NEPOKRETNE KUPAJU TEK NA DVE NEDELJE: Dom za invalide na Bežaniji umesto potrebnih 17 ima sedam negovatelja
ZBOG manjka kadra Dom za odrasla invalidna lica na Bežanijskoj kosi, u Beogradu, obznanio je da će korisnike do daljeg morati da kupa jednom u dve nedelje! Nezavidna situacija beleži se u ustanovama širom zemlje, a razlog je svuda isti - nema dovoljno negovatelja, medicinskih sestara, pa čak ni čistačica i servirki.
Na oglasnoj tabli bežanijskog Doma osvanulo je obaveštenje: "Od 20. 9. korisnici će se podizati jednom dnevno, a od 21. 9. biće promenjen raspored kupanja. Jutarnja i večernja nega biće pružana i dalje svakodnevno, a kupanje će biti svake druge nedelje. Nove mere su uvedene usled trenutnog nedostatka osoblja (zbog bolovanja) i trajaće do povratka osoblja sa bolovanja."
Obaveštenje je izazvalo salvu reakcija, a direktor Mikica Budimirović, inače i sam invalid, za "Novosti" priznaje da korisnici i njihove porodice zaslužuju iskrenost.
- Nijednog trenutka ni zdravlje, ni lična higijena korisnika nisu dovedeni u pitanje, jer im se redovno menjaju pelene i održava higijena u sobama. Drugačije ne možemo, jer nemamo dovoljno radne snage. Konkurs je stalno otvoren, ali niko se ne odaziva. Čak i kad se desi da se neko javi, posle kraćeg vremena odlaze jer im je, kažu, težak posao - otkriva Budimirović.
On kaže da bi Dom formalno trebalo da ima 17 negovatelja i 10 sestara, a radi sedam negovatelja i pet sestara. U takvoj situaciji, svaki godišnji odmor ili bolovanje naprave problem.
- Svi su "jaki" na mrežama, kada treba kritikovati, ali nikog nema da se javi, da nam pomogne. U ovom domu spavao sam tri godine, u vreme korone i neposredno posle. Nijedan korisnik nije preminuo od kovida. I sada se desi da prespavam kad je potrebna pomoć, ali ne možemo da nadoknadimo radnu snagu koje nema - kaže Budimirović.
Većina formalnih negovatelja odlazi, kako kaže Nataša Todorović iz Crvenog krsta Srbije, u Nemačku i Austriju, jer su im zarade po dva ili tri puta veće.
- Velika je fluktuacija radne snage sa celog Zapadnog Balkana u zapadnu Evropu - dodaje Todorovićeva. - Niko nema podatke koliko nam zapravo nedostaje formalnih negovatelja. Osim što su nezadovoljni primanjima, fali im i psiho-socijalna podrška, jer je njihov posao veoma zahtevan. U interesu nam je da budu zadovoljni, jer brinu o našim roditeljima. U suprotnom, sav teret pada na porodice.
Istraživanje Crvenog krsta pokazalo je da u Srbiji, među osobama starijim od 65 godina, čak 40,7 odsto zahteva dugotrajnu negu zbog teškoća u funkcionisanju, a među osobama s invaliditetom od 18 do 64 godine procenti su veći - 64 odsto.
- Od srodnika, koji svoje drage smeštaju u ustanove, imamo saznanja da su usluge i uslovi smeštaja u domovima šaroliki. Kažu da ima onih koji korektno brinu o korisnicima, kao i onih, i državnih i privatnih, u kojima je evidentan nedostatak negovateljskog kadra i medicinskih sestara, što se oseća već na ulasku po mirisu koji preovlađuje, i po nezadovoljstvu korisnika i posetilaca. Navode da medicinske sestre daju otkaze, uzimaju bolovanja ili plaćena odsustva, i idu u inostranstvo sa turističkim vizama, gde ostaju do šest meseci da neguju stare za znatno veće zarade - objašnjava za naš list Nadežda Satarić, predsednica UO Udruženja "Snaga prijateljstva Amitu".
FALE I GERONTODOMAĆICE
SANDRA Perić, direktorka Komore socijalne zaštite, ukazuje na veliki manjak i gerontodomaćica, iako su tačne brojke nepoznate:
- U većim mestima ne možete ni privatno da nađete nekoga ko bi brinuo o vašim roditeljima. Umesto formalnih, dobijamo mnoštvo neformalnih negovatelja, članova porodice, čiji rad nije ni prepoznat, ni priznat, ni plaćen, i koji nemaju podršku. Budući da smo sve starije društvo, ovo će biti sve veći izazov.
Ovo udruženje je pre 11 godina obilazilo domove u okviru realizacije projekta "Za dostojanstveniji život starijih". Tada su konstatovali da su garancije prava korisnika u registrovanim domovima nedovoljne, a u neregistrovanim čak i ne postoje.
- Tada je u registrovanim domovima bilo dovoljno osoblja, ali je bilo vidno da se starijima kontinuirano uskraćuju ljudska prava i to već u porodici, a nastavlja se u ustanovi, usled nedovoljne upoznatosti i osoblja i starijih sa pravima i nedovoljno obezbeđenih mehanizama zaštite. Uslovi smeštaja bili su polarizovani: u registrovanim domovima od veoma dobrih do tek prihvatljivih, a u "ilegalnim" nedostojni života - kaže Satarićeva.
Nakon preporuka resornom Ministarstvu, zatvoreni su mnogi neregistrovani privatni domovi, a neki su se u međuvremenu akreditovali.
PRED NAMA SU TRI VELIKA PRAZNIKA U NIZU: Sutra je Krstovdan - ove običaje bi trebalo da ispoštujete
SRPSKA pravoslavna crkva (SPC) sutra slavi Krstovdan, kao uspomenu na prve hrišćane koji su primili veru na samom početku hrišćanske propovedi. Potom sledi Bogojavljenje, pa Jovanjdan.
17. 01. 2025. u 15:55
"LjUDI ĆE UMRETI" Vatrogasci nedeljama pre užasa u Los Anđelesu upozoravali na najgori scenario
MANjE od mesec dana pre nego što su požari zahvatili Los Anđeles, grupa iskusnih vatrogasaca okupila se na Gradskom veću kako bi tražili veća sredstva.
15. 01. 2025. u 14:03
SMRT ZA SRPSKU NOVU Preminula majka popularne folkerke, ona se oglasila: "Umrla je u miru"
POSLEDNjE trenutke provela je u Valjevu, gde je inače i živela.
17. 01. 2025. u 15:45
Komentari (0)