OVO OBAVEZNO URADITE NA BADNJI DAN Odvojite jednu kašiku ovoga i čuvajte je do Krstovdana
BOŽIĆ je jedan od najvećih praznika u Srba, a mnogobrojni običaji vezani za ovaj dan se i danas praktikuju.
Foto: A. Stanković, SPC
Ipak, ima i onih koji su pomalo zaboravljeni, i samo retki ih se sećaju, obično oni koji su s pažnjom slušali priče baka i deka.
Jedan takav običaj zapisan je u knjizi "Mit i religija u Srba", Veselina Čajkanovića, najznačajnijeg srpskog etnologa.
Govoreći o večeri za Badnje veče, Čajkanović piše:
- Od jela mora se spremiti tucan pasulj, od koga se jedna kašika čuva za Krstovdan. Isto tako, neizostavni su i orasi, koji se jedu sami ili sa medom, ili se meću u pitu ili rezance. Za večerom mora biti i "božićnog" meda, koji se posle čuva kao lek. Najzad, u nekim krajevima (npr. u okolini Banjaluke, i u Banatu) obavezno je i jedenje ribe.
Ovaj veliki srpski naučnik bio je jedan od prvih koji je pisao sistematično o običajima srpskog naroda, i zahvaljujući i njemu i danas smo svesni postojanja mnogih od njih.
(Telegraf)
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KREMLj REAGOVAO NA ULTIMATUM ZELENSKOG: Uskoro hitan sastanak Putina i Lukašenka
RUSKI predsednik Vladimir Putin i beloruski lider Aleksandar Lukašenko planiraju da se sastanu u bliskoj budućnosti i očekuje se da će razgovarati o ultimatumu koji je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski nedavno uputio Minsku, saopštio je Kremlj.
23. 06. 2026. u 08:02
"BOŽIJA RUKA" I "GOL VEKA" 40 GODINA KASNIJE: Dan kada je Dijego Armando Maradona postao "božanstvo" (VIDEO)
Dan kada se fudbal promenio. Postoje golovi koji donose trofeje, menjaju karijere, ali je samo jedan promenio istoriju ove igre.
22. 06. 2026. u 12:45 >> 12:45
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)