UBILI RATNE ZAROBLJENIKE, PA KOSTI POMEŠALI SA ŽIVOTINJSKIM: Trideset dve godine od monstruoznog zločina na Miljevačkom platou
PRE 32 godine, 21. juna 1992, Hrvatska vojska (HV) napala je položaje srpske teritorijalne odbrane na Miljevačkom platou, u blizini Drniša, i preuzela kontrolu nad sedam sela. Bio je to prvi veći napad snaga RH na Republiku Srpsku Krajinu pošto je UPROFOR preuzeo zaštitu na ovom području, a rezultirao je monstruoznim ratnim zločinom.

Wikipeida javno vlasništvo
Kako je na svom portalu objavio Dokumentaciono-informacioni centar "Veritas", uoči napada hrvatska strana je od srpske zatražila suzdržavanje od eventualnih provokacija zbog održavanja "Međunarodnog festivala deteta", koji je trebalo da počne u Šibeniku, da bi sama istog jutra napala srpske položaje.
Savet bezbednosti UN je 30. juna osudio akciju Rezolucijom 762 i zatražio povlačenje hrvatskih snaga na početne položaje, ali bez rezultata.
Tužan epilog napada je 40 ubijenih srpskih teritorijalaca, od kojih je većina masakrirana posle predaje. Hrvatske vlasti, kaže "Veritas", naređuju srpskim zarobljenicima, pod pretnjom smrću, da ih pobacaju u krašku jamu namenjenu za veliko smeće.
- Hrvatska radiostanica Split, u maniru krajnjeg cinizma, više puta je emitovala imena poginulih srpskih boraca uz zvuke srpske nacionalne himne sa raznim psovkama - navode u "Veritasu".
Od 17. jula do 1. septembra iste godine, hrvatska strana je srpskoj preko UNPROFORA predala 21 telo, a kosti izvađene uz pomoć speleologa iz jame spakovane su u 20 vreća i izmešane sa kostima životinjskog porekla, što je otežavalo identifikaciju.

Wikipeida javno vlasništvo
Od delova kostiju i delova tela na srpskoj strani je sastavljeno 40 posmrtnih ostataka, od čega je 28 identifikovano i sahranjeno u porodične grobnice, dok je 12 neidentifikovanih pokopano u zajedničku grobnicu na Novom groblju u Kninu, gde se i danas nalaze. Posle pada RSK, ni međunarodna zajednica ni hrvatska država nisu pokazali interes da se ostaci ekshumiraju i identifikuju DNK metodom.
Sedamnaest preživelih zarobljenika su, posle mučenja u zatvorima Kuline u Šibeniku, Lora u Splitu i Kerestinec u Zagrebu, razmenjeni u Nemetinu, 14. avgusta 1992.
Zločinci su ceo događaj na Miljevačkom platou zabeležili na video-traci, koja se neposredno posle događaja, prema tvrdnjama "Veritasa", kao horor film iznajmljivala po video-klubovima širom Evrope.
Nakon dugogodišnjeg krivičnog postupka, Županijski sud u Splitu je, u septembru 2014, osudio dvojicu pripadnika HV, Antu Babca na tri godine i osam meseci i Mišu Jakovljevića na tri godine, zbog ubistva ratnog zarobljenika Miroslava Subotića, pripadnika TO RSK iz kninskog sela Ervenik.
- Za zločin na Miljevačkom platou, bez obzira na postojanje obilja validnih dokaza, pred Haškim tribunalom niko nije procesuiran - kaže Savo Štrbac iz "Veritasa".

TRAMP ŽESTOKO UDARIO NA EU: Poslao pismo Ursuli fon der Lajen, carine od 30 posto stupaju na snagu 1. avgusta
CARINE od 30 odsto na svu robu koja se iz Meksika ili zemalja Evropske unije uvozi u Sjedinjene Američke Države stupiće na snagu 1. avgusta, saopštio je danas američki predsednik Donald Tramp.
12. 07. 2025. u 14:55

OTKRIVEN UZROK PADA BOINGA SA 260 PUTNIKA: Audio snimak pilota iz kokpita samo produbljuje misteriju
ISTRAŽITELjI su otkrili uznemirujuće detalje u okviru preliminarne istrage pada aviona kompanije Air India, na letu 171, u kojem je u junu stradalo 260 osoba.
12. 07. 2025. u 15:36

SLAVIMO PETROVDAN: Šta se danas ne radi i šta treba umesiti
SRPSKA pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Petrovdan, praznik koji je posvećen svetim apostolima Petru i Pavlu.
12. 07. 2025. u 07:34
Komentari (0)