PRVA PROGNOZA STRUČNJAKA ZA LETO 2025: Srbiju i Evropu čeka pakao, evo kada kreću prve vrućine (MAPA)
STIGLE su prve dugoročne prognoze za leto 2025, a prema analizama meteorološkog servisa Severe Weather Europe, čeka nas vrlo dinamičan period.

Foto: D. Milovanović/Fejsbuk/Ivan Ristić
Kod sezonskih i dugoročnih prognoza uvek treba imati na umu da se radi o trendovima, a ne o preciznim scenarijima. Mnogo je globalnih faktora koji mogu uticati na vremenske obrasce.
Ipak, ove prve prognoze pružaju uvid u to kako bi leto moglo da izgleda. I meteorolozi predviđaju da će početi s nešto više padavina, ali sredina i kraj sezone donose sušnije uslove i veći rizik od toplotnih talasa.
Prelaz iz proleća u leto
Pre nego što se usmerimo na samu letnju sezonu, Severe Weather Europe analizirao je šta nas čeka tokom proleća, konkretno u aprilu, maju i junu.

Foto: SWE
Tromesečna prognoza anomalije pritiska vazduha pokazuje da se nad zapadnom i severozapadnom Evropom razvija područje niskog pritiska, što otvara prostor za dotok toplijeg i vlažnijeg vazduha s juga, posebno iz Sredozemlja. Istovremeno se nad istokom i severoistokom Evrope formira polje visokog pritiska.

Foto: SWE
U takvom rasporedu veći deo kontinenta nalazi se pod uticajem toplije vazdušne mase. Zapad ima nešto blaže temperaturne anomalije zbog blizine ciklona, dok se nad istokom i severoistokom očekuju izraženije toplotne vrednosti.

Foto: SWE
Kad je reč o padavinama, veći deo Evrope očekuju nadprosečne količine padavina, posebno na zapadu i severozapadu, dok će jugoistočna Evropa, gde je i Srbija, biti sušnija, pod uticajem anticiklona. Sve u svemu, proleće će se završiti u dinamičnoj atmosferi, piše SWE, a prema sredini i kraju leta očekuju se stabilnije vremenske prilike.
Prognoza za jun 2025.: Početak leta promenljiv
Severe Weather Europe donosi rani pregled modela ECMWF za jun – modela koji se pokazao kao jedan od pouzdanijih u sezonskim prognozama.
Prema prvim kartama, nad severnim Atlantikom i severozapadnom Evropom zadržaće se područje niskog pritiska, dok se istovremeno očekuje jačanje anticiklona prema istoku i Skandinaviji.

Foto: SWE
Ovakav raspored pogodan je za zapadne i jugozapadne struje prema središnjoj Evropi, što znači topliji vazduh i povećanu vlagu – uslove koji često donose nestabilnosti i izraženije vremenske prilike.
Temperature će u većini Evrope biti iznad proseka, a najtoplije će biti u centralnoj, severnoj i jugoistočnoj Evropi, dakle i u Srbiji.
Što se tiče padavina, očekuje se više kiše u zapadnim i centralnim krajevima i na severozapadu, dok će jug i jugoistok ostati sušniji.
To je još jedan pokazatelj da je pred Srbijom vreo i sušni jun.
Prognoza za jul 2025: Pojačan rizik od toplotnih talasa i suše
Jul je po pravilu najtopliji mesec u godini, a prema modelima koje je analizirao Severe Weather Europe, to bi moglo posebno da dođe do izražaja ove godine. Prognoze pokazuju stabilan i snažan anticiklon koji se smešta nad centralnom i severnom Evropom – reč je o tzv. blokirajućem sistemu koji donosi dugotrajnu stabilnost, toplotu i sušu.
Toplotni višak najizraženiji je u centralnoj i jugoistočnoj Evropi, dok se na krajnjem severu i jugozapadu očekuju temperature bliže proseku.

Foto: SWE
Padavine će biti oskudne u većem delu centralne i severne Europe, dok će nešto više kiše pasti na krajnjem severu, recimo, nad delovima Velike Britanije i Skandinavije, gde će delovati rub sistema niskog pritiska sa Atlantika.
Sve upućuje na to da bi jul mogao da donese izraženije sušne uslove i povećan rizik od toplotnih talasa, posebnoo u centralnoj Evropi.
Prognoza za avgust 2025: Toplotni talasi ne popuštaju
Avgust kao poslednji mesec meteorološkog leta često donosi produžetak vrućina – a modeli Severe Weather Europe ukazuju da će tako biti i ove godine. Visok pritisak ostaće dominantan nad centralnom i severnom Evropom, a toplotni talasi će se nastaviti. Područje niskog pritiska prema istoku donekle ograničava ekstremne temperature u tom delu kontinenta, prenosi Jutarnji.hr.

Foto: SWE
Najveći toplotni višak očekuje se u centralnim i severnim delovima Evrope.
Padavine će biti retke u većem delu kontinenta, a nešto više padavina moguće je na krajnjem severu i istoku.
Šta kaže kanadski model CANSIPS
Severe Weather Europe donosi i analizu kanadskog modela CANSIPS. I on predviđa dominantan visoki pritisak nad severozapadom i centralnom Evropom. Takav položaj najčešće znači niži pritisak nad jugom kontinenta i Sredozemljem.
Temperature će biti nadprosečne u većem delu Evrope, pa i u Srbiji, a nešto hladnije samo na krajnjem istoku, gde prevladava severna struja. Padavine će biti ispod proseka, posebno u centralnoj i severnoj Europi, dok jug i Sredozemlje mogu očekivati više kiše zbog uticaja niskog pritiska.
Dugoročna prognoza za Srbiju za leto 2025.
Za područje Srbije prognoza temperature pokazuje natprosečne vrednosti u junu, julu i avgustu. Na kartama temperature za jul vidi se da su najjače temperaturne anomalije predviđene za jugoistočnu i centralnu Evropu, što uključuje i Srbiju. To upućuje na vruće leto s temperaturama većim od dugogodišnjeg proseka, uz mogućnost intenzivnih toplotnih talasa, posebno u julu i avgustu.
Što se tiče padavina, karte pokazuju da bi područje južne i centralne Evrope, uključujući Srbiju, moglo imati povećane padavine u ranom delu leta (jun). Međutim, u srednjem i kasnijem delu leta (jul i avgust) predviđa se sušniji period pod uticajem stabilnog sistema visokog vazdušnog pritiska koji će dominirati centralnim i severnim delovima Evrope. To znači da bi u Srbiji moglo da bude manje padavina od proseka, što povećava rizik od suše i potencijalno pogoduje razvoju toplotnih talasa.
Preporučujemo

JEDNA POJAVA OBELEŽIĆE VREME DO KRAJA MARTA: Najnovija prognoza RHMZ
24. 03. 2025. u 10:33

ZAMENIĆE METEOROLOGE? Veštačka inteligencija donosi nov pristup vremenskoj prognozi
23. 03. 2025. u 00:00

DžEJ DI VENS UDARIO NA ZELENSKOG: To što on radi je apsurdno
U INTERVJUU za internet portal UnHerd , američki potpredsednik Džej Di Vens nazvao je napade ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog na SAD „neproduktivnom retorikom“ i „apsurdnim“.
15. 04. 2025. u 10:27

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"SINA SMO SAHRANILI U NIKŠIĆU" Željko Samardžić o najvećoj životnoj tragediji: "To je bila tuga za sve nas"
PEVAČ progovorio o bolnoj temi.
15. 04. 2025. u 10:18
Komentari (0)