MEDICINSKI RADNICI IZ DIJASPORE: Srbija vas čeka

LEKARI, medicinske sestre i tehničari koji se vraćaju iz inostranstva mogu da računaju na ubrzanu nostrifikaciju, sigurno zaposlenje i konkretne olakšice. Srbija traži njihovo znanje tamo gde je najpotrebnije: u bolnicama, domovima zdravlja a naročito u palijativnoj nezi.

МЕДИЦИНСКИ РАДНИЦИ ИЗ ДИЈАСПОРЕ: Србија вас чека

Foto Pixabay free images

U poslednje dve godine, sve više zdravstvenih radnika odlučuje da se iz dijaspore vrati i nastavi karijeru u Srbiji. Kroz zajedničke programe Ministarstva zdravlja, Kancelarije za dijasporu i lokalnih samouprava, povratnicima je omogućen brz ulazak u sistem, sa sve većim brojem otvorenih radnih mesta širom zemlje.

Samo tokom decembra 2024. godine, u Srbiju se vratilo 16 lekara iz dijaspore koji su odmah dobili posao u državnim zdravstvenim ustanovama. Do kraja iste godine, više od 1.700 lekara i 2.500 medicinskih sestara sa iskustvom iz inostranstva bilo je uključeno u sistem zdravstvene zaštite.

Koja podrška ih čeka?

Medicinski radnici iz dijaspore mogu da računaju na: ubrzanu nostrifikaciju diploma i radnog staža, zapošljavanje bez pripravničkog staža, uz dokaz o prethodnom radu, mogućnost konkurisanja za specijalizacije i dodatne edukacije, prioritet pri zapošljavanju u oblastima sa hroničnim nedostatkom kadra, a posebno u palijativnoj i primarnoj zdravstvenoj zaštiti, hitnoj pomoći, pedijatriji i gerijatriji.
Povratnici mogu da računaju i na dodatne lokalne olakšice poput subvencionisanog stanovanja, pomoći pri preseljenju, pojednostavljene administrativne procedure.

Evo šta kažu povratnici:

Dr Marko Šipčić, specijalista interne medicine, vratio se iz Moskve posle osam godina rada:

„U inostranstvu sam stekao ogromno iskustvo, ali ovde imam priliku da ga primenim tamo gde najviše znači. Proces nostrifikacije bio je efikasan, a doček kolegijalan.“

Dragana Marković, medicinska sestra iz Paraćina, radila je u Nemačkoj više od pet godina:

„Mogućnost da budem uz porodicu i da radim u poznatom jeziku i kulturi za mene je neprocenjiva. Sistem me je prihvatio brzo i bez komplikacija.“
Jedan lekarski bračni par pedijatar i anesteziolog iz Norveške vratio se i zaposlio u Opštoj bolnici u Vranju.

„Imamo punu podršku kolega, odlične uslove za rad i osećaj da ovde pravimo razliku svakog dana.“

Poruka za kraj

Povratnici iz dijaspore donose znanje, efikasnost, nove standarde i savremene radne navike. Njihova uloga u zdravstvenom sistemu Srbije je od presudnog značaja, posebno u oblastima koje su godinama kadrovski zapostavljene.

Iz srpskog ugla:

Ako ste medicinski radnik u inostranstvu i razmišljate o povratku, Srbija vas zove ne da počnete ispočetka, već da nastavite tamo gde ste najpotrebniji a to je recimo u Paleativnoj nezi u bolnici u nekada Covid centra u Batajnici gde nedostaje kadar kako bi se proširili kapaciteti koji danas podrazumevaju samo 50 kreveta.

Vaše znanje je dragoceno. Vaša posvećenost je nezamenjiva. Vreme je za povratak!

(srpskiugao.rs)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.

24. 06. 2026. u 18:41

Komentari (0)

UPISAO ČAK OSAM FAKULTETA: Šta od škole ima Goran Bogdan?