"DA OSTANEMO VERNI BOGU, RODU I OVOJ SVETOJ ZEMLJI" U Manastiru Svetih Arhangela kod Prizrena proslavljena manastirska slava (FOTO/VIDEO)
U MANASTIRU Svetih Arhangela kod Prizrena, danas je proslavljena manastirska slava i praznik posvećen Saboru Svetog Arhangela Gavrila.
Svetu arhijerejsku liturgiju služio je episkop raško-prizrenski Teodosije, uz sasluženje sveštenstva i monaštva iz više eparhija, a na kraju svete liturgije episkop Teodosije je osveštao slavske darove i presekao slavski kolač.
- Neka je srećan i Bogom blagosloven današnji praznik, da nas Sveti Arghangel Gavrilo čuva najviše od nas samih, da ne činimo greške, da ne činimo ono što je protivno Bogu i njegovoj zapovesti i da ostanemo ono što smo uvek bili - verni Bogu, verni rodu našem i ovoj zemlji svetoj koju smo primili u nasleđe i koju treba da sačuvamo braćo i sestre - rekao je episkop raško - prizrenski Teodosije.
Obeležavanju ove manastirske slave prisustvovala je i pomoćnica direktora Kancelarije za KiM Jelena Stojković.
- Danas se proslavlja Sabor Svetog Arhangela Gavrila koji je hrišćanstvu donosio uvek nove vesti, vesti o rođenju Isusa i njegovom vaskrsenju. Ovaj carski grad doživeo je vaskrsenje posle stradanja 1999. godine, i neka nam ovaj praznik bude podstrek i način da izdržimo sve ono kroz šta danas prolazimo. Da kroz veru, jedinstvo i ljubav, kao i kroz istoriju istrajemo u svim izazovima sa kojima se danas suočavamo - rekla je Stojković.
Manastir Sveti Arhangeli podignut je na mestu jedne starije crkve, a građen je od 1343. do 1352. godine, kao zadužbina cara Dušana. U njemu je živelo oko 200 monaha sa prvim igumanom, blaženim mitropolitom Jakovom, koji se starao o izgradnji manastira. Manastirska dobra prostirala su se od Šar planine do Jadranskog mora, a car Dušan je osnivačkom poveljom Svetim Arhangelima poklonio 93 sela, rudnik gvožđa u Toplici, plodnu zemlju i vinograde. Prihodi od bogatog prizrenskog trga pripadali su manasitiru, ulje je stizalo iz Bara, a riba iz Skadarskog i Plavskog jezera. U glavnoj manastirskoj crkvi sahranjen je car Dušan, a pomirenje Srpske crkve i Carigradske patrijaršije, koje se dogodilo u manastiru, najznačajniji je događaj nakon Dušanove smrti.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"ODVELI SU ME U ŠATOR, ODUZELI PASOŠ" Naša pevačica oči u oči sa Gadafijem: "Nisam bila svesna šta se dešava"
PEVAČICA je bila veoma mlada i nije bila svesna šta se dešava...
16. 12. 2024. u 09:20
Komentari (0)