kod onih koji poseduju ili apliciraju za dozvolu da li u organizmu imaju alkohol ili psihoaktivne supstance.
MASK ŠOKIRAO O ZELENSKOM: On je šampion svih vremena, izveo jednu od najvećih pljački SAD-a
ILON Mask, američki milijarder i budući šef komisije za smanjenje savezne vlade u administraciji novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa, nazvao je Vladimira Zelenskog šampionom svih vremena za „jednu od najvećih pljački“ Sjedinjenih Američkih Država.
30. 12. 2024. u 15:29
DRAMA U KOMŠILUKU: Otkrivena nepoznata letelica, stanovnici upozoreni da potraže skloništa
RUMUNSKI radarski sistemi otkrili su sinoć mali leteći objekat, za koji se sumnja da je dron, koji je ušao u nacionalni vazdušni prostor do šest kilometara u jugoistočnom okrugu Tulčea, saopštilo je ministarstvo odbrane Rumunije.
27. 12. 2024. u 09:23
ISTINA O SLANINI I SVINjSKOJ MASTI: Stručnjaci otkrivaju - šta zaista jedemo
TRADICIONALNE namirnice poput svinjske masti, slanine i luka zauzimaju posebno mesto u kulinarskoj tradiciji mnogih regija, posebno na ovim prostorima.
31. 12. 2024. u 15:10
Komentari (1)