LUKU I MARKA SIMONOVIĆI ČEKALI ČETIRI GODINE: Kako izgleda i koliko traje usvajanje dece u Srbiji?
PRE tri godine i osam meseci Ana i Radoje Simonović iz Kragujevca usvojili su dva dečaka - braću Luku i Marka, koji su u to vreme imali 10 i 12 godina.
Oni su postali deo porodice Simonović kada je Ana imala 43, a Radoje 55, i posle više bezuspešnih pokušaja biomedicinski potpomognute oplodnje. Od upisa u Registar do dana kada su deca ušla u njihov dom, prošlo je između tri i četiri godine.
- Veću sreću nismo mogli da doživimo. I dalje zaplačem kada se setim prve temperature mlađeg sina i rečenice: "Mama, hvala ti što nikad nećeš da nas ostaviš" - kaže nam Ana.
Seća se, naravno, i prvog susreta i njihovog pogleda koji je govorio: "Vratite se po nas, čekamo vas!"
- Kada su došli u naš dom, noću smo se šunjali u dečju sobu da ih gledamo kako spavaju - priča Ana.
Pošto su ušli u proceduru za usvajanje, nisu imali sa kim da podele iskustva, jer su drugi roditelji koji su prošli kroz proceduru mahom ćutali. Zato oni danas rado pričaju i žele da pomognu savetom. Između ostalog, sa budućim potencijalnim usvojiteljima razgovaraju u okviru Savetovališta za usvajanje, koje je osnovano pre godinu dana.
Da Simonovići danas kreću iz početka, kako kaže Ana, ne bi čekali bebu, devojčicu, već bi se ranije odlučili za usvajanje veće dece.
- Najbitnije je da oba roditelja budu složna, da budu istrajna i uporna, i da ne odustaju - poručuje Ana Simonović.
Od početka ove godine do 11. decembra usvojeno je 42 mališana, a tokom prošle 62, potvrđeno je za "Novosti" u Ministarstvu za brigu o porodici. A, u Jedinstvenom ličnom registru usvojenja je 302 dece opštepodobnih za usvojenje i 742 zainteresovanih supružnika, vanbračnih partnera i pojedinaca.
MLAĐI NIJE ZNAO DA ČITA, A SAD SE TAKMIČI
VREME koje su proiveli u proceduri za usvojenje Simonoviće je, kako kaže Ana, naučilo strpljenju:
- Jednom smo čak pozvani na razgovor, mislili smo da je prošao sjajno, a onda smo odbijeni. Zato smo rešili da putujemo i iskoristimo vreme za sebe, jer ga kasnije neće biti. Bila je to dobra odluka, opustili smo se. Onda je jednog dana zazvonio telefon i saopšteno nam je da smo odabrani za dva dečaka. Iako smo prvo želeli devojčicu mlađeg uzrasta, kada smo ovo čuli, srce nam je udaralo kao ludo - seća se Ana.
Međutim, i od tog razgovora prošlo je tri meseca, dok ih nisu opet pozvali. Usledilo je prvi susret, prepun treme sa obe strane, pa adaptacija, i konačno su se, kao prava porodica, našli pod istim krovom. Počeo je period ljubavi i sreće, ali i izazova. Sa decom je moralo dosta da se radi, jer su bili socijalno zapušteni. Mlađi nije znao da čita i piše, a danas ide na regionalno takmičenje iz geografije!
- Odoleva svim uvredama i izborio se za svoje mesto. U početku niko nije hteo da sedi sa njim, otimali su mu i bacali užinu, jednom je dobio batine jer je prijavio dečaka koji je donosio lanac i nož u školu. I stariji je imao neprijatna iskustva, i sa batinama i sa osećajem obeleženosti. Na času stranog jezika profesorka ga je podigla kada su pričali o usvajanju i pred celim razredom mu postavljala za njega neprijatna pitanja. Posle toga se povukao u sebe. Sate i sate smo proveli razgovarajući - priča Ana, i naglašava da je sa decom važno stalno pričati. Njihova sreća i uspesi nagrada su roditeljima.
Za godinu dana postojanja Savetovališta za usvajanje, kako kaže glavna koordinatorka Dragana Krstić, javilo se oko 5.000 ljudi, kako onih koji razmišljaju o usvajanju, pa žele da se informišu, tako i onih koji su već u proceduri, i žele da čuju tuđa iskustva, ali i onih koji su spremni da dele ono kroz šta su već prošli pri usvojenju, poput Simonovića.
- Mnogi dođu samo da se raspitaju, pa nam se posle jave da su spremili papire i da ulaze u proceduru. Nekima pomažemo oko popunjavanja dokumentacije. Ima dosta parova kod kojih je dete već došlo, pa su im potrebni saveti i konsultacije: kako da uvedu pravila ponašanja, a da to ne izgleda grubo, kada i kako da upoznaju dete sa familijom i prijateljima, kada i kako da mu kažu da je usvojeno. Zanima ih i kako da se postave kada je u pitanju škola, da li da kažu da nisu biološki roditelji, šta da rade ako dete bude izloženo vređanju vršnjaka - kaže Dragana Krstić.
