SKOK SA 5.500M: U Nišu u toku padobranska obuka pripadnika 63. brigade i Žandarmerije
NA VOJNOM aerodromu "Narednik-pilot Mihajlo Petrović" u Nišu u toku je realizacija više padobranske obuke koju pohađaju pripadnici 63. padobranske brigade i Žandarmerije u cilju očuvanja vrhunske osposobljenosti za izvršavanje zadataka u operacijama Vojske Srbije, saopštilo je danas Ministarstvo odbrane.
Foto Vojska Srbije
Osnovni cilj, kako se dodaje, obuke je osposobljavanje padobranaca za vršenje skokova na slobodno dejstvo specijalnim padobranom, sa naoružanjem i opremom, sa visina do 5.500 metara, primenom tehnika visoko iskakanje – visoko otvaranje i visoko iskakanje – nisko otvaranje, uz prizemljenje na terene malih dimenzija sa preprekama u okolini, radi izvršenja borbenih zadataka.
Višoj padobranskoj obuci pristupaju padobranci koji su u toku selektivne obuke i na psiho-fizički napornim i zahtevnim selektivnim skokovima pokazali najveću spremnost i sposobnost.
Oni na obuci stiču nova znanja i veštine koje se odnose na pakovanje, čuvanje i održavanje specijalnih padobrana, rad padobranaca u vazduhoplovu te nošenje naoružanja i opreme prilikom izvršenja skokova padobranom tipa "krilo".
Padobranci će ovladati i znanjima o stabilnosti tela u slobodnom padu i osnovama meteorologije i realizovati skokove specijalnim padobranom na teren malih dimenzija.
Realizacijom ove obuke stvara se stručna osnova za dalju nadogradnju padobranske obuke u celini, kao i izdvajanje najsposobnijih padobranaca, koji će činiti okosnicu pri izvođenju borbenih dejstava uz upotrebu specijalnog desanta.
Uz dalju obuku i usavršavanja u različitim uslovima, jedinica na ovaj način proizvodi padobrance obučene za izvršenje najsloženijih zadataka.
Viša padobranska obuka je samo jedan segment kompleksnog obučavanja pripadnika 63. padobranske brigade koje se u jedinici sprovodi tokom cele godine kako bi se očuvala vrhunska osposobljenost za izvršavanje dodeljenih zadataka u operacijama Vojske Srbije.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - Helikopteri Ka-32 i Super puma u akciji gašenja požara u Kamenoj gori
Preporučujemo
VOJSCI ISPORUČENE RAKETE PRODUŽENOG DOMETA: Macut: MUP obezbedio stabilnost zemlje
25. 07. 2025. u 19:16
VOJSKA U BORBI PROTIV VATRENE STIHIJE: Gde su sve angažovane jedinice Vojske Srbije
10. 07. 2025. u 17:50
VOJSKA POSTAVLjA PONTONSKI MOST NADOMAK SVILAJNCA: Rešenje za nebezbednu konstrukciju
02. 07. 2025. u 20:10
VENECUELA POSLE AGRESIJE: Tramp šalje Madura u logor Gvantanamo; SAD će upravljati zemljom (FOTO/VIDEO)
U GLAVNOM gradu Venecuele, Karakasu, odjeknule su eksplozije, a grad su u niskom letu nadletali avioni, javljaju svetski mediji. Američki predsedik Donald Tramp objavio je da je predsednik Venecuele Nikolas Maduro uhvaćen zajedno sa suprugom i prebačen iz zemlje.
03. 01. 2026. u 07:45 >> 20:01
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
U VENECUELI 4.000 HRVATA : Strah, svuda tišina puna tenzije
U VENECUELI živi 4.000 osoba hrvatskog porekla koje posle noćašnjeg američkog napada na glavni grad Karakas, zatvorene u kućama, čekaju dalji razvoj događaja, rekla je u subotu Hini predstavnica hrvatske zajednice u toj južnoameričkoj zemlji.
03. 01. 2026. u 18:47
Komentari (0)