ŽENE RINTAJU PO KUĆI, MUŽEVI VIŠE NA POSLU: Šta je pokazalo druga po redu anketa o korišćenju vremena

Vojislava Crnjanski

13. 01. 2025. u 12:04

ZAPOSLENI žitelji Srbije stariji od 15 godina prosečno dnevno na plaćenim poslovima provedu sedam sati i 47 minuta, pokazuju rezultati ankete o korišćenju vremena, koje je neposredno pred praznik objavio Republički zavod za statistiku.

ЖЕНЕ РИНТАЈУ ПО КУЋИ, МУЖЕВИ ВИШЕ НА ПОСЛУ: Шта је показало друга по реду анкета о коришћењу времена

Foto Shutterstock

Ova anketa je zapravo sprovedena 2021. godine, ali su rezultati obelodanjeni tek sada. Rezultati su pokazali da zaposlene žene u proseku dnevno rade sedam sati i osamnaest minuta, a muškarci osam sati i osam minuta. Kada se poredi po polu prosečan dan u nedelji, žene rade 50 minuta manje na plaćenim poslovima od muškaraca, konstatuje se u zaključku.

Međutim, one prednjače u obavljanju neplaćenih, kućnih poslova. Prosečni stanovnik Srbije provede nešto preko tri sata dnevno na neplaćenim poslovima, s tim što muškarci provedu kraće - 2,03, a žene 4,09 sati.

Pod plaćenim poslom podrazumeva se vreme provedeno na glavnom i sporednom poslu, pauzi za ručak i putovanju na posao i sa posla, kao i druge aktivnosti u vezi sa poslom. Pod neplaćenim se podrazumeva vreme provedeno u kuvanju, čišćenju i spremanju kuće, pranju i peglanju veša, popravkama u domaćinstvu, kupovini, brizi o deci i odraslima, kućnim ljubimcima...

Generalno gledano, stanovništvo Srbije starije od 15 godina (kada se posmatra i zaposleno i nezaposleno) prosečno provodi malo više od tri sata na plaćenom poslu, i isto toliko na neplaćenom.

Foto: Free Images Pixabay

Dva sata dnevno provedemo u jelu

Najviše vremena građani provode u aktivnostima koje se odnose na lične potrebe - jedanaest i po sati. Lične potrebe uključuju spavanje, vreme provedeno u jelu i piću, kupanju, oblačenju, ali i u dremanju, ležanju u krevetu zbog bolesti...

U aktivnostima slobodnog vremena provodimo skoro četvrtinu dana, odnosno pet sati i 48 minuta u proseku. To je vreme provedeno u druženju sa porodicom ili prijateljima, u zabavi, kulturi ili sportu, gledanju TV programa, odmaranju ili lenčarenju, u čitanju knjiga ili novina, radu ili igri na kompjuteru, kao i vreme koje se provelo u sličnim aktivnostima i putovanju u vezi sa navedenim aktivnostima.

Podaci pokazuju da muškarci provode malo više od šest sati u aktivnostima slobodnog vremena, dok žene provode skoro školski čas kraće (5,27). I žene i muškarci prosečno provedu više od trećine dana spavajući. Žene za vreme vikenda spavaju pola sata duže nego radnim danima, a muškarci 42 minuta duže.

Što se tiče učenja, kad se posmatra celokupna populacija 15 plus, ono u proseku traje manje od pola sata dnevno, odnosno 25 minuta. Učenje uključuje vreme provedeno u nastavi u školi ili na fakultetu, domaćim zadacima, učenju u slobodno vreme, putovanju u vezi sa učenjem... Osobe koje su navele da su zaista učile, dnevno su u proseku provodile pet sati i 23 minuta u ovim aktivnostima, s tim što su žene zabeležile 12 minuta kraće od proseka, a muškarci 15 minuta duže.

JELO I PIĆE

U AKTIVNOSTIMA konzumiranja hrane i pića prosečan stanovnik naše zemlje provede malo više od dva sata. Posmatrajući prema vrsti dana, žene u ovim aktivnostima provode 17 minuta duže vikendom nego radnim danom, a muškarci 15 minuta duže.

U ostalim aktivnostima provodimo veoma malo vremena - jedan minut u proseku, i to su aktivnosti koje se odnose na "neodređena putovanja i neodređene aktivnosti".

Sve u svemu, anketa je pokazala da je muško stanovništvo staro 15 i više godina gotovo upola više vremena angažovano na plaćenim poslovima nego žensko, ali i da žene rade dvostruko više od muškaraca u kući na neplaćenim poslovima. Muškarci u plaćenom poslu provode dve trećine ukupnog posla (66 odsto), a žene gotovo isto toliko u neplaćenom (63 odsto).

- Istraživanje o korišćenju vremena je drugo po redu: prvi put je sprovedeno 2010. godine, a drugi put 2021 - kaže za "Novosti" Dragana Đoković Papić, načelnik Odeljenja za ciljeve održivog razvoja, socio-ekonomske indikatore i pravosudnu statistiku RZS. - Sezonsko istraživanje o korišćenju vremena je sprovedeno 2015. Prva dva istraživanja bila su sprovođena na terenu godinu dana da bi se pokrili svi dani, a sezonsko u četiri sezonske mesečne tačke. Korišćenje vremena je relativno stabilna pojava koja se prati u statistici i nema velikih razlika u podacima iz ova dva istraživanja, ali se mora imati na umu da je drugo sprovedeno u jeku pandemije virusa korona. Tako je došlo do promena u trajanju dužine rada, mesta rada, neplaćenog rada anketiranih...

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

SRPSKE REČI KOJE TURCI JOŠ UVEK KORISTE: Opstale su još od vremena kada su sultani učili naš jezik na dvoru