STIZAĆE KRATKE, PRECIZNE PORUKE SA LINKOVIMA: Srbija dobija sistem za upozoravanje na nevreme - Evo kako će funkcionisati
UBUDUĆE će građani o poplavama, bujicama, olujama i zemljotresima biti obaveštavani putem SMS poruka. U saradnji sa MUP-om, Ministarstvo informisanja i telekomunikacija uvodi sistem za upozoravanje od nevremena kojim će obaveštavati građane na tačno određenom geografskom položaju o rizičnim vremenskim uslovima, a prema proceni Sektora za vanredne situacije.
Foto: Profimedia/Ilustracija/Printscreen/windy.com
Po uzoru na pojedine evropske države, uskoro i kod nas sistem za upozoravanje od jakog nevremena.
Kako bi se makar i delimično predupredile razorne posledice superćelijske oluje, zemljotresa ili poplava, građani će neposredno pre samog nevremena, putem SMS-a, biti upozoreni na vremenske neprilike.
- Sadržaće sasvim kratke, precizne informacije o području gde se očekuje, vremenu kada se očekuje i samoj vrsti pojave – da li je to olujno-grmljavinska nepogoda ili nešto od drugih meteorološki definisanih opasnosti. Nakon toga i link gde se mogu naći detalji, saveti, upozorenja kako se mogu građani ponašati. Dakle, kratko, jasno, brzo, precizno i to je osnovna ideja ovog sistema - kaže Goran Mihajlović, pomoćnik direktora RHMZ-a.
Foto: N. Skenderija
Sistem će po načinu alarmiranja biti sličan sistemu “Pronađi me”, napominju u Ministarstvu informisanja i telekomunikacija.
Za razliku od Amber alerta, dodaju, pružaoci medijskih usluga neće imati obavezu da ponavljaju hitne informacije, već da prilagode izveštavanje.
- Mi smo još tada shvatili da taj sistem može da nam posluži za šire informisanje javnosti za razne druge situacije posebno kada su u pitanju oluje, poplave, razne vrste nepogoda koje MUP proceni da su bitne za informisanje javnosti. Tada je zapravo pokrenuta ideja da se taj sistem razvija i nadograđuje dodatnim funkcionalnostima - kaže Katarina Tomašević v.d. pomoćnik ministra za elektronske komunikacije.
Foto: Novosti
Upozorenja ćemo dobijati već krajem godine
Projekat je podeljen u dve faze, od kojih je prva blizu kraja, te se uspostava sistema očekuje najkasnije do kraja godine.
- Mi treba da omogućimo s jedne strane da putem tog softvera komuniciraju svi učesnici u tom sistemu vanrednih situacija, i MUP, RHMZ, Srbijavode i sa druge strane da napravimo komunikaciju ka građanima. Tako da je taj projekat pri kraju i očekujemo uskoro - kaže Tomašević.
Cilj nadogradnje već postojećeg sistema je prevencija, zaključuje Mihajlović.
- Ideja nije da se ovim putem obaveštava o tekućoj prognozi, o uobičajenim pojavama, nego samo one koje su zaista opasne i koje zahtevaju akciju, preduzimanje određene mere od strane građana kako bi se zaštitili od onoga što je opasno vreme - kaže Mihajlović.
Za 2025. godinu planirano je da se dodatno uspostavi još jedan kanal za hitno upozoravanje javnosti putem CBS sistema, a koji će imati i zvučnu podršku i uspeti da pokrije i strane državljane koji su se zatekli na našoj teritoriji pogođenoj vanrednom situacijom.
(Blic)
BONUS VIDEO: MAŠINE PUŠTENE U RAD: Ozvaničen početak izgradnje obilaznice oko Niša
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
PUTIN KOMENTARISAO BRAK NAŠE PEVAČICE: "Srpkinja ti je žena? Oni to neće ukrasti! Srbi su pošteni i pristojni - ako si prepisao firmu na nju"
TOKOM razgovora Vladimir Putin ga je upitao ko je njegova supruga.
10. 07. 2026. u 21:56
Komentari (0)