NEMA VIŠE POSTEPENOG NEVREMENA, NAJGORE MOŽDA TEK DOLAZI: Jučerašnja oluja samo je uvod u ono što nas čeka ovog leta

В.Н.

09. 07. 2025. u 21:37

METEOROLOG kaže da je najvažnije pratiti zvanična upozorenja RHMZ-a i meteoroloških aplikacija, kao i reagovati na vreme.

НЕМА ВИШЕ ПОСТЕПЕНОГ НЕВРЕМЕНА, НАЈГОРЕ МОЖДА ТЕК ДОЛАЗИ: Јучерашња олуја само је увод у оно што нас чека овог лета

Foto: Tanjug/Vladimir Sporčić

Nad Srbijom je juče besnelo snažno letnje nevreme, vetar je čupao drveće, gotovo odnosio krovove, dok su obilne kiše i grmljavina paralisali saobraćaj u više gradova. Najviše pogođeni delovi zemlje bili su zapad i severozapad zemlje, ali se olujni front tokom noći proširio i na centralne krajeve, uključujući i Beograd. Pitanje koje sada postavljaju svi građani jeste da li je ono najgore prošlo?

Urednik portala "Vojvodinameteo" Jovan Čabrilo dao je odgovore na najčešća pitanja i objasnio šta nas u narednim danima očekuje.

- Kada govorimo o današnjem danu, neće biti ni blizu burno kao juče, ali generalno je atmosfera hladnija i nema dovoljno energije za razvoj olujnih oblaka kao što je to bio slučaj prethodnog dana - rekao je Čabrilo.

Foto: Tanjug/VLADIMIR SPORCIC

Na pitanje da li je jučerašnje nevreme bilo najsnažnije u 2025. godini, Čabrilo ističe da takve pojave nisu izolovane:

- U letnjim mesecima, pogotovo posle dugih sušnih perioda kakav smo imali u junu, dolazak vlažnog i nestabilnog vazduha izaziva ovakve nepogode. To je klasičan obrazac karakterističan za leto. Jučerašnja oluja je svakako jedna od snažnijih ove godine. Vetar je dostizao brzinu od 70 do 80 kilometara na čas, lokalno i više, uz obilne padavine u kratkom vremenskom intervalu.

Prema njegovim rečima, nepogode su juče bile izolovane, a ne rasprostranjene na širokom prostoru. Ipak, ono što se sve češće javlja kao obrazac u našoj klimi jeste smena dugotrajnih suša sa naglim olujama, koje nanose dodatnu štetu.

Kada je reč o klimatskim promenama, Čabrilo objašnjava da one ne izazivaju direktno oluje, ali pojačavaju njihov intenzitet i učestalost.

FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

- Topli vazduh može da zadrži više vodene pare, samim tim i više energije. To povećava šanse za jake nepogode. Imaćemo sve češće prelaze iz ekstremne suše u ekstremne oluje, kao što je to bio slučaj juče - naglasio je.

Za kraj, dao je i praktične savete kako prepoznati opasne oblake i kada reagovati:

- Ako se jave vrlo tamni, skoro crni oblaci, naročito ako su zavrnuti ili nose prašinu ispred sebe, to je znak da dolazi olujni vetar. Juče smo imali takvu pojavu kada se donji sloj atmosfere naglo hladi usled intenzivnih padavina ili grada. Tada vetar udara horizontalno u svim pravcima i pravi ogromnu štetu.

(Kurir)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

NAJVAŽNIJI FUDBALSKI DOGAĐAJ U 2025: Vodič za prave ljubitelje