NA UNIFORMI IZ MAUTHAUZENA JOŠ STOJI BROJ 38593: Muzej žrtava genocida obogatio svoju kolekciju
AUTENTIČNA logoraška uniforma iz logora Mauthauzen, pismo zatvorenikaAleksandra Radovanovića, štafeta sa Olimpijskih igara u nacističkom Berlinu 1936. koju je u našu zemlju doneo atletičar iz Vrgudinca, čuturice od drveta kokosa sa afričkog fronta, fotografije zarobljenih jugoslovenskih vojnika...

Foto: N.Skenderija
Ova dragocena svedočanstva o vremenu nasilja, progona, ali i ljudske izdržljivosti, sada su u vlasništvu Muzeja žrtava genocida.
- Uspeli smo da dođemo do izuzetno vrednih predmeta kroz otkup, poklone i razmene sa drugim institucijama - kaže Bojan Arbutina, v.d. direktora Muzeja za "Novosti". - Svaki od njih ima svoju priču, a naše je da je čuvamo i predstavimo javnosti.
Autentičnu logorašku uniformu iz Mauthauzena darovao je Muzeju potomak zatočenika Aleksandra Radovanovića.
- Ispričao nam je tada da je njegov predak biciklom došao iz Mauthauzena u Beograd i da je sve vreme nosio tu uniformu - ističe Arbutina. - Poklonio nam je i dva pisma koja je Radovanović poslao iz jednog od najvećih mesta stradanja u okupiranoj Evropi tokom Drugog svetskog rata, kao i crno-belu fotografiju na kojoj su Aleksandar i njegova supruga Desanka.

Foto: N.Skenderija
Na pismima, kao i na dobro očuvanoj prugastoj plavo-sivoj uniformi, nalazi se broj 38593. Svaki zarobljenik u logoru imao je broj, dok su Jevreji nosili i žute Davidove zvezde. Pisma su pisana na nemačkom jeziku, a na oba se nalazi poštanska marka sa likom Adolfa Hitlera. Jedno je Radovanović poslao svojoj ženi Desanki, a drugo je naslovljeno na Boru Anasta... (prezime je izbledelo). Iz pisma se može zaključiti da je Bora bio Radovanovićev prijatelj ili rođak. Poruke iz pakla iz kojih, ipak, provejava zračak nade, Radovanović je napisao na tankom, providnom papiru.

Foto: N.Skenderija
- Zdravo sam i dobro. Ne treba da se brinete za moju situaciju. Dobio sam vaša pisma od 29. 2. i 17. 3. 1944. Primio sam i pakete sa namirnicama koje ste mi poslali 27. marta. Bili su netaknuti. Molim vas da mi i dalje šaljete pakete preko beogradskog Crvenog krsta, bez obzira da li vam ja potvrdim ili ne. Zahvaljujem se i rođacima i prijateljima - pisao je Radovanović.
Uskoro izložba u Parizu
- TOKOM protekle godine uspeli smo da realizujemo nekoliko značajnih izložbi, premijera dokumentarnih filmova, otvorili smo dve stalne postavke u inostranstvu - u Prebilovcima i Jasenovcu - kaže Bojan Arbutina. - Izlagali smo u Minsku, Moskvi, a uskoro ćemo imati izložbu u Srpskom kulturnom centru u Parizu.
Štafeta u kojoj je olimpijski plamen prenošen s Olimpa, preko Atine i Beograda ka Berlinu za čuvene Olimpijske igre 1936, kada je Adolf Hitler ljutito napustio stadion, ne želeći da dodeli četiri zlatne medalje afroameričkom atletičaru Džesiju Ovensu postala je sastavni deo zbirke Muzeja žrtava genocida.

Foto: N.Skenderija
Kašika iz Jasenovca
AKTUELNA izložba "Jasenovac - trajna opomena" u Galeriji RTS privlači pažnju javnosti eksponatima koji oslikavaju stradanja u zloglasnom sistemu logora. Među izloženim predmetima je i kašika iz Jasenovca, koja je pronađena prilikom iskopavanja žrtava 1964. godine. Ona je poslužila kao ilustracija da nije samo rad bio u službi istrebljenja logoraša, već je i glad bila jedna od metoda za postizanje tog cilja.
- Logoraši Jasenovca bili su u mnogo lošijem položaju što se tiče ishrane nego, recimo, Aušvica, jednog od najozloglašenijih logora u toku Drugog svetskog rata. Dobijali su i dvostruko, trostruko manje porcije hrane - kaže Nikola Miloševski, jedan od autora izložbe.
- Štafetu je u Jugoslaviju uneo učesnik Olimpijade, tada osamnaestogodišnji atletičar Veljko Veljković iz Vrgudinca, kod Bele Palanke - kaže Arbutina. - On je bio član Sokolskog društva i jedan od malobrojnih jugoslovenskih sportista koji su učestvovali u ovom istorijskom događaju.

Foto: N.Skenderija
Među najnovijim muzejskim predmetima su i vojničke čuturice za vodu izrađene od kokosove kore koje su koristili pripadnici Vermahta na severnoafričkom ratištu u Drugom svetskom ratu, kao i fotografije iz zarobljeničkih logora Trećeg rajha u Evropi u kojima su bili zatočeni jugoslovenski vojnici i oficiri, internirani posle Aprilskog rata i kapitulacije Jugoslavije 1941. godine.
Muzej žrtava genocida i ovog 22. aprila obležiće svoj dan, a centralna proslava održaće se u Arhivu Jugoslavije.

RULjA IZVUKLA BRITANCA IZ STANICE I ZAPALILA GA: Policija nije reagovala iz straha za sopstvenu bezbednost
BRITANSKI državljanin preminuo je od posledica teških opekotina nakon što ga je, prema navodima lokalnih medija, grupa ljudi izvukla iz policijske stanice i zapalila na ulici, javlja Skaj njuz.
22. 04. 2025. u 12:01

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

Halid Bešlić "težak" 13 miliona €, a živi od kirije - "uvalio" se u kredit
"SADA iznajmljujem sve i živim od kirije, tako je najbolje."
21. 04. 2025. u 18:56 >> 18:56
Komentari (0)