EDUKACIJA JE KLJUČ: Ristić, Trivan, Nešić i Papović na panelu bezbedna upotreba interneta kod dece i mladih (VIDEO)
NA panelu "Bezbedna upotreba interneta kod dece i mladih - Odgovornost u podizanju nivoa digitalne pismenosti" koji je održan danas u Beogradu govorili su ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, generalni direktor kompanije ,,M:tel Bosna i Hercegovina’’ Jelena Trivan, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista ,,Alo’’ g. Vasilije Papović, kao i pomoćnik glavnog i odgovornog urednika za digitalna izdanja lista ,,Novosti’’ Andrijana Nešić.
- Nacionalni kontakt centar Ministarstva informisanja i telekomunikacija za bezbednost dece na internetu ostvaruje više vidova preventivnog delovanja u cilju razvijanja svesti celokupnog našeg društva o opasnostima koje vrebaju na internetu. Sa ponosom ističemo i to da je od osnivanja Centra do danas održano čak 730 obrazovnih programa kojima je obuhvađeno više od 9 hiljada roditelja i 33 hiljade đaka širom Srbije - izjavio je ministar Ristić.
Na pitanje koji će biti pravac za dalji rad u oblasti bezbednosti dece na internetu, ministar je istakao da se aktivnosti Kontakt centra usklađuju u skladu sa dinamičnim promenama koje se događaju u digitalnom svetu.
Stručnjaci Centra redovno učestvuju na sastancima sa predstavnicima drugih centara na međunarodnom nivou. Na ovaj način razmenjuju se znanja i iskustva o globalnim tendencijama i novim vrstama opasnosti kojima su izložena deca na internetu - rekao je ministar.
Ministar je posebno naglasio i ulogu medija u podizanju nivoa digitalne pismenosti.
- Mediji igraju ključnu ulogu u podizanju nivoa digitalne pismenosti. Zakonske odredbe u Republici Srbiji jasno definišu i njihovu odgovornost. Nedavno je Ministarstvo uspostavilo i saradnju na pokretanju zajedničke kampanje sa javnim medijskim servisima, Radio-televizijom Srbije i Radio-televizijom Vojvodine. U fokusu kampanje biće upravo osnaživanje i širenje svesti o bezbednosti u digitalnom okruženju - istakao je ministar.
- Hvala "Novostima" koje itakako posvećuju pažnju i svoj prostor ovoj temi o kojoj danas govorimo - rekao je ministar Ristić na panelu.
- Imamo odličnu saradnju sa čitavim nizom institucija, kompanija i udruženja. Potpisali smo u prethodnom periodu više važnih dokumenata o saradnji u oblasti bezbednosti dece na internetu. Nastavljamo u narednom periodu sa daljim intenziviranjem aktivnosti Kontakt centra i posvećenim radom na širenju znanja o ovoj izuzetno važnoj oblasti - zaključio je ministar.
U okviru programa konferencije Nacionalni kontakt centar Ministaststva informisanja i telekomunikacija za bezbednost dece na internetu održao je obrazovni program na temu sigurnog surfovanja na internetu.
U svom izlaganju generalna direktorka kompanije m:tel Jelena Trivan je naglasila da svi moramo biti svesni svoje odgovornosti u digitalnom društvu i podsetila na ciljeve i planirane aktivnosti društveno odgovorne kampanje „Ne zatvarajmo oči. Zaštitimo decu na internetu“ koju kompanija m:tel realizuje u partnerstvu sa UNICEF-om BiH i Plavim telefonom, a koja je u kratkom vremenu podstakla javnost cele regije da razmišlja o temi koja se tiče svih nas.
- Dok telekom operateri jure profit, mediji klikove, a influenseri lajkove – deca provode do 8 sati dnevno na internetu, i to uglavnom izloženi opasnim sadržajima. Prema relevantnim istraživanjima, svako treće dete je preživelo neki vid nasilja na internetu, a samo jedna trećina zatraži pomoć i to uglavnom od vršnjaka. I naša kampanja i softveri za filtriranje sadržaja koje smo obezbedili školama neće imati rezultat ako ne radimo na edukaciji i odgovornosti, jer smo svesni da se razvoj novih tehnologija ne može zaustaviti - izjavila je Trivan i naglasila da bi u skorijem vremenu internet i društvene mreže mogle postati ozbiljan oblik zavisnosti, koji već sada pokazuje svoje lice kod tzv. pseudoautizma, te slabog govora dece koja mnogo vremena provode pred ekranom.
- Internet i digitalne platforme nisu novina u Srbiji, primera radi Fejsbuk postoji još od 2004. godine, ali problem je bio taj što nije postojala dovoljna edukacija dece, mladih ali i njihovih roditelja o svemu. Sada se radi na tome, ali ipak u školama i obrazovnom sistemu nemamo dovoljno predmeta poput digitalne pismenosti kroz koje bi učenici mogli da kako da kritički razmišljju i odnose prema onome sa čime se susreću na internetu - kaže Nešić i dodaje da svi moramo da budemo uključeni u edukaciju dece: - Možda bi trebalo razmišljati da kroz obrazovni sistem počne na ozbiljniji način da se izučava digitalna pismenost, kroz neki obavezni predmet.
Na pitanje čemu uče novinare i kako ih edukuju a kako bi njihov sadržaj bio bezbedan za mlade, kaže:
- Mi novinare prvo učimo zakonima i kodeksu novinara. Druga smo najstaraija medijska kuća u Srbiji, koja postoji 71 godinu i vodimo računa o svemu jer je uticaj Novosti je veliki, a što se pokazuje upravo i kroz čitanost i u onome kako čitaoci prepoznaju naš brend i medijsku kuću - kaže ona i dodaje da "Novosti" imaju veliki broj podkasta edukativnog sadržaja.
Na pitanje kakav je uticaj influensera na mlade ljude i decu kaže da je uticaj influensera veliki.
- Ipak ne možemo prebaciti svu odgovornost na influensere, tu smo i mi mediji, tu je i obrazovni sistem, tu su i velike kompanije, ministarstva. Svi smo u istom sistemu i svi zajedno treba da radimo na edukaciji mladih i dece. Drago mi je da su se mediji aktivirali na TikToku jer po meni je tamo najveća opasnost zbog neprimerenog sadržaja za mlade koji su upravo najveći konzumenti tog sadržaja. Sada kroz TikTok kanale medija do tih ciljnih grupa može da dopre i edukativan sadržaj.
Vasilije Papović, glavni urednik Alo na kaže da u tom mediju brinu o privatnosti svih, a ponajviše mladih. Na pitanje da li smatra da su mladi svesni opasnosti koja vreba na internetu kaže:
- Sve u digitalnom svetu dešava se nekom neverovatnom, svetlosnom brzinom. Dok mi pričamo danas o ovom digitalnom okruženju dešava se AI revolucija koja će pomeriti sve iz temelja. Kada su deca u pitanju veštačka inteligencija im piše sastave. Ono što sam kao otac primetio je da je deci najteži srpski jezik, što ranije nije bilo. Oni sva znanja usvajaju na engleskom jeziku - kaže Papović i postavlja pitanje da li smo mi u medijima u stanju da odgovorimo zahtevu vremena.
Ceo panel pogledajte na priloženom video-snimku:
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"ODVELI SU ME U ŠATOR, ODUZELI PASOŠ" Naša pevačica oči u oči sa Gadafijem: "Nisam bila svesna šta se dešava"
PEVAČICA je bila veoma mlada i nije bila svesna šta se dešava...
16. 12. 2024. u 09:20
Komentari (0)