MINIMALAC ZAGARANTOVAN SAMO U SRBIJI: Oko 49.500 korisnika prima naše penzije u državama bivše Jugoslavije, deo njih najniže

В.Ц.С.

27. 10. 2023. u 10:58

PENZIJE i ostala prava ostvarena u Srbiji isplaćuju se u 27 zemalja sveta, ne računajući bivše jugoslovenske republike. Prema podacima za 2022. godinu, od ukupno 13.054 korisnika, više od polovine njih živi u Nemačkoj - 7.411, potvrđeno je za "Novosti" u Fondu PIO.

МИНИМАЛАЦ ЗАГАРАНТОВАН САМО У СРБИЈИ: Око 49.500 корисника прима наше пензије у државама бивше Југославије, део њих најниже

Novosti

Slede Austrija sa 2.318 korisnika, Mađarska sa 1.233, u Švedskoj je 279, Francuskoj 225, Švajcarskoj 229, u Češkoj 147, u SAD 135...

Prema podacima za prošlu godinu, PIO isplaćuje penzije i ostala prava i za 49.559 korisnika koji žive u državama nastalim na prostoru bivše Jugoslavije i to: Republika Srpska 12.572, Hrvatska 12.576, Federacija BiH 8.425, Crna Gora 6.756, Severna Makedonija 5.981 i Slovenija 3.249 korisnika.

Ovaj Fond, međutim, ne vodi evidenciju o broju korisnika koji su se odselili, a ovde su primali najniži iznos penzije. Oni, ipak, imaju najveći problem. Naime, kada se presele u drugu, susednu državu i otvore račun u banci, ionako minimalna penzija dodatno im se smanjuje. Razlog je jednostavan - svi sporazumi zaključeni sa državama bivše Jugoslavije sadrže odredbu da se najniži iznos ne isplaćuje korisniku sa prebivalištem u drugoj državi.

- Ukoliko se korisnik prava na najniži iznos penzije preseli iz Srbije, njemu se od dana promene prebivališta obustavlja isplata najnižeg iznosa penzije i isplaćuje mu se ona penzija koja mu pripada prema obračunu - kažu u Fondu PIO.

Foto: Tanjug

 

To znači da su mu mesečna primanja manja za razliku koju mu je država dotirala između onoga što je svojim radnim stažom i primanjima ostvario i zagarantovane najniže penzije. Ova zagarantovana minimalna penzija za one koji su bili zaposleni ili radili u samostalnim delatnostima iznosi 20.631 dinar, dok je za poljoprivrednike 16.220. Najnižu moguću penziju prima oko 14 odsto penzionera, a iznos koji ne dostiže ovu sumu oko 12 odsto.

Ista je situacija i ako osoba koja se preselila ovlasti nekoga da prima njenu penziju ovde. I u tom slučaju dobijaće samo ono što je ostvarila tokom radnog veka, nezavisno od toga koliki je zagarantovani minimalac. Nema razlike ni u situaciji kada se neko iz druge bivše jugoslovenske republike preseli kod nas. Ni on ne može da koristi iznos minimalne penzije garantovan u toj zemlji.

PRAKSA U IZRAELU

PRAKSA evropskih zemalja kada su u pitanju doseljeni penzioneri iz Srbije šarolika je. Kako kaže Grabundžija, najbolje prolaze oni koju odu u Izrael. Nezavisno od toga koliko su ovde imali staža, tamo im se isplaćuje iznos kao da su u Izraelu radili 40 godina. Uslov je da imaju jevrejsko poreklo.

Ipak, kako kaže Miloš Grabundžija iz Sindikata penzionera Nezavisnost, slovenački penzioneri koji se dosele ovde daleko bolje prolaze.

- Tamo se penzije isplaćuju u evrima, kao što se od ove godine isplaćuju i u Hrvatskoj. Na ruku im ide odnos evra i dinara, a osim toga i slovenačke penzije su daleko veće. Ne znam kolika je minimalna, a prosečna je 3.270 evra. Naši penzioneri, kad odu tamo, primaju daleko manje iznose, osim ako deo staža nisu ostvarili i u Sloveniji - objašnjava Grabundžija.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

AMERI U ŠOKU: Ne mogu da veruju šta je Nikola Jokić uradio posle poraza Denvera od Klipersa