HUMANITARNO UKLANJANJE EKSPLOZIVNIH NAPRAVA: Deminer - jedno od najopasnijih zanimanja na svetu
SRBIJA je, kao i mnoge zemlje u regiji bivše Jugoslavije, ostala ozbiljno zagađena minama i NUS-ima nakon sukoba i ratova koji su se odvijali tokom 1990-ih.

Milenijum tim
Ova opasnost predstavlja ozbiljan rizik za lokalno stanovništvo, poljoprivrednike, putnike i druge koji koriste zagađena područja.
Minska polja i neeksplodirane ubojite naprave ostaju kao tragično nasleđe nakon oružanih sukoba, ratova i vojnih operacija. Nažalost, mnoge od ovih mina ostaju aktivne i izrazito opasne nakon što se sukobi završe, često uzrokujući strašne posledice za stanovnike tog područja. Primera radi zaostale mine iz Vijetnamskog rata još uvek odnose žrtve. One su posebno opasne za decu jer prema podacima UN čak 1/3 žrtava upravo su mališani.
Humanitarno razminiranje u Srbiji odnosi se na proces uklanjanja mina i neeksplodiranih ubojitih sredstava (NUS) s teritorije zemlje radi zaštite civilnog stanovništva, obezbeđenja sigurnosti i omogućavanja normalnog razvoja.
Da bi se nosila s ovim izazovom, Srbija je sarađivala s međunarodnim organizacijama kao što su UNICEF, UNDP i druge humanitarne organizacije. Ove organizacije pružaju tehničku podršku, obuku i opremu potrebnu za sigurno razminiranje terena. Takođe, lokalne vlasti i organizacije igraju ključnu ulogu u planiranju i implementaciji razminiranja.
Jedna od vodećih kompanija u regionu u oblasti humanitarnog razminiranja je Milenijum tim. Bave se izviđanjem, obeležavanjem, pronalaženjem i iskopavanjem neeksplodiranih ubojnih sredstava (NUS-a), a sve u skladu sa ovlašćenjem datim od strane Centra za razminiranje Republike Srbije i Sektora za vanredne situacije Srbije. Poseduju tehničku opremljenost i visokokvalifikovan tim deminera sa višegodišnjim iskustvom.
Proces razminiranja može biti dugotrajan i zahtevan zbog složenosti terena i velike količine mina i NUS-a koji trebaju da budu uklonjeni. Međutim, cilj je obezbediti sigurnost za stanovništvo i omogućiti normalan razvoj na zagađenim područjima.
U Srbiji razminiranje se sprovodi od 2003. godine. To obuhvata brojne aktivnosti, od mapiranja kontaminiranih područja, preko obeležavanja do uklanjanja neeksplodiranih ubojnih sredstava.

Milenijum tim
Ovim visokorizičnim, herojskim, poslom se bave demineri. To je poziv koji ne ostavlja prostor za grešku. Zbog toga svako od njih prolazi rigoroznu obuku. Ovi visokokvalifikovani stručnjaci sposobni su da na bezbedan način uklone sve pretnje.
Pored uklanjanja mina, njihov zadatak je i da nauče lokalno stanovništvo da prepozna opasnost kako bi zaštitili sebe i svoje porodice, i nastavili normalan život u svojim mestima.

MONSTRUOZNO! Ovaj hoće da vlada Srbijom! Žene mu krive kad ih neko siluje ili prebije!
VUK Nektarijević, student blokader sa Mašinskog fakulteta u Beogradu, koji je tobož biciklom išao u Strazbur, ima u najmanju ruku problematične stavove.
20. 04. 2025. u 14:35

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)