„I JEDAN JE MNOGO“: Udruženje priređivača igara na sreću SPIS pokrenulo program edukacije mladih
Edukacija dece srednjoškolskog uzrasta o prevenciji zavisnosti, kao i o različitim pretnjama na internetu, deo su ambicioznog projekta “I jedan je mnogo” koji je pokrenut na inicijativu Udruženja priređivača igara na sreću SPIS.
Foto: Udruženje SPIS
Program se sprovodi u saradnji sa Specijalnom bolnicom za bolesti zavisnosti i Katarinom Jonev, stručnjakom za bezbednost dece na internetu. Prvo predavanje je održano u februaru, a tokom narednih godinu dana planirana su ukupno 52 edukativna časa u sportskim klubovima širom Srbije za čak 1.500 tinejdžera.
Radionice su osmišljene kao interaktivna i preventivna predavanja prilagođena uzrastu učesnika, sa ciljem da mladima približe najvažnije teme vezane za bezbedno ponašanje u digitalnom okruženju i prevenciju različitih oblika zavisnosti. Predavanja vode stručnjaci iz Specijalne bolnice za bolesti zavisnosti, kao i Katarina Jonev, koja se godinama bavi pitanjima bezbednosti dece na internetu.
Foto: Udruženje SPIS
- Kroz razgovor, konkretne primere i otvorenu diskusiju, mladi imaju priliku da saznaju više o izazovima kao što su rizični sadržaji na društvenim mrežama, opasni onlajn izazovi, neodgovorno deljenje fotografija i ličnih podataka. Posebnu pažnju posvetili smo problemu zavisnosti, a pored onih opšte poznatih bavimo se i zavisnostima od mobilnih telefona i digitalnih platformi - kaže Nevena Marković, direktor Udruženja priređivača igara na sreću SPIS.
Program podrazumeva održavanje jedne radionice nedeljno, odnosno ukupno 52 edukativna časa tokom godine. Svaka radionica namenjena je grupi do 30 mladih sportista srednjoškolskog uzrasta, dok je planom obuhvaćeno oko 1.500 devojčica i dečaka koji treniraju u sportskim klubovima. Projekat je u prvoj fazi usmeren na klubove u Beogradu, a u narednom periodu planirano je njegovo širenje i na druge gradove u Srbiji, kao i na sportske kampove tokom letnje sezone.
Foto: Udruženje SPIS
U projektu „I jedan je mnogo“ učestvuje ambasador Udruženja SPIS i proslavljeni srpski košarkaš Igor Rakočević, koji kroz radionice direktno sa mladima deli svoja iskustva iz sporta i života.
- Iskreno verujem da i najmanji korak, jedan razgovor, jedna edukacija, jedan gest mogu da naprave razliku. I da ako makar jedno dete, jedan mladi čovek, napravi dobar izbor, onda trud koji ovde ulažemo zaista ima smisla. Uspesi i pobede grade se kroz sport, disciplinu i lični razvoj, a ne kroz rizična ponašanja ili digitalne sadržaje koji mogu imati negativne posledice - poručio je Igor Rakočević.
Foto: Udruženje SPIS
Pored edukativnih radionica planirana je i šira promotivna kampanja projekta „I jedan je mnogo“ koja će sadržati informacije o potencijalnim rizicima koji prate bolesti zavisnosti i nebezbedno ponašanje na internetu.
Kontakt telefon za pomoć i podršku u slučajevima kada su mladima ili njihovim porodicama potrebne stručne informacije i savet:
Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti 011 3671-429
Nacionalni kontakt centar za bezbednost dece na internetu 19833
Foto: Udruženje SPIS
ZAKONITO I ODGOVORNO
Udruženje priređivača igara na sreću SPIS osnovale su kompanije Mozzart Bet i MaxBet, dok je Balkan Bet pridruženi član. Cilj udruženja je da aktivno doprinosi razvoju zakonitog, odgovornog i transparentnog priređivanja posebnih igara na sreću u Republici Srbiji, uz unapređenje zaštite osetljivih društvenih grupa i primenu najviših standarda društveno odgovornog poslovanja, uključujući etičko oglašavanje, sprečavanje prevara, zaštitu privatnosti igrača i nultu toleranciju na zavisnost od igara na sreću.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
VREMENSKA PROGNOZA: Evo šta možemo očekivati danas, RHMZ najavio kada stižu pljuskovi
14. 07. 2026. u 07:15
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
PUTIN NAJAVIO PAKAO ZA UKRAJINU: Odgovorićemo nekoliko puta snažnije
PREDSEDNIK Rusije Vladimir Putin izjavio je da će odgovori Moskve na udare po ruskoj teritoriji biti „uzajamni, ali nekoliko puta snažniji“.
13. 07. 2026. u 17:41
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve
NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.
13. 07. 2026. u 12:47
Komentari (0)