ĆIRILICU I ZAKONOM UVESTI U OBRAZOVANJE I SVE MEDIJE: Lingvisti traže izmenu propisa donetog još 1991.
ZAKON o službenoj upotrebi jezika i pisama koji je donet još 1991. godine propisuje da je službena upotreba jezika i pisma obavezna samo za državne službe, a sve drugo, uključujući obrazovni sistem od osnovne škole do fakulteta i mas-medije potpada pod javnu upotrebu jezika i pisma?! To, dalje, znači da su srpski jezik i ćirilica obavezni u upotrebi samo u državnim organima, a da u svim drugim sferama upotrebe nisu obavezni.

Foto: Igor Marinković
Zato lingvisti upozoravaju da je za teško stanje srpskog jezika i ćirilice u poslednjih tri i po decenije glavni krivac - ovaj zakon. Takođe, ističu da ne treba da nas čudi da je latinica potpuno istisnula ćirilicu jer je zaposela sav prostor ne-službene, tj. javne upotrebe pisma.
Profesor dr Miloš Kovačević navodi i da je naša zemlja po tome što ima "službenu" i "javnu" upotrebu jezika jedinstvena u Evropi jer se u svim evropskim jezicima, jezicima Evropske unije govori samo o službenoj (official) i privatnoj (individual) upotrebi jezika i pisma, a baš nigde se ne govori o "javnoj upotrebi" koja je suprotstavljena "službenoj".
- Zato se postavlja pitanje dokle će u Srbiji, u zakonu o jeziku i pismu, mimo celoga sveta, postojati zakonski neodređena "javna upotreba" suprotstavljena "službenoj upotrebi", i dokad će se zakon o upotrebi jezika i pisma odnositi, s obzirom na službenu upotrebu, samo na državne organe, dok će sve druge sfere, posebno u obrazovanju i mas-medijima, ostati izvan zakonskog određenja - pita ovaj lingvista. - Dokle će Srbija biti jedina zemlja u Evropi koja će zakonski čuvati komunistički sadržaj termina "službena upotreba"? Dokle će u Srbiji zakon o službenoj upotrebi jezika i pisama biti nesaglasan s Ustavom, koji, kao ni bilo koji ustav, niti zakon o jeziku bilo koje druge evropske zemlje, ne poznaje "javnu upotrebu jezika i pisma" suprotstavljenu "službenoj upotrebi jezika i pisama"?
Obavezujuća i Deklaracija
PROFESOR Sreto Tanasić kaže da i Deklaracija o zaštiti nacionalnih interesa i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda Svesrpskog sabora od 8. juna 2024. godine obavezuje i struku i društvo i državu da na najbolji način zakonski regulišu srpsku jezičku situaciju.
- Treba podvući da je srpski jezički prostor jedinstven, pa se to mora imati u vidu i kod donošenja budućeg zakona, da u najvećoj mogućoj meri bude usaglašen sa budućim zakonom u Republici Srpskoj - napominje lingvista.
Kovačević ujedno daje i odgovor, pa kaže da će tako biti sve dok vlada i odgovorna ministarstva budu ignorisali zahteve srpske filologije, kojem se pridružuje i zahtev Saveta za jezik, čiji je Kovačević član. U njemu se argumentovano obrazlaže da je, i zašto je, nužan uslov za stvarnu, a ne deklarativnu, zaštitu srpskog jezika i ćirilice ili promena ili izmena i dopuna postojećeg već 35 godina "nedodirljivog" Zakona o službenoj upotrebi jezika i pisama.
- Nekoliko puta je podnošen zahtev za izmenu i dopunu datoga zakona, da se on bar usaglasi sa aktuelnim Ustavom iz 2006. godine, ali do toga do dana današnjeg nije došlo. To znači i da je ovaj zakon što se tiče statusa srpskog jezika i ćirilice - nadređen Ustavu - upozorava Kovačević.
On ukazuje na još jednu neverovatnu činjenicu - trebalo je da prođe devetnaest godina od usvajanja zakona i četiri godine od donošenja aktuelnog ustava, u kome je propisano da su u Srbiji u službenoj upotrebi srpski jezik i ćiriličko pismo, pa da se u tom zakonu srpskohrvatsko zameni srpskim imenom jezika.
- Neverovatno, ali istinito: u Srbiji je tek od 7. maja 2010. godine ozakonjen naziv srpski jezik. I to je jedina do danas izvršena izmena ovoga trideset i pet godina važećeg zakona - naglašava prof. Kovačević.
