MNOŽE SE ORLOVI SA GRBA SRBIJE: Sve više orlova krstaša leti nebom

Ljiljana Preradović

21. 07. 2025. u 11:55

OD ruba nestanka do nove nade: tako u najkraćem glasi raport ornitologa Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije, koji su u najuspešnijoj gnezdućoj sezoni od 2017. godine, kada se počelo sa intenzivnim radom na oporavku orlova krstaša, ove godine zabeležili 19 parova, od kojih se 10 uspešno gnezdilo i odnegovalo 14 mladunaca. Dva mlada krstaša nedavno su prstenovana i obeležena uređajima za satelisto praćenje.

МНОЖЕ СЕ  ОРЛОВИ СА ГРБА СРБИЈЕ: Све више орлова крсташа лети небом

FOTO : Miroslav Dudok Damir Trnovac

Feliks, kako su nazvali jednog orla, prvi je krstaš koji će poleteti u Bačkoj posle 70 godina. A u blizini opštine Sečanj obeležen je Duda. Oba mladunca su u odličnoj fizičkoj kondiciji i očekuje se da će početi da šalju podatke o svom kretanju kada budu poleteli iz gnezda. A to je, očekuju ornitolozi, za desetak dana nakon obeležavanja.

- Polako se ostvaruje ono što želimo i na čemu smo radili od 2017. godine, kada je u Srbiji postojao samo jedan par ove vrste, koja se nalazi na našem nacionalnom grbu - ističe Milan Ružić, izvršni direktor Društva za zaštitu oi proučavanje ptica Srbije. - Situacija je sada drastično drugačija, sve su veće šanse da narednoj generaciji ostavimo oporavljenu populaciju krstaša, a ne još jednu iščezlu vrstu.

Svaku gnezdeću teritoriju krstaša ornitolozi obiđu najmanje tri puta u toku gnezdeće sezone: jednom kada se pronađe, zatim nakon nekog vremena da bi se ustanovile aktivnosti oko izgradnje gnezda i treći put da bi se proverilo da li i koliko ima mladunaca. Pojedina gnezda se obiđu i četvrti put prilikom obeležavanja mladunaca.

Sezona potrage za gnezdima krstaša, objašnjavaju u DZPPS, počinje već krajem februara, pre nego što drveće olista. Ornitolozi, saradnici i volonteri DZPPS obilaze stotine kvadratnih kilometara u Vojvodini kako bi proverili aktivnost ovih ptica na gnezdećim teritorijama iz prethodnih godina, ali i kako bi pronašli nove.

Na radost ornitologa, ovaj zadatak je svake godine sve zahtevniji. Populacija orlova krstaša raste, pa je ove godine zabeleženo 19 gnezdećih parova. Širi se i gnezdilišni prostor, najjužnije se ove godine jedan par gnezdio kod Belog Blata (Zrenjanin), a posle sedam decenija krstaši se uspešno gnezde i u Bačkoj, u okolini Subotice.

FOTO : Miroslav Dudok Damir Trnovac

- Pomoću satelitskih odašiljača postavljenih prethodnih godina pratimo ukupno sedam orlova krstaša - kaže Ružić. - Ne samo da smo u mogućnosti da im pomognemo ukoliko vidimo da su u problemu, već se i naše znanje o ovim grabljivicama uvećalo i došli smo da iznenađujućih saznanja o njihovim životnim navikama.

FOTO : Miroslav Dudok Damir Trnovac

Suprotno dosadašnjim uverenjima, ispostavlja se da su gnezdeći parovi tolerantni prema mladim jedinkama svoje vrste koje se zadržavaju u njihovoj blizini, iako inače progone druge ptice grabljivice sa svojih teritorija jer ih smatraju uljezima i konkurentima za plen. Mladim krstašima, koji lutaju prvih nekoliko godina života, prisustvo gnezdućeg para na nekoj teritoriji pokazuje da tu ima dovoljno hrane. 

FOTO: Miroslav Dudok Damir Trnovac

Vladu ubio dalekovod

IAKO broj parova kontinuirano raste, iz DZPPS upozoravaju da i dalje postoje brojni faktori ugrožavanja ove strogo zaštićene vrste. Na teritoriji gotovo cele Vojvodine nedostaje staro drveće, dovoljno čvrsto da bi krstaši gradili gnezda na njemu. Pored toga i ono postojeće je već ugroženo usled klimatskih promena koje su na terenu očigledne, stabla se suše, jaki vetrovi lako obaraju drveće, ruše gnezda ili izbacuju mladunce.

Veliki problem je i stradanje ptica od strujnog udara ili sudara sa dalekovodima, što je ovog proleća usmrtilo i krstaša Vladu, koji je obeležen prošle godine.

FOTO : Miroslav Dudok Damir Trnovac

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ŠEŠELJ ZNA ŠTA JE DRŽAVA Vučić o lideru radikala: Samo da znate...