VREMENSKI EKSTREMI U APRILU, EVO ŠTA NAS ČEKA U MAJU: Od leta do zime za samo par dana
OVOGODIŠNjA prva polovina aprila bila je u Srbiji prava letnja. Zabeleženo je i nekoliko tropskih dana, a maksimalna temperatura dostigla je čak 34°C i samo je delić falio da bude oboren apsolutni rekord za april otkad se vrše merenja, piše Đorđe Đurić u vremenskoj prognozi za Srbiju.

Foto: D. Milovanović
Ovakvo vreme potrajalo je sve do 15. aprila, a 16. april je doneo drastičnu promenu vremena, tako da je već 17. aprila sneg vejao i u nižim predelima zapadne i centralne Srbije. Temperature su opale i za 30 stepeni, a mnogi nisu verovali da su tako naglo iz leta uleteli u pravu jesen, pa čak i zimu.
U aprilu do Srbije mogu dospeti vrele vazdušne mase sa severa Afrike, a isto tako i ledena vazdušna masa iz Sibira ili sa Arktika. Njihova smena nekada može da se dogodi u jednom danu, pa da nakon pravog letnjeg dana i 25°C, temperatura pri prodoru hladnog fronta drastično opadne i do 0°C i da padne sneg.
Inače, tokom aprila neretko nad našim područjem preovladaju izražena južna strujanja i to najčešće pod ciklonskom aktivnošću sa centralnog Mediterana, pa u sklopu tog strujanja stignu i čestice pustinjskog peska i prašine iz Sahare, koje do tla stignu putem padavina.
I ovaj april ostaće upamćen po ekstremnijem vremenskim uslovima i kao mesec u kome su se za manje od 48 sati smenili leto i zima i mesec u kome su zabeležena sva četiri godišnja doba.
Prema trenutnim prognozama noć između 30. aprila i prvog maja biće suva i vedra. Temperatura će se kretati od 11-12 do 16-17°C.
Prvi maj doneo bi sunčano i relativno toplo vreme. Maksimalna temperatura kretaće se u većini predela oko letnjih 25°C, a ponegde bi bilo i do 27°C.
Drugi i treći maj doneće i dalje toplo vreme, ali za koji stepen niže temperature.
Posle 4. maja očekuje se osveženje, povremeno sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom, zaključuje Đurić.
BONUS VIDEO: NEZAPAMĆENA OLUJA U ABU DABIJU - Lokalni stanovnici trče u sklonište
(Telegraf)

NIJE NI KUPILA KARTU, NA PLAŽI JOJ PONUDILI BESPLATNU VOŽNjU: Novi detalji tragične smrti Novosađanke u Budvi
TINEJDžERKA je, kako kaže njen blizak prijatelj, bila devojka puna života, imala je mnogo planova za budućnost, a tek je imala 19 godina, i ceo život je bio pred njom, a sada je čitava njena porodica zavijena u crno.
30. 05. 2025. u 14:42

UKRAJINA IZVELA JEDAN OD NAJVEĆIH NAPADA NA RUSIJU: Aerodromi u Moskvi zatvoreni, uništena važna fabrika (VIDEO)
UKRAJINA je tokom noći izvela jedan od najvećih napada dronovima od početka rata, gađajući više ciljeva na teritoriji Rusije. Zbog napada su moskovski aerodromi bili primorani da privremeno obustave rad, što je izazvalo haos u vazdušnom saobraćaju.
28. 05. 2025. u 09:45

UČENICI BILI ZABEZEKNUTI: Šta je nastavnica obukla - odmah je slikali, fotke su obišle svet
NASTAVNICA Veronika Dukju potrudila se da vizuelizuje svoju lekciju iz anatomije. Njen potez oduševio je hiljade korisnika društvenih mreža, na kojima su se proširile fotografije sa njenog časa.
04. 06. 2025. u 10:42
Komentari (0)