VUJOVIĆ: Cilj nove Uredbe je sakupljanje, reciklaža i ponovno korišćenje ambalažnog otpada

Новости

13. 03. 2025. u 12:15

NA predlog Ministarstva zaštite životne sredine, Vlada Republike Srbije usvojila je Uredbu o utvrđivanju plana smanjenja ambalažnog otpada za period od 2025. do 2029. godine kojom se utvrđuju nacionalni ciljevi za unapređenje upravljanja komunalnim ambalažnim otpadom u Srbiji u skladu sa principima cirkularne ekonomije.

ВУЈОВИЋ: Циљ нове Уредбе је сакупљање, рециклажа и поновно коришћење амбалажног отпада

Foto Jovana Rošul

Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović navodi da je cilj sakupljanje, reciklaža i ponovno korišćenje ambalaže i ambalažnog otpada.

„Najvažniji cilj Uredbe je da se građanima omogući da otpadnu ambalažu iz domaćinstva, koja može da se reciklira odvajaju u posude koje su tome namenjene. Organizacije produžene odgovornosti proizvođača – operateri ambalažnog otpada po Zakonu o ambalaži i ambalažnom otpadu, imaju odgovornost i obavezu da ulažu u sakupljačku infrastrukturu. Uloga ovih operatera je da ulažu u nabavku kanti i kontejnera za odvojeno sakupljanje otpada, da sarađuju sa komunalnim preduzećima i ugostiteljskim objektima, kako bi se ambalažni otpad sakupljao, reciklirao ili koristio za dobijanje energije. Pored njih, Ministarstvo koje vodim je često preko EU fondova i lokalnih samouprava ulagalo u ove akcije i sakupljačku infrastrukturu“. rekla je Vujović.

Prema njenim rečima, ispunjenju ciljeva doprineće i izgradnja reciklažnih centara na regionalnim deponijama širom Srbije, kao i projekti koji podstiču nabavki opreme i odvajanje komunalnog otpada u domaćinstvu.

Vujović je navela da se Uredbom strožije propisuju tokovi ambalažnog otpada, kao i da je propisan obavezan procenat sakupljanja ambalaže iz komunalnog otpada, na osnovu ugovora sa komunalnim preduzećem, ugostiteljskim ili malim trgovinskim objektima.

„Već od 2027. godine, propisani su ciljevi po različitim materijalima pa će, primera radi, plastična ambalaža biti podeljena na otpad od polietielena, PET – a od boca za napitke i ostale vrste plastike. Očekujem da će uspostavljanje depozitnog sistema za ambalažu od pića koja su pakovana u PET i metalnu ambalažu, podići nivo sakupljanja. Naš krajnji cilj je da sprečimo da ambalažni otpad završi u životnoj sredini, ali i da smanjimo količine ovog otpada koji završava na deponijama, tako što ćemo propisivanjem novih ciljeva, strožijih i viših, uspostaviti efikasan sistem sakupljanja i ponovne upotrebe ambalažnog otpada“, rekla je Vujović.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LAK ZADATAK ZA ALAKARAZA: Karlos pregazio Dimitorva u Indijan Velsu