Vujović potpisala važan ugovor za proširenje deponije i dalju modernizaciju regionalnog centra za upravljanje otpadom u Pirotu
Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović potpisala je danas važan ugovor, na osnovu kojeg će biti prošireno telo deponije u regionalnom centru za upravljanje otpadom u Pirotu, čime se nastavlja njegova modernizacija i podizanje standarda zaštite životne sredine.
Foto: J. Rošul
Vujović je istakla da će se, završetkom ovog značajnog projekta, uvesti red u sistem upravljanja otpadom, koji će biti po evropskim standardima kako za Pirot, tako i za lokalne samouprave koje gravitiraju ka ovom centru.
„Na osnovu ugovora koji sam danas potpisala, uskoro će krenuti radovi na nadogradnji deponije i izgradnji nove sanitarne kasete u regionalnom centru u Pirotu, a za to vreme će se postepeno zatvarati postojeća ćelija. Ovim projektom nastavljamo sa modernizacijom ovog regionalnog centra u Pirotu, što je od ogromnog značaja za sve građane. Kada sve završimo, u Pirotu će se raditi i tretman i skupljanje biogasa, imaće i sistem za procedne vode, a biće urađena i nadogradnja skladišnog prostora. Građani Pirota, ali i drugih lokalnih samouprava koje gravitiraju ka ovom centru – Dimitrovgrada, Babušnice i Bele Palanke – do 2027. godine imaće na raspolaganju kompletno završen savremeni centar gde će se otpad u narednih 30 godina tretirati na isti način kao i u zemljama EU“, rekla je Vujović, koja je ugovor sa izvođačima radova potpisala u prisustvu gradonačelnika Pirota Vladana Vasića.
Potpredsednica Vlade je podsetila da je u aprilu ove godine potpisala ugovor i za izgradnju kompostane za tretman zelenog i biorazgradivog otpada u ovom kompleksu, gde su radovi u toku.
„Kompostana je joj jedan korak napred ka modernizaciji ovog centra, kako bi se u Pirotu i zeleni otpad tretirato po savremenim standardima. Otpad tretiran u kompostani ponovo će biti upotrebljen u skladu s principima cirkularne ekonomije, kako bismo što manje otpada odlagali na deponiju“, rekla je Vujović.
Vujović je naglasila da regionalni centar za upravljanje otpadom u Pirotu jedan od kapitalnih projekata koje realizuje Ministarstvo zaštite životne sredine uz punu podršku predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučuća. U sklopu vizije Srbija 2027, pored projekta u Pirotu, izvode se i radovi na izgradnji najvećeg regionalnog centra Kalenić-Ub ka kojem će gravitirati 15 lokalnih samouprava, a u je planu da se do kraja godine krene u modernizaciju i drugih regionalnih centara u kojima će se otpad tretirati uz poštovanje savremenih standarda zaštite životne sredine.
Preporučujemo
STIŽE NAM NOVI TOPLOTNI TALAS, BIĆE PAKLENO: Živa će ići i preko 38 stepeni
25. 06. 2026. u 10:18
VREME DANAS SUNČANO I TOPLO: Pljuskovi sa grmljavinom mogući u ovim delovima Srbije
25. 06. 2026. u 07:28
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)