SRBIJA - NAŠA PORODICA: U susret trećoj nacionalnoj konferenciji o demografskom razvoju, 16. decembra u Sava centru u Beogradu
MINISTARSTVO za brigu o porodici organizovaće Treću nacionalnu konferenciju "Srbija - naša porodica", posvećenu jačanju porodičnih politika i demografskom razvoju, 16. decembra u Sava centru u Beogradu.
Konferencija "Srbija - naša porodica"
Na skupu će biti reči o pronatalitetnoj politici, demografiji i ulozi lokalnih zajednica u suočavanju sa demografskim izazovima. Najavljeno je i potpisivanje dokumenta "Za demografski razvoj Srbije", kojim opštine i gradovi potvrđuju da će više ulagati kako bi porodice u lokalnim zajednicama bile još bolje podržane.
Biće predstavljen i Savet za porodicu i demografiju, najviši koordinacioni mehanizam države u ovoj oblasti koju je Vlada upravo formirala. Prema rečima ministarke za brigu o porodici i demografiju Jelene Žarić Kovačević, Ministarstvo zaokružuje sve ono što je dosad postignuto u domenu jačanja porodice i uvođenja novih populacionih politika, ali i najavljuje naredne korake za stvaranje bolje demografske slike Srbije.
- Demografski razvoj je jedno od ključnih strateških pitanja budućnosti Srbije i zato mora da bude u središtu svih javnih politika. Ministarstvo u 2026. ulazi odlučno, sa jasnom vizijom da radi na izgradnji stabilne demografske osnove kao preduslova društvenog razvoja Srbije i da ovu oblast podigne na najviši institucionalni i strateški nivo - rekla je ministarka Žarić Kovačević.
Najavila je i izradu prve Strategije demografskog razvoja Srbije za period od 2026. do 2036, sa projekcijama do 2050. godine, kojom će Srbija dobiti sveobuhvatan i dugoročan okvir za razvoj savremenih demografskih politika, unapređenje sistema podrške porodicama i jačanje demografske stabilnosti zemlje. Jelena Žarić Kovačević ističe i da će Srbija prvi put imati sveobuhvatni, dugoročan i stručan dokument koji će dati jasan okvir za razvoj savremenih demografskih politika, unapređenje sistema podrške porodicama i jačanje demografske stabilnosti zemlje.
Kao jedan od najvažnijih iskoraka u 2025. izdvaja se početak rada Alimentacionog fonda iz koga je isplaćeno više od 5,3 miliona dinara za oko 280 zahteva za privremeno izdržavanje dece.
Foto: Dragana Udovičić
Tri panela, 400 učesnika
Konferenciju, koja će okupiti oko 400 učesnika iz pet zemalja, otvoriće premijer Srbije prof. dr Đuro Macut i ministarka Žarić Kovačević.
U prvom od tri panela razmotriće se uporedne politike i iskustva u pronatalitetnim politikama, a među učesnicima su mađarski ministar za kulturu i inovacije Hanko Balaž, predsedavajuća Državnog komiteta za pitanja porodice, žena i dece Azerbejdžana Bahar Muradova i stalni predstavnik Programa UN za razvoj u Srbiji Jakup Beriš. Drugi panel je posvećen ulozi lokalnih zajednica u demografskom razvoju, dok će diskusija u trećem panelu biti fokusirana na značaj sveobuhvatnog pristupa u rešavanju demografskih izazova.
Preporučujemo
OD BEOGRADA DO MORA ZA SAMO ČETIRI SATA: Ovako će izgledati novi auto-put do Crne Gore (VIDEO)
SAOBRAĆAJNICA je projektovana sa po dve trake i jednom zaustavnom trakom u svakom smeru, uz predviđenu brzinu od 100 do 120 kilometara na čas.
10. 02. 2026. u 09:21
ORBAN OTKRIO ŠOK DETALjE: Odbio sam poziv Klintona da uđem u rat sa Srbijom 1999. godine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je da je 1999. godine, tokom svog prvog premijerskog mandata, dok su trajali sukobi u AP Kosovu i Metohiji i NATO agresija, dobio poziv od tadašnjeg američkog predsednika Bila Klintona da Mađarska otvori drugi front i napadne Srbiju ili "bar da puca iz Mađarske preko Vojvodine sve do Beograda", ali da je odbio takav poziv, preneo je danas Telex.
09. 02. 2026. u 11:13
JK PRIZNALA: "Sa njim sam izgubila nevinost - prvi put sa Nemanjom bio je grozan, užasan"
"IMALA sam 18 godina. Bilo je grozno iskustvo. Pomislila sam: "Kako nekome ovo može da se dogodi?" Bilo je užasno."
10. 02. 2026. u 07:32
Komentari (0)