VATIKAN, SFRJ I NAŠA NESPREMNA ELITA: Milorad Vukašinović o burnim promenama devedesetih (VIDEO)
U PERIODU od 1978. do 1991. godine desile su se burne promene u međusobnim odnosima Vatikana i Jugoslavije koje su bile povezane sa izborom pape Jovana Pavla Drugog, a nakon toga i sa potpuno izmenjenom spoljnopolitičkom pozicijom Rimokatoličke crkve u međunarodnoj političkoj areni - ocenjuje novinar i publicista Milorad Vukašinović.
Milorad Vukašinović, novinar i publicista /Foto KCNS
Te promene diktirala je politička osovina Vatikan–Vašington, zahvaljujući kojoj je sredinom osamdesetih donesena strateška odluka o razbijanju takozvane jaltske i versajske Evrope, a samim tim, posledično, i o razbijanju SFRJ.
U svim ovim procesima Vukašinović ukazuje i na našu unutrašnju odgovornost jer naša intelektualna i politička elita nije na vreme reagovala, iako je bilo upozorenja o pojavi novog svetskog političkog talasa koji je kulminirao početkom devedesetih godina kada je posle pada Berlinskog zida Jugoslavija nestala sa istorijske scene.
- Vatikan je u to vreme bio u prvim redovima diplomatskog priznanja Slovenije i Hrvatske - ističe predavač i navodi da je u srži jugoslovenske krize bila podela Jugoslavije na rimski i vizantijski deo, kao i da su svi procesi koji se do danas dešavaju na ovom prostoru na fonu jedne takve strategije.
Predavanje novinara i publiciste Milorada Vukašinovića „Vatikan i Jugoslavija: drugi deo (1978–1991)“ može se pogledati na Jutjub kanalu KCNS.
Preporučujemo
PATRIJARH PORFIRIJE: Pojas Presvete Bogorodice na čelu Spasovdanske litije
07. 04. 2026. u 15:56
KORACI IZNAD SAVE: Pogledajte kako će izgledati novi, moderan pešački most (FOTO)
07. 04. 2026. u 10:15
IRANSKI KOMANDOSI PRONAŠLI PILOTA F-35: Zavarali trag Amerikancima i uhapsili ga
ISLAMSKA revolucionarna garda (IRGC) locirala je i privela pilota oborenog američkog lovca F-35 tokom operacije potrage, javlja iranska agencija Nur njuz.
03. 04. 2026. u 16:39
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
DOBIO ODGOVOR: Šef diplomatije BiH besan zbog Karleuše
PEVAČICU Jelenu Karleušu uzeo je "na zub" ministar spoljnih poslova Bosne i Hercegovine, Elmedin Konaković zbog medijskog eksponiranja u državi.
04. 04. 2026. u 20:26
Komentari (0)