SVEDOČANSTVA KOJA SU NAJAVILA KRVOPROLIĆE: U Arhivu Srbije počelo obeležavanje 110 godina od Ultimatuma Beča i početka Prvog svetskog rata
NA dan kada je Austrougarska, 23. jula 1914. godine (po starom kalendaru 10. jula), poslala Ultimatum Kraljevini Srbiji, koji će biti uvod u do tada najveće krvoproliće u Evropi, u Državnom arhivu Srbije izložena su tri dokumenta neprocenjive vrednosti: original pomenutog Ultimatuma, koncept Odgovora Srbije, odnosno njegov originalni prepis, i Telegram od 28. jula kojim dvojna monarhija objavljuje rat Beogradu.
Posle 28. jula svet će ući u Prvi svetski rat, nakon kog će mapa izgledati potpuno drugačije: propašće četiri velika carstva (austrougarsko, osmansko, nemačko i rusko) i nastaće nove države, poput Kraljevine SHS. Ovaj telegram Unesko je uvrstio u Registar "Pamćenje sveta", a posetioci će moći da ga vide do 28. jula, u okviru obeležavanja 110 godina od početka Velikog rata. Postavku su svečano otvorili premijer Srbije Miloš Vučević, ministar kulture Nikola Selaković i direktor Arhiva Miroslav Perišić, koji je predsedniku Vlade uručio poklon - uramljen faksimil Telegrama.
- Ultimatum je stigao 23. jula, naša Vlada je odgovorila dva dana docnije, da bi 28. jula carsko-kraljevska vlada Austrougarske poslala objavu rata. Posle jednog omanjeg parčeta papira, kako voli da kaže gospodin Perišić, započeo je najveći užas sa kojim se dotadašnji svet suočio i u kom je malena Kraljevina Srbija izgubila 28 odsto stanovništva (1.247.435 žrtava prema zaključicima Versajske mirovne konferencije) - kazao je Selaković i dodao da će istovremeno kopije ova tri dokumenta biti izložene u 21 ustanovi kulture u Srbiji, i četiri u Republici Srpskoj, a na osnovu zaključaka Svesrpskog sabora.
Naglasio je i da je arhiv pamćenje svakog naroda i države, a koliko je važan, svedoči podatak da je pre 10 godina, upravo zalaganjem Državnog arhiva i direktora Perišića, u Andrićgradu predstavljen prepis pisma koje je Oskar Poćorek, tadašnji upravnik BiH, poslao carsko-kraljevskom ministru u Beču. Pismo je pisano 28. maja 1913, znači 14 meseci pre ultimatuma, i svedoči da je Austrougarska već planirala napad na Srbiju.
Premijer Vučević naglasio je da je arhiv jedne države čuvar njenog DNK zapisa:
- Ono što je u Arhivu pohranjeno, jeste deo našeg identiteta, istorije, uspona i padova. Impresionira me to što su ovi originalni dokumenti sačuvani u godinama stradanja našeg naroda. Država je razorena upravo nakon njih, a onda je vaskrsla kao feniks i donela slobodu južnoslovenskim narodima, da bi došao Drugi svetski rat i nova stradanja, pa teške devedesete godine. Ne smemo da zaboravimo svoju slobodarsku tradiciju, ni ko smo i šta smo, ne da bismo ostali zaglavljeni u prošlosti, već da bismo razumeli buduće vreme.
Dr Miroslav Perišić objasnio je da je period od kraja jula do početka avgusta 1914, koji svet pamti kao Julsku krizu, u istoriografiji poznat kao "istorija pet nedelja". Višegodišnje pripreme za Veliki rat bile su na vrhuncu i istorijske odluke donosile su se brzo u ratnim kabinetima Beča i Berlina.
- "Konstruisati rat sa Srbijom" ili "Srbija mora umreti" samo su neke od formulacija koje su se mogle čuti u tim kabinetima - podsetio je Perišić. - Zahteve iz Ultimatuma, tadašnje vlade Velike Britanije i Rusije nazvale su mešanjem u unutrašnja pitanja jedne suverene države. Srbija je odgovorila odmereno, izražavajući spremnost da prihvati sve, osim tačaka 5 i 6, jer je protivustavno dozvoliti organima vlade u Beču da učestvuje u istražnim radnjama u Srbiji, posle Sarajevskog atentata.
Telegram na francuskom jeziku, koji je potpisao ministar inostranih dela grof Berthold, poslat je 28. jula u 11.10 sati, a u Niš, gde je bila Vlada, stigao je u 12.30. Iste noći Srbija je napadnuta. U telegramu piše:
"Kraljevska vlada Srbije nije na zadovoljavajući način odgovorila na notu datiranu 23. julom 1914, koju joj je predao austrougarski ministar u Beogradu, zbog čega Carska i Kraljevska vlada nalazi da je prinuđena da se osloni na silu oružja radi očuvanja svojih prava i interesa. Od ovog trenutka Austrougarska se smatra u ratu sa Srbijom."
Istoričar i arhivista iz Državnog arhiva Anja Vulić kaže za "Novosti" da je objava rata, sudeći po signaturama dokumenata, bila čuvana u Ministarstvu spoljnih poslova i da je posle određenog vremenskog roka predata Arhivu na čuvanje. Tumačeći sadržinu dokumenata, ona dodaje da su se Beč i Berlin iz petinih žila trudili da dovedu Srbiju u vezu sa atentatorima.
ZAJEDNIČKA AKCIJA
PORED Državnog arhiva Srbije, u akciji prikazivanja tri značajna dokumenta učestvuju i Arhiv Vojvodine, kao i arhivi u Beloj Crkvi, Zaječaru, Zrenjaninu, Kikindi, Kragujevcu, Kruševcu, Kraljevu, Negotinu, Nišu, Novom Pazaru, Somboru, Sremskoj Mitrovici, Smederevu, Smederevskoj Palanci, Užicu, ali i Zavičajni muzej u Knjaževcu, Arhiv RS, Narodna biblioteka u Zvornku, Muzej Stare Hercegovine u Foči i Muzej Hercegovine u Trebinju.
- Do danas ta veza nije pronađena, ali se ipak krenulo u "konstruisanje rata", pa je Beč već početkom jula stupio u pregovore sa Nemačkom, tražeći podršku. Onovremeni britanski šef diplomatije kazao je da je Ultimatum Srbiji jedan od najzlobnijih dokumenata koji su ikada nastali. Potpisao ga je austrougarski poslanik u Beogradu Gizel, a u ime devete Pašićeve Vlade primio ga je zastupnik premijera Lazar Paču. Iz odgovora se vidi da se srpskoj Vladi nije išlo u rat, kao što se iz Ultimatuma vidi da se Austrougarskoj išlo - kaže Anja Vulić.
Najznačajnija dokumenta uspela su da prežive Prvi svetski rat tako što su išla sa našom vojskom preko Albanije. Da li je to bio slučaj i sa ultimatumom i telegramom, ne zna se. Mnogo arhivske građe Austrijanci su odneli još tokom Prvog rata, a tokom Drugog u zgradi Državnog arhiva nalazio se nemački štab. Ipak, niko od njih nije pronašao dokaze da je zvanični Beograd imao veze sa ubistvom Franca Ferdinanda.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (10)