"REZERVE KRVI SAMO ZA DAN I PO" Oglasili se iz Instituta za transfuziju: Ove krvne grupe najpotrebnije
REZERVE krvi u Institutu za transfuziju dostupne su samo za dan i po, a najpotrebnije su pozitivne krvne grupe A i 0, poručuju iz tog instituta.

Foto: Zdravstveni centar
Doktorka Mirjana Knežević je rekla da je januar specifičan mesec upravo po deficitu krvi i apelovala na sve koji mogu da daju krv.
- Moramo se osvrnuti na ceo mesec. Znamo da je bilo dosta prazničnih dana, tako da za prvih 12 dana januara mi smo prikupili oko 1.200 jedinica krvi. A svake nedelje idealno bi bilo da imamo bar 1.500, 1.800 pa čak i 2.000 - navela je Kneževićeva za RTS.
Prema njenim rečima, u prvom delu januara, rezerve krvi su i dalje smanjene i one su jednoipodnevne do dvodnevne u ovom momentu.
- U ovom momentu smanjene su posebno pozitivne krvne grupe A i 0. Iako znamo da su te dve krvne grupe najčešće u našoj populaciji. Najviše naših stanovnika ima upravo tu krvnu grupu - istakla je Kneževićeva.
Ona je naglasila da je prethodne nedelje bilo nekoliko dana kada su bili u problemu sa nulta pozitivnom krvnom grupom i da su određene intervencije morale biti odložene za par dana.
(Tanjug)
BONUS VIDEO: ŽIVIMO ZAVET SVETOG SAVE: “Novosti” na obeležavanju Savindana u Gotovuši i Štrpcu
Preporučujemo

ČETIRI ZEMLjE EU ODBILE TRAMPOV PLAN: Neće da kupuju američko oružje za Ukrajinu!
ČETIRI evropske zemlje odbile su da učestvuju u projektu predsednika SAD Donalda Trampa o kupovini američkog oružja za Ukrajinu.
16. 07. 2025. u 14:12

BEBA IZ SRBIJE SE UGUŠILA NAOČIGLED RODITELjA: Nezapamćena tragedija na Halkidikiju
BEBA iz Srbije, stara svega 13 meseci, iznenada je izgubila život u jednom ugostiteljskom objektu na Halkidikiju. Kako navode grčki mediji, ova nezapamćena tragedija odigrala se pred očima detetovih roditelja.
16. 07. 2025. u 14:33

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)