Naš sagovornik pojašnjava da je upotreba termina službena i javna upotreba jezika i pisma i njihova diferencijacija osnovni problem ovog propisa, a u tome je i najbitnija nesaglasnost ovoga zakona i aktuelnog ustava.
- Ustav poznaje samo kategoriju službene upotrebe, a zakon i službene i javne upotrebe jezika i pisama - navodi prof. Kovačević. - Službena upotreba je, dakle, ustavna kategorija, a i službena i javna - kategorije Zakona o jeziku i pismima. Pritom se ne definiše ustavom nego zakonom pojam službene upotrebe. U Zakonu o službenoj upotrebi jezika i pisama definicija službene upotrebe je nasleđe komunističkog perioda, u kome su mu Hrvati dali, a Srbi prihvatili, vrlo restriktivno značenje, nasuprot značenju javne upotrebe.
Naime, u drugom članu Zakon kaže da se "službenom upotrebom jezika i pisma, u smislu ovog zakona, smatra upotreba jezika i pisma u radu: državnih organa, organa autonomnih pokrajina, gradova i opština, ustanova, preduzeća i drugih organizacija kad vrše javna ovlašćenja".
- Rečju, službena upotrebe jezika i pisma vezana je samo za ono što podrazumeva pojam "državne službe" - pojašnjava Kovačević. - A gde je tu npr. upotreba jezika i pisma u obrazovnom sistemu od osnovne škole do fakulteta, ili u mas-medijima? Ona ne potpada pod službenu nego pod javnu upotrebu jezika i pisma. Javna upotreba se pritom ne definiše niti se popisuju sfere njene upotrebe, nego se pod njom jednostavno podrazumeva svaka sfera upotrebe jezika i pisma koja nije službena. Jednostavno rečeno: sve što nije službena upotreba "u smislu ovog zakona" - jeste javna upotreba. Iz toga proističe da su srpski jezik i ćirilica obavezni u upotrebi samo u državnim organima, a da u svim drugim sferama upotrebe nisu obavezni.
Istovremeno, stručna javnost se nadala da će se usvajanjem Zakona o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličkog pisma (poznat kao zakon o ćirilici) u septembru 2021. godine, krenuti u sveobuhvatno sređivanje propisa koji regulišu ovu oblast. Ali, to se nije dogodilo, a kako kaže profesor dr Sreto Tanasić, predsednik Odbora za standardizaciju srpskog jezika, nije dobro kada jedan zakon ne rešava celovito problematiku kojom se bavi, pogotovo kad je posredi tako značajno i osetljivo pitanje kao što je pitanje nacionalnog jezika i pisma.
- Stanje u srpskom jeziku nije uređivano više od 70 godina u skladu sa srpskim nacionalnim interesima, tako je od Drugog svetskog rata, a moglo bi se reći i kroz ceo 20. vek - upozorava Tanasić. - Dakle, smatramo da je potrebno napisati nov zakon o jeziku i pismu kojim će se srpska jezička situacija celovito i u skladu sa srpskim nacionalnim interesima regulisati. Naš stav prihvatio je i Vladi uputio odgovarajući predlog Savet za srpski jezik, koji čini sponu između Odbora i Vlade. Povoljna je okolnost što danas u Vladi, konkretno u Ministarstvu kulture, imamo sagovornike s kojim u tom pogledu nemamo razmimoilaženja. Zato očekujem da će se u dogledno vreme pristupiti izradi novog zakona o jeziku i pismu, uz učešće Odbora za standardizaciju srpskog jezika i države preko nadležnog ministarstva.
Tanasić poručuje da je izrada tog zakona prilika da se na najbolji način primeni srpska jezička politika, kao bitan elemenat ukupne nacionalne politike, a jezička politika utvrđuje se i sprovodi u dobroj saradnji struke i države.

VELIKA PROMENA U ŠKOLAMA U SRBIJI: Od danas ništa neće biti isto, odnosi se na roditelje
RODITELjI školaraca u Srbiji od danas dobijaju automatska zvučna obaveštenja kada nastavnik u elektronski dnevnik upiše izostanak deteta sa časa ili novu ocenu. Mada su deca godinama nalazila načine da ne kažu roditeljima baš sva dešavanja u školi, to sada više neće biti moguće.
17. 04. 2025. u 11:29

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

OTVOREN HRISTOV GROB Evo šta su našli: "Kolena su mi klecala, nisam to očekivao - vekovima je bio zatvoren" (VIDEO)
"APSOLUTNO sam zadivljen. "
19. 04. 2025. u 08:39
Komentari (0)