SVEČANO NA BOŽIĆ I BADNJE VEČE U PARIZU: Hiljade Srba slavili u Gradu svetlosti
I Srbi u Parizu dočekali su u svečarskoj atmosferi praznik rođenja Hristovog.
Foto: Goran Čvorović
Na Badnje veče, nekoliko hiljada ljudi posetilo je srpsku pravoslavnu crkvu "Sveti Sava" u pariskoj ulici Simplon. Posle povečerja u 18 sati, služena je jutarnja služba sat i po pre ponoći. Služio je vladika zapadnoevropski Justin sa sveštenstvom, dok je otac Nikola Škrbić pročitao poslanicu patrijarha Porfirija.
Crkva je bila prepuna. Okupilo se nekoliko hiljada ljudi, a deljeni su i badnjaci. I ispred je bila gužva, ulica je po tradiciji bila zatvorena za saobraćaj. Bili su postavljeni štandovi raznih kulturnih i folklornih udruženja. Prikupljala se humanitarna pomoć za finansiranje manastira i decu s posebnim potrebama, prodavali su se srpski tradicionalni proizvodi, a okupljeni su se krepili kuvanim vinom i rakijom.
Jutros je svetom arhijerejskom ligurgijom na Božić načalstvovao vladika Justin. I pored velikog snega koji je vejao u Parizu, prisustvovalo je nekoliko stotina ljudi.
Na Badnje veče, bilo je svečano i u crkvi "Sveta Petka" u obližnjem Bondiju, gde je služio otac Željko Simonović, održana je i ponoćna liturgija, dok je u dvorištu zapaljen veliki badnjak, pošto se crkva nalazi van grada, pa je dozvoljeno paljenje vatre. I ovde je bila velika gužva, uz ogroman broj vernika koji se merio hiljadama duša.
Preporučujemo
UPALjEN METEOALARM, U SRBIJI SVE TOPLIJE: Evo kako se ponašati tokom toplotnog talasa
24. 06. 2026. u 12:27
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KREMLj REAGOVAO NA ULTIMATUM ZELENSKOG: Uskoro hitan sastanak Putina i Lukašenka
RUSKI predsednik Vladimir Putin i beloruski lider Aleksandar Lukašenko planiraju da se sastanu u bliskoj budućnosti i očekuje se da će razgovarati o ultimatumu koji je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski nedavno uputio Minsku, saopštio je Kremlj.
23. 06. 2026. u 08:02
"BOŽIJA RUKA" I "GOL VEKA" 40 GODINA KASNIJE: Dan kada je Dijego Armando Maradona postao "božanstvo" (VIDEO)
Dan kada se fudbal promenio. Postoje golovi koji donose trofeje, menjaju karijere, ali je samo jedan promenio istoriju ove igre.
22. 06. 2026. u 12:45 >> 12:45
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)