Beograd domaćin najvećeg globalnog samita o veštačkoj inteligenciji
BEOGRAD će 3. i 4. decembra, postati epicentar globalnih razgovora o veštačkoj inteligenciji, kada se otvara Samit Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju (GPAI) u Palati Srbija.
Foto: NITRA
Ovaj prestižni događaj okupiće preko 1.000 učesnika iz više od 45 zemalja, uključujući ministre nauke i veštačke inteligencije, kao i najistaknutije svetske eksperte iz ove oblasti.
Na svečanom otvaranju govoriće predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević, predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić i generalni sekretar OECD-a, Matijas Korman.
Posebna pažnja biće posvećena centralnom ministarskom panelu, koji je zakazan u utorak za 16 časova. Panel će voditi ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, dr Jelena Begović, a tema diskusije biće ključna uloga vlada u pokretanju globalnih inovacija u oblasti veštačke inteligencije. Lideri će razgovarati o političkim pristupima za otključavanje transformativnog potencijala veštačke inteligencije, podsticanju međunarodne saradnje i izgradnji ekosistema koji podržavaju etičke, inkluzivne i održive inovacije.
- Globalno partnerstvo za veštačku inteligenciju trenutno je najveća međunarodna organizacija posvećena razvoju, primeni i regulisanju veštačke inteligencije. Ponosna sam što je Srbija prepoznata kao bitan faktor u ovom procesu i što imamo priliku da razgovaramo o budućem razvoju ove moćne tehnologije, uvek stavljajući čoveka u njen centar - istakla je ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović.
Samit će obuhvatiti preko 30 panela i sesija sa više od 100 međunarodnih govornika, koji će diskutovati o etičkim, tehnološkim i društvenim aspektima veštačke inteligencije. Tokom Ministarskog samita drugog dana događaja očekuje se usvajanje Beogradske deklaracije, čime Srbija još jednom potvrđuje svoju ključnu ulogu u globalnom razvoju veštačke inteligencije.
Ovo je najveći međunarodni događaj u Srbiji od obeležavanja 60. godišnjice Pokreta nesvrstanih, a organizacija GPAI prepoznaje našu zemlju kao lidera u razvoju veštačke inteligencije na globalnoj sceni.
Preporučujemo
Vremenski rolerkoster: Ovim tempom smenjivaće se sunce, kiša i vetar narednih dana
02. 05. 2026. u 06:47
Šok obrt vremena! Ledeno jutro, pa nagli skok na 21°C – evo šta nas čeka u subotu!
02. 05. 2026. u 00:00
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Najgori greh u kući: Zašto vas prate nevolje iako se trudite da budete pravedni
OTKRIJTE koji je to najgori greh u kući koji blokira uspeh i radost. Praktični saveti za povratak mira i sloge.
01. 05. 2026. u 21:38
Komentari (0)