ZA SRBE NEMA STANOVA: Hrvatska još nije obezbedila krov nad glavom za proterane tokom rata
NI 20 godina nakon što je Hrvatska napravila program po kome treba da se reši pitanje stanova za nosioce stanarskog prava, uglavnom Srbe, koji su tokom rata proterani i to pravo izgubili, ovaj problem nije rešen.

Foto: D. Milovanović
Prema dostupnim podacima, na teritoriji Hrvatske bilo je oko 50.000 stambenih jedinica na koje su proterani polagali stanarsko prvao, a do sada je stambeno zbrinuto ukupno 9.278 bivših nosilaca stanarskog prava.
Ovaj podatak iznela je nedavno Dragana Jeckov, poslanica SDSS u hrvatskom saboru i precizirala da je od tog broja 7.602 dobilo stanove na području posebne državne zaštite, a to je teritorija nekadašnje Republike Srpske Krajine, dok je 1.676 zbrinuto van te teritorije.
- Državi je preostalo da obezbedi još 149 stanova osobama koje imaju pravosnažno rešenje o dodeli stambenog prostora, ali se ono ne izvršava jer država, navodno, nema šta da im ponudi za useljenje - rekla je Jeckov. - Od tog broja 27 stanova treba da se obezbedi na potpomognutim područjima, a to je nekadašnja RSK, dok 118 stanova treba da se "namiri" u Zagrebu, Dubrovniku, Splitu, Rijeci, Puli...
I tu nastaje problem, jer su stanovi u ovim gradovima veoma skupi, pa država Hrvatska ili neće, ili nema novac da kupi te stanove. Mnogi Srbi nisu ni dočekali da se ovaj problem reši, preminuli su, a da im nije "namirena" nekretnina.
Rok bio još 2011. godine
- Očigledno je da država Hrvatska treba da unapredi postojeći model rešavanja stanarskog prava, jer ne uspeva da reši problem i zadovolji pravdu više od 20 godina - rekla je Dragana Jeckov. - Sve ovo je moralo biti okončano zatvaranjem poglavlja 23 u pristupnim pregovorima za ulazak Hrvatske u EU do 2011.
Savo Štrbac, predsednik Dokumentacionog centra "Veritas" podseća da, nakon što je 2004. godine Hrvatska donela propis (koji je bio uslov u pregovorima sa EU) kojim se država obavezuje da nosiocima stanarskog prava obezbedi novi krov nad glavom - stari stanovi u kojim su živeli Srbi nikakao nisu smeli njima biti dodeljeni.
- Ti stanovi su davani uglavnom hrvatskim braniteljima, a Srbima koji su nekada imali nad njima stanarsko pravo dodeljivane su druge nekretnine - pojašnjava Štrbac. - I tu je bilo mnogo uslova: da taj neko nije rešio stambeno pitanje tamo gde je otišao, da nema nikakavu nekretninu na svoje ime, da je odlučio da se vrati da živi u Hrvatskoj... I kvadratura je bila ograničena, pa je nosilac stanarskog prava mogao dobiti 30 kvadrata plus 10 na svakog člana porodice koji se vrati.
Naš sagovornik pojašnjava da je problem nastao i kada je država počela Srbima da nudi "konjušnice" na koje su oni teško pristajali, a propisi su predviđali da onaj ko odbije ponuđeni smeštaj nema pravo više da ga traži. Takva praksa, kaže Štrbac, najčešća je bila u Dalmaciji i Lici, gde "Srbe očima ne mogu da vide". Stanovi su mogli da se otkupe po povlašćenoj ceni, pa je kvadrat stana koji su Srbi dobijali na teritoriji bivše RSK koštao oko 200 evra, a u gradovima van te teritorije oko 800. I to je, kaže Štrbac, u praksi išlo kilavo.
On podseća da su nosioci stanarskog prava bili građani koji su za vreme bivše Jugoslavije dobijali stanove od preduzeća, imali su stanarsko pravo i pravo korišćenja ali nisu bili vlasnici. Kada je izbuo rat Srbe su proterali, a onda su im firme preko suda oduzele stanarsko pravo pozivajući se na zakonsku odredbu da se ono oduzima svima koji tu nisu duže od šest meseci. Nakon toga, preduzeća su dodeljivala stanove kome su htela, a najčešće su to bili hrvatski branitelji.

DRŽAVA ODREDILA OGROMAN POREZ ZA KUĆU ŽELjKA MITROVIĆA: Evo koliko mora da plaća
DRŽAVA je odredila ogroman porez za kuću Željka Mitrovića.
01. 04. 2025. u 14:12

PROCURIO POVERLjIVI DOKUMENT IZ PENTAGONA: Evropa nek se brani sama u slučaju ruskog napada, druga država je glavna pretnja
SUPROSTAVLjANjE ruskoj agresiji, nekada jedna od ključnih tačaka Nacionalne odbrambene strategije iz 2022. godine tokom administracije Džozefa Bajdena, tri godine kasnije više nije među najvažnijim prioritetima Sjedinjenih Američkih Država.
01. 04. 2025. u 12:17

JEDAN RAKIJA, A DRUGI... Nećete verovati KAKO se zovu psi novog ambasadora SAD u Srbiji Marka Brnovića
MARK Brnović je uvek ponosno isticao svoje poreklo, uostalom ćerke mu se zovu - Milena i Sofija.
31. 03. 2025. u 19:31
Komentari (0)