OKO 1.900 MALOLETNICA GODIŠNJE OSTANE U DRUGOM STANJU: Novi podaci o trudnoćama kod mladih - Srbija ne odudara od proseka

V.C.S.

21. 11. 2024. u 07:00

KOMENTARIŠUĆI vesti da je u Srbiji za dve godine u drugom stanju ostalo 1.200 devojčica, da je najmlađa trudnica imala 13 godina i da je kod trećine ove dece urađen prekid trudnoće, Ana Prodanović, rukovodilac Programa za praćenje prava deteta u Unicefu, kazala je da Srbija, ipak, ne odudara od proseka drugih zemalja i pomenula njihove brojke od oko 1.900 maloletničkih trudnoća godišnje.

ОКО 1.900 МАЛОЛЕТНИЦА ГОДИШЊЕ ОСТАНЕ У ДРУГОМ СТАЊУ: Нови подаци о трудноћама код младих - Србија не одудара од просека

Foto: V. N.

Ovo se poklapa sa podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", po kojima su lane 1.792 majke stare između 15 i 19 godina rodile bebe, kao i 15 mlađih od 15 godina.

Prodanović je dodala kako trudnoće nose veoma visok rizik za devojčice i opasnost od komplikacija, pa i mogućeg smrtnog ishoda, kao i dugoročne posledice vezane za njihovo učešće u društvu i obrazovanje. Analize su pokazale i da se rane trudnoće često poklapaju sa siromaštvom i nižim obrazovanja roditelja.

Ginekolog iz Instituta za majku i dete dr Ubavka Radivojević istakla je povodom Svetskog dana deteta da je neznanje i neinformisanost o seksualno reproduktivnom zdravlju jedan od ključnih faktora zbog kojih dolazi do maloletničke trudnoće.

- Ako gledamo na ukupan broj pacijenata koji nam se javi, slučaji neželjene trudnoće, srećom, predstavljaju manjinu. Zakonodavac kaže da ako je kod deteta ispod 14 godina došlo do neželjene trudnoće, onda je to nešto što po službenoj dužnosti moramo dalje da prijavljujemo. Od 15. godine to nije slučaj - objasnila je.

Ona smatra da je u slučaju maloletničke trudnoće reč o kršenju dečijih prava, za šta odgovornost snose roditelji, školski i zdravstveni sistem.

POMOĆ SOCIJALNIH RADNIKA

AKO maloletna trudnica nema podršku porodice, nema gde da živi ili ima dileme oko nastavka trudnoće, obezbeđuje joj se smeštaj u Materinskom domu, u Beogradu, gde može da boravi do navršene prve godine deteta, kažu u Gradskom centru za socijalni rad. Za to vreme, uz podršku stručnjaka, radi se na njenoj motivaciji i osnaživanju.

Prema podacima Gradskog centra za socijalni rad, prošle godine u postupcima davanja saglasnosti za maloletnički brak biloje  dvoje maloletnika, 2022. godine troje, 2021. četvoro, 2020. takođe četvoro i 2019. osmoro. Većina je bila starosti 15 - 17 godina.

Posle porođaja, mlade majke mogu podneti zahtev sudu za sticanje poslovne sposobnosti pre punoletstva i tako dobiti puno starateljstvo nad detetom, kao i mogućnost da rade.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

OSIGURAJMO VAŠ USPEH ZAJEDNO!