ONLAJN PETICIJA ZA ODLAGANJE NAPLATE TARIFE NA POZAJMLJENE KNJIGE: Bibilotekarsko društvo Srbije nastavlja borbu
Bibliotekarsko društvo Srbije pokrenulo je onlaj peticiju za odlaganje stupanja na snagu naplate tarife za pozajmljivanje knjiga iz biblioteka koje je predviđeno od 1. januara 2025. godine.
Zakonom je određeno da namet koji se precizno zove "tarifa naknade za davanje na poslugu originala i umnoženih primeraka autorskih dela izdatih u štampanoj formi", treba da plaćaju biblioteke ili lokalne samouprave koje su osnivači biblioteka.
Međutim, bibliotekari se plaše da će teret plaćanja pasti samo na bibiloteke pa upozoravaju da bi to dovelo do zatvarnja mnogih ustanova jer one nemaju sredstva da to plaćaju.
- Ovaj pravni akt, u aktuelnoj formi, preti da ugrozi rad javnih biblioteka Srbije - njih 530 sa ograncima - odnosno ostvarivanje njihove osnovne funkcije - obavljanjanje poslova od opšteg interesa za državu - poručuju bibilotekari u onjaln peticiji.
Oni navode da stupanje na snagu naplate tarife koja predviđa da sve javne biblioteke plaćaju 15 dinara po pozajmljenom primerku knjige (po modelu npr. 50.000 pozajmica knjiga - 750.000 dinara za naplatu) predstavlja namet na javne biblioteke, koji je ustanovljen bez dovoljno rasprave i sagledavanja stanja u kojem se one nalaze.
Autori imaju pravo na nadoknadu
u Bibliotekarskom društvu Srbije kažu da se ni na koji način ne zalažu da se ne plaća nadoknada autorima:
- Naprotiv, ovim putem ukazujemo na nevaljanost ovog podzakonskog akta, čija primena bi, ukoliko ne bude u značajnoj meri izmenjen, imala pogubne efekte na pravo građana na znanje i tačne i ažurne informacije. Posledično ni sami autori ne bi imali korist od svojih autorskih prava.
- Zbog toga apelujemo na hitno odlaganje primene ovog propisa do uspostavljanja drugačijeg mehanizma naplate koji bi bio moguć i održiv i koji bi doprinosio pravičnom i pravednom rešenju za sprovođenje Zakona o autorskom i srodnim pravima - kažu u bibilotekama. Pojašanjavaju da budžeti ovih ustanova kulture zavise od osnivača a finansijski planovi biblioteka za osnivača nisu obavezujući, već se usvajaju najčešće delimično, a nekada čak i ne, pa nema sumnje da je za sprovođenje zakona izabrana finansijski najslabija karika, odnosno biblioteka, što jasno ukazuje na neodrživost i nemogućnost praktičnog sprovođenja i naplate tarife na ovaj način.
- Hitno je potrebno stavljanje van snage ovog podzakonskog akta u sadašnjoj formi kako bi se izbeglo da nastupi nemerljiva šteta po bibliotečku delatnost, a time bi se omogućio i naredni korak, a to je široki konsultativni proces sa svim zainteresovanim stranama i iznalaženje prihvatljivog i održivog rešenja za ostvarivanje pravične i pravedne zaštita prava autora bez narušavanja stabilnost rada biblioteka i ugrožavanja prava građana na dostupnost aktuelne literature i novih izdanja - kažu u Bibliotekarskom društvu Srbije.
"SRAM TE BILO, OAFE ŠICE" Mask žestoko odgovorio Šolcu zbog onoga što je rekao u Davosu
AMERIČKI milijarder Ilon Mask poručio je nemačkom kancelaru Olafu Šolcu da treba da ga bude sramota nazvavši ga "Oafom Šicom".
22. 01. 2025. u 08:22
"NEMA VIŠE MIRA" Nemački general dao alarmantnu izjavu o ratu sa Rusijom
VIŠE nema mira između Rusije i Nemačke, rekao je general Bundesvera Andre Bodeman u intervjuu za BR24, prenosi RIA Novosti.
20. 01. 2025. u 12:50
KO ĆE ZAMENITI ŽIKU JAKŠIĆA? "Ja najbolje znam šta želim od toga"
"SIGURAN sam da niko ne može da zadovolji moje zahteve i viziju kako ja to zamišljam."
21. 01. 2025. u 19:19
Komentari (0)