BIO JE HARIZMATIČNA LIČNOST: Predavanje istoričara dr Miloša Savina "Miletić kao lider nove političke struje" u KCNS
ČITAV jedan istorijski period političkih procesa na području Vojvodine u 19. veku istoričar dr Miloš Savin rekonstruiše kroz politiku i značaj ličnosti Svetozara Miletića.
FOTO:KCNS
U fokusu predavanja u Kulturnom centru Novog Sada, na temu "Miletić kao lider nove političke struje", je 1860. godina, a Miletić je upravo od ove godine, pa sve do 1882. nesumnjivo bio politički lider Srba u Vojvodini, i neko ko je vodio potpuno drugačiju politiku od svih prethodnika ili svih konkuretnih politika.
Miletić je na taj način uspeo da obuhvati očekivanja, mnjenje i mišljenje nove srpske građanske klase koja u to vreme dolazi do izžaja i samim tim stekne potencijal da ga pretoči i aktivnu političku borbu.
- Prema svedočenjima savremenika, Miletić je bio izuzetno harizmatična ličnost, sa izuzetnim smislom za humor, imao je jezgrovite, sažete i brze misli, preciznu analizu - istakao je Savin. - Zbog svog talenta, uloženih godina u obrazovanje, učešća u političkim procesima od rane mladosti Miletić je bio osoba koja je mogla da iznedri takav potencijal da stane na čelo novog buržoaskog građanskog nacionalnog liberalnog pokreta.
Celo predavanje istoričara dr Miloša Savina, "Miletić kao lider nove političke struje" može se pogledati na Jutjub kanalu Kulturnog centra Noivog Sada.
Preporučujemo
RHMZ IZDAO HITNO UPOZORENjE: Preokret u nekoliko sati, pogledajte šta nas čeka danas
07. 06. 2026. u 07:31
PLjUSKOVI I GRMLjAVINA JOŠ SU SA NAMA: Temperatura ide do 29 stepeni posle jutarnje kiše
07. 06. 2026. u 00:00
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
MAĐAR IZAŠAO NA BALKON DA POZDRAVI NAROD: Doživeo veliki šok i neprijatnost (VIDEO)
AKTUELNI premijer Mađarske Peter Mađar, doživeo je veliku neprijatnost prilikom obraćanja građanstvu.
07. 06. 2026. u 12:19
"AKO KORISTIŠ MEGAFON, ONDA TO NEMOJ NAZIVATI PISMOM" Peskov oštro o Zelenskom: Da je zaista želeo da ga preda Putinu, mogao je to da učini
DA je Vladimir Zelenski zaista želeo da preda pismo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, mogao je to jednostavno da učini, bez javnog objavljivanja, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
07. 06. 2026. u 13:37
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (0)