VASILIJU, JOVANI I ILIJI MATEMATIKA JE - U GENIMA: Hadži - Purići, dva brata i sestra, nižu uspehe na međunarodnim takmičenjima

Branka Borisavljević

16. 04. 2025. u 10:49

ONI su Ilija, Jovana i Vasilije Hadži-Purić, polaznici Centra za talente "Nikola Tesla". U poslednjih godinu dana osvojili su više od 30 medalja na međunarodnim takmičenjima iz matematike, informatike, fizike, biologije, astrofizike. Zlatni niz nastavili su i na STEMKO olimpijadi iz matematike, održanoj onlajn 13. aprila. U izuzetno jakoj konurenciji više od 400 takmičara iz celog sveta, svako od njih je osvojio najsjajnije odličje, a Vasilije i Ilija proglašeni su najboljima u svojoj kategoriji. Stopama starije braće i sestre krenuo je i najmlađi član porodice Stefan, učenik četvrog razreda.

ВАСИЛИЈУ, ЈОВАНИ  И ИЛИЈИ МАТЕМАТИКА ЈЕ - У ГЕНИМА: Хаџи - Пурићи, два брата и сестра, нижу успехе на међународним такмичењима

Foto: V.Danilov

Najstariji Vasilije, đak trećeg razreda mentorskog odeljenja Matematičke gimnazije, takmiči se od drugog razreda osnovne škole. Beskrajno je zahvalan učiteljici Viši Mesarović i profesoru Dejanu Đokiću. Kaže da zadaci nisu bili laki. Bilo ih je 30, a imali su dva sata za rešavanje. Uhvatili su se ukoštac sa problemima iz verovatnoće, računanja, geometrije, kombinatorike. Iako neke od od ovih oblasti nisu ni učili u školi, znali su da ih reše jer su ih sami naučili uz malu pomoć mame Jelena, koja je profesor matematike na Univerzitetu u Beogradu.

- Veliki smo oslonac jedni drugima, pomažemo se - priča Jovana, koja pohađa drugi razred specijalizovanog odeljenje za matematiku Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" u Novom Sadu. - Vasilije je najbolji matematičar među nama, što pokazuje i 11 osvojenih medalja na STEMKO olimpijadama. Svako vežba posebno, ali kad zatreba tu smo. Mama pomaže koliko može, jer radi na fakultetu, brine o kući i baki, kuva ručak. Ona je najponosnija na nas i trudi se da nam obezbedi sve što može.

NEMAJU NOVCA ZA SINGAPUR

Zahvljujući uspehu na STEMKO olimpijadi Vasilije, Ilija i Jovana su se kvalifikovali za finalnu rundu, koja se održava od 18. do 23. juna u Singapuru. Međutim, njihov put je pod znakom pitanja, nemaju novca, a Ministarstvo prosvete ne finansira takmičenja koja nisu u njihovom kalendaru.

- Finale je uvek uživo, a troškovi puta i smešataja su veliki - kažu naši gosti. - Mama ne može to sama da nam plati, pa ako ne nađemo nekoga da nam pomogne, nećemo ni putovati.

Iako pohađaju elitne škole, kažu da u njima dobijaju samo osnovno znanje. Za ostalo se sami snalaze. Ne idu na privatne časove, već sami rade unapred gradivo iz ruskih, kineskih i indijskih materijala. Među drugarima u specijalizovanim odeljenjima ponekad ima i malo zavisti prema njima zbog uspeha koje postižu, ali oni tome ne pridaju mnogo pažnje. Prirodne nauke, pogotovo matematika su im u genima. Ilija, učenik osmog razreda OŠ "Branko Radičević" u Batajnici, ima i afiniteta za geografiju. Upravo radi istraživački rad, a brat i sestra mu nesebično pomažu.

- Tema rada je astroturizam, osnosno mogućnost posmatranja zvezda i nebeskih tela na našim prostorima - priča Ilija. - Prikupljam već obrađene podatke sa Evropske svemirske agencije. Vasilije je dobio teleskop kao nagradu na jednom takmičenju, pa onda sve troje odlazimo u severoistočni Srem i posmatramo nebo.

STROGA PRAVILA

PRAVILA takmičenja za učesnike koji se nadmeću onlajn su izuzetno stroga. Moraju uključiti kameru, šerovati strim, a uz pomoć veštačke inteligencije im se detektuju lica.

Fokus je na kritičkom razmišljanju, a ne učenju napamet. Ovakav pristup omogućava da đaci stiču praktična znanja, koja su primenljiva i kasnije na studijama, ali i na radnom mestu.

Za sva takmičenja oni moraju da plaćaju kotizacije na koje, kao polaznici Centra, imaju popust od 50 odsto. Ipak, to nije zanemarljiva cifra s obzirom na to da ovi sjajni đaci gotovo svakog meseca imaju neko takmičenje. Zbog toga se trude da i sami doprinesu kućnom budžetu držanjem privatnih časova, s obzirom na to da im je otac preminuo pre nekoliko godina, pa majka i pored mnoga truda ne može sve sama da pokrije. U ulozi profesora su se dobro pokazali jer svojim vršnjacima znaju da prenesu veliko znanje koje imaju. Takođe, mlađim osnovcima daju i časove robotike.

- Osnovci najviše traže pomoć zbog geometrije - pričaju. - Ne znamo da li je razlog to što ne slušaju na času ili profesori ne znaju da gradivo učine interesantnim. Naši đaci su prezadovoljni, a da uspevamo da ih zainteresujemo za matematiku koja važi za bauk u školi pokazuje i to što poprave ocene i zavole ovaj predmet.

Svoju budućnost vide u Srbiji. Ilija planira da upiše Računarsku gimnaziju, Vasilije ETF ili možda neki fakultet u Sloveniji, a Jovana će njegovim stopama.

- Ako on kaže da je ETF dobar, ja ću da idem za njim, jer je mene Vasilije zainteresovao za iste stvari - ističe Jovana. - On je moj uzor. Krenuo je da se takmiči ranije, pomaže mi i mnogo mi je lakše. Veliki mi je oslonac.

Pored brojki i formula, Hadži-Purići uživaju u zajedničkoj vožnji bicikla, druženju sa drugarima, praćenju košarke i fudbala, ali i analizi rezltata. Osim zadataka, Jovana ima talenta za umetnost, svira klavir i peva u horu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

INTERVJU MILAN RAKITA, GENERALNI DIREKTOR DANUBIUSA: Od zlatnih zrna stvaramo zdravu osnovu svake trpeze