SVETINJE U SRBIJI OTKRIVAJU SNAGU VERE: Nove epizode serijala „Monaški kuvar“ predstavljene u „Jutarnjem programu“ Newsmax Balkans TV
EKIPA dokumentarnog serijala „Monaški kuvar“, u produkciji „Novosti“, nastavila je svoje duhovno putovanje po pravoslavnim svetinjama, ovog puta kroz Srbiju.
Foto: Newsmax Balkans
Nakon izuzetno gledanih epizoda snimanih u manastirima Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori i Dalmaciji, novi ciklus donosi autentične priče iz duhovnih centara Srbije.
Premijerno, u nedelju, 21. decembra, od 9 časova na televiziji Newsmax Balkans, gledaoci su zajedno sa ekipom „Monaškog kuvara“ imali priliku da zavire u manastir Nimnik, koji pripada Eparhiji braničevskoj. Kroz razgovor sa jeromonahom Porfirijem, zamenikom igumana Jeliseja, otvorena je priča o monaškom putu, veri i smislu služenja.
U istom manastiru, monahinja Stefanida govori o svom poslušanju i o sve većem broju vernika koji dolaze da se poklone moštima Svete Nikoline, svedočeći o snazi vere i poverenja koje ljudi imaju u ovu svetinju. Autentične i snažne priče stižu i iz manastira Svetog Sisoja kod Paraćina, gde otac Angelarije govori o suštini hrišćanskog života i večnosti.
Poseban segment epizoda donosi i prizore iz manastirske kuhinje, gde se u mirisu sveže pečenog hleba odvija razgovor sa mladim monahom Markom, koji govori o značaju molitve, poslušanja i rada kao sastavnog dela monaškog života. Gledaoci će imati priliku da upoznaju i lepotu manastira Ribnica kod Mionice, gde jeromonah Arsenije svedoči o doživljaju neprestane i uzvišene ljubavi prema Svevišnjem.
Foto: Newsmax Balkans
- Jedna od najemotivnijih priča dolazi iz manastira Čokešina, podno Cera, gde monahinja Ana govori o veri, bolesti i iskušenjima - istakao je Arsenijević. Poznata po kozlacu koji priprema i deli posetiocima koji dolaze zbog zdravstvenih tegoba, mati Ana svedoči o duhovnom smislu patnje.
Tokom snimanja ovog ciklusa serijala, ekipa video produkcije „Novosti“ obišla je i manastir Tronošu, jednu od velikih duhovnih riznica Srbije, čiji je ktitor kraljica Katalina Arpadović, a za koji se veruje da potiče još iz 1317. godine. Šta je sve zabeleženo u ovoj svetinji, gledaoci će imati priliku da vide u narednim epizodama.
Serijal „Monaški kuvar“ emituje se na televiziji Newsmax Balkans premijerno nedeljom u 9 časova, dok je reprizni termin subotom u isto vreme.
Saradnja „Novosti“ i Newsmax Balkans
Posebno je važno istaći saradnju „Novosti“ i televizije Newsmax Balkans, medija koje povezuje ista misija – da kroz kvalitetan, autentičan sadržaj čuvaju, beleže i dele ono što je najvažnije za identitet jednog naroda: veru, kulturu i običaje. Newsmax Balkans prepoznao je vrednost projekta „Monaški kuvar“ i postao prirodan partner u misiji očuvanja duhovnog i kulturnog nasleđa.
Preporučujemo
POSLE VRELOG DANA SLEDI OBRT: Sutra stiže sunce i 34 stepena, a evo kada kreću nepogode
25. 07. 2026. u 13:18
USRED LETA PAO SNEG U KOMŠILUKU: Zabeleo se vrh najpoznatije planine
25. 07. 2026. u 09:21
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NESTAO PRE 20 GODINA, PRONAĐEN MRTAV U ŠIBLjU: Telo identifikovano po zubima, MISTERIJA i dalje nije rešena
Rasel Skozi, IT stručnjak iz Velsa koji je nestao 2002. godine, pronađen je mrtav posle više od 20 godina u gustom šiblju nedaleko od Svonsija. Njegovi posmrtni ostaci identifikovani su pomoću stomatoloških kartona, ali...
24. 07. 2026. u 16:35 >> 17:07
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
Srbin autom "pregazio" Dunav i stigao do Hrvatske "ilegalno" - kad moćna reka presuši (FOTO)
POSEBNU pažnju privukao je vozač automobila sa srpskim registarskim oznakama, koji je preko gotovo isušenog dela korita stigao do Vukovarske ade.
24. 07. 2026. u 20:35 >> 20:36
Komentari (0)