KONTROLA REM Naknadnim tumačenjem treba utvrditi koji sve mediji potpadaju pod nadležnost Srbije

Vojislava Crnjanski

08. 11. 2023. u 12:01

NOVI Zakon o elektronskim medijima izazvao je puno buke u javnosti, ali je jedan član prošao naizgled nezapaženo. Njegovo pravno tumačenje se tek čeka, a sve ukazuje na to da bi mogao da se promeni spisak medija koji potpadaju pod nadležnost Srbije, odnosno njenog Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

КОНТРОЛА РЕМ Накнадним тумачењем треба утврдити који све медији потпадају под надлежност Србије

Foto Shutterstock

Reč je o članu 58 pomentuog zakona. Njime se konstatuje da su pružaoci medijskih usluga u nadležnosti Srbije ako su osnovani u našoj zemlji, kao i ukoliko imaju sedište u Srbiji, a uredničke odluke o medijskim uslugama se donose u drugoj državi EU ili obrnuto, a u Srbiji radi značajan deo njihove radne snage.

U autorskom tekstu Ištvana Kaića, analitičara i specijalnog savetnika ministra informisanja, koji je prenelo nekoliko medija, ključne izmene sadržane su praktično u dve reči - "ili obrnuto". One nisu postojale u prethodnom tekstu, a njihovo uvođenje u zakonsko rešenje praktično znači kako i mediji koji nisu osnovani u Srbiji, ali ovde donose uredničke odluke i ovde radi značajan deo njihove radne snage, potpadaju pod ingerenciju Srbije, odnosno REM.

Foto: Printskrin

Ištvan Kaić

Kaić decidno kaže:

- Smatra se da je pružalac medijske usluge Junajted medija osnovan u Republici Srbiji, pa samim tim i da je u nadležnosti Srbije, jer je reč o pružaocu medijske usluge koji "ima sedište u drugoj državi EU" (Luksemburg), a uredničke odluke o medijskim uslugama donose se u Srbiji, u kojoj "značajan deo radne snage radi na proizvodnji programskog sadržaja čijim objavljivanjem se pruža medijska usluga".

FOTO: Arhiva novosti

Olivera Zekić

Ukoliko je ovo stanovište tačno, to znači da tzv. prekogranični mediji koji prave program u Srbiji, uključujući one iz Junajted grupe, za početak moraju da apliciraju za dozvolu kod REM-a, kao i da se pridržavaju propisa koji se primenjuje na medijske usluge u našoj zemlji. Za kontrolu je onda nadležan naš regulator, a ne luksemburški, kao do sada.

POD LUPOM I "KABL"

REM je sastavio listu pružalaca medijskih usluga koji su tokom predizborne kampanje pod dvadesetčetvoročasovnim nadzorom. Pored javnih servisa, na listi su se našle i komercijalne televizije sa nacionalnom frekvencijom, regionalni mediji, kao i četiri kablovska programa: N1, Nova S, Al Džazira i K1.

Olivera Zekić, predsednica Saveta REM-a objašnjava:

- Članom 58. novog ZEM-a predviđeni su uslovi kada se smatra da su pružaoci medijskih usluga u nadležnosti Republike Srbije. Tumačeći uslove za Novu S i N1 nesporno je da je njihov pretežni deo radne snage u Srbiji, a da im je sedište u Luksemburgu. Da bi se utvrdilo da li su u nadležnosti RS, potrebno je sprovesti postupak i utvrditi gde se donose uredničke odluke o medijskim uslugama - kaže Olivera Zekić.

Ako se utvrdi da se donose u Srbiji, prema njenim rečima, možemo govoriti o tome da će Nova S i N1 potpadati pod nadležnost REM-a. U suprotnom, ove televizije nisu u nadležnosti našeg regulatora.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OSTVARITE SVOJE ŽELJE SADA, PLAĆAJTE KASNIJE: Pokreni prazničnu čaroliju uz Mastercard Flexia karticu