Oni mogu da porazgovaraju i sa psihologom i sa roditeljima koji su ranije usvojili mališane. Česta pitanja vezana su i za to koliko je potrebno usvojenom detetu da se opusti i pokaže emocije. Praksa pokazuje da ono ponekad plače za hraniteljem, ali se posle dve do četiri nedelje opusti, pa većina ubrzo ima osećaj da su oduvek zajedno.
Posebno izazovne su one situacije kada usvojena deca žele da upoznaju biološke roditelje. Mnogi usvojitelji se ovoga plaše. Dragana Krstić objašnjava da je to sastavni deo odrastanja i traganja za identitetom, i da bi usvojitelji trebalo detetu da pruže svu moguću podršku i što više o tome razgovaraju.
Inače, Dragana i njen suprug, pored biološkog deteta, žele i jedno da usvoje, pa su već duže vreme u proceduri. Prvi deo procedure, u kom stručnjaci centra za socijalni rad procenjuju podobnosti usvojitelja, traje najčešće od pola godine do godinu, posle čega sledi obuka za usvajanje i oni koji su prošli ulaze u Jedinstven registar. Nakon toga čeka se da se osobine i zahtevi porodice poklope sa potrebama konkretnog deteta, što može da potraje godinama, pa savetovalište nudi psihološku pomoć.
- Dešava se da kod nas dođu parovi koji hoće isključivo bebu, a onda kroz razgovor shvate da oni zapravo žele dete i da im ni godine, ni pol nisu važni. Neki, koji su i po sedam godina čekali, kasnije su se kajali zato što ranije nisu promenili želje. Za ovih godinu dana uočili smo dva problema sa kojima se sreću potencijalni usvojitelji i o kojima smo razgovarali sa nadležnima u Ministarstvu za brigu o porodici. Prvi je vezan za to da kad usvojimo dete starije od pet godina, nemamo pravo odsustva sa posla. Primorani smo da se dovijamo bolovanjima, odmorima, neplaćenim danima, kako bismo proveli potrebno vreme sa mališanima na samom početku zajedničkog života i adaptacije. Sa druge strane je opcija da dete, koje je tek došlo u novu porodicu i kome je sve nepoznato, smestimo u vrtić, gde je takođe nepoznata sredina - kaže Krstićeva.
JEDAN CENTAR BOLjE REŠENjE
SAMA procedura usvojenja bi se, uvereni su u Savetovalištvu, završavala brže kada bi se promenio model rada sa potencijalnim usvojiteljima.
- Najviše bismo voleli kada bi mogao da se formira jedan centar sa nekoliko zaposlenih, koji bi se bavio samo usvojenjima. Ovako, pored svih dnevnih problema sa kojima se suočavaju zaposleni u centrima za socijalni rad, mi im dođemo kao dodatno opterećenje - konstatuje Dragana Krstić.
Drugi problem vezan je za važenje i obnavljanje dokumentacije, koju roditelji predaju u inicijalnom delu postupka. U Savetovalištu primećuju da bi bilo lakše i jednostavnije da imaju obavezu ponovne dostave dokumentacije samo ako se dogodila promena u odnosu na prvobitno predate papire (recimo, ako promene posao ili adresu), a ne na šest meseci kao sada.
DNEVNIK STEPINCA ZAGREB KRIJE DECENIJAMA: Intervju - Prof. dr Predrag Ilić, autor trotomne studije o zločinima u NDH
O NEKADAŠNjEM zagrebačkom nadbiskupu Alojziju Stepincu (Brezarić, 1898 - Krašić, 1960) i njegovoj ulozi u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj tokom Drugog svetskog rata, objavljen je u Republici Hrvatskoj ogroman broj istoriografskih i hagiografskih knjiga, zbornika radova, feljtona, članaka, ali ne i njegov dnevnik u pet knjiga, koji je vodio od 30. maja 1934. do 13. februara 1945. godine.
15. 12. 2024. u 13:55
DA LI JE MOGLO GORE? Evo zašto je pred reprezentacijom Srbije "nemoguća misija" u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo?
Fudbalska reprezentacija Srbije igraće u grupi K sa Engleskom, Albanijom, Letonijom i Andorom u okviru kvalifikacija za Svetsko prvenstvo 2026. ali je selekcija "gordi albiona" nešto što će predstavljati najveći problem izabranicima Dragana Stojkovića Piksija. Ne samo zbog kvaliteta, već i zbog nečeg drugog.
14. 12. 2024. u 13:16
"ODVELI SU ME U ŠATOR, ODUZELI PASOŠ" Naša pevačica oči u oči sa Gadafijem: "Nisam bila svesna šta se dešava"
PEVAČICA je bila veoma mlada i nije bila svesna šta se dešava...
16. 12. 2024. u 09:20
Komentari (